Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Вили Лилков: Спасяването на българските евреи е уникално събитие в историята на света

Снимка: Радио Видин

Днес отбелязваме 78 години от спасяването на българските евреи и почитаме паметта на жертвите на Холокоста. На 10 март 1943 година България отказва да се подчини на Германия и отменя депортацията на своите евреи към лагерите на смъртта. Това е уникално събитие в историята на света в онези години, коментира политикът и университетски преподавател проф. Вили Лилков. По думите му, в това събитие участва българският елит - политици, духовници, писатели, стопански деятели. Много от тях остават неизвестни за широката общественост. На неизвестните спасители на българските евреи и тяхната съдба след 1944 година ученият е посветил новата си книга, която предстои да излезе от печат. 

"Доста години попадах на различни истории, които се отнасят до спасяването на българските еврeи, и в едни момент ми направи впечатлeние, че има доста хора - политици, стопански дейци, ротарианци, за които не е ставало въпрос и не са били отбелязвани като хора, които са помагали и защитавали еврeите. И когато по-внимателно се запознах със съдбата на народните представители, начело с Димитър Пешев, които подписват писмото за защита на българските евреи, и се запознах с тяхната съдба след 9 септември, видях, че става въпрос за едни хора, за които трябва да се пише и трябва да се знае, защото това са хора от българския елит, които начело със Светия Синод на Българската православна църква успяват да създадат в онези много тежки и страшни години за евреите, годините на Холокоста, създават една обстановка на атмосфера на нетърпимост към Закона за защита на нацията и успяват да повлияят на правителството, вероятно и на цар Борис III, така че да се отмени депортацията на българските евреи и те да останат невредими. Говорим, разбира се, за евреите в границите на старото Царство България, защото знаем, че от т. нар окупирани територии са депортирани 11 000 евреи, които са загубили живота си в лагерите на смъртта. Тогава се роди идеята да систематизирам и да подредя тези имена и съответните истории...", обясни авторът.

Достойна позиция по еврейския въпрос има Светият синод на Българската православна църква. По това време наместник председател на Синода е Видинският митрополит Неофит. Уникална е неговата роля за спасяването на българските евреи, обясни проф. Лилков:

"Още в момента, в който е публикуван, тоест влиза в Народното събрание проектът на Закона за защита на нацията, Консисторията на евреите в България разпространява едно писмо до всички възможни институции, с което иска този закон да не се приема, и Българската православна църква в лицето на Светия синод заседава още на следващия ден, след като писмото е получено, тоест реакцията на Светия синод и на митрополит Неофит е буквално светкавична.  Те заседават многократно по еврейския въпрос, пишат писма до Богдан Филов, провеждат срещи с цар Борис и определено може да се каже, че Видинският митрополит оказва своето лично влияние и въздействие върху цар Борис, защото той е венчал царят и царицата, бил е изповедник на семейството на царя..."

43-ма народни представители подписват писмото за спасяване на българските евреи. Своята подкрепа обявяват голяма част от тогавашните писатели, както и видни представители на градския елит. Много от тях не са известни. Имената и техните истории са събрани в новата книга на проф. Вили Лилков, която ще излезе от печат през месец май.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37