Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Каква е подкрепата за трансграничните и сезонни работници в условията на кризата с COVID-19?

Снимка: Радио Видин

През юли 2020 година, Европейската комисия представи насоки за гарантиране закрилата на трансграничните и сезонни работници в страните от ЕС в контекста на пандемията от коронавируса. По данни на Евростат през 2019 година около 33 000 българи са работели зад граница, но са живели в родината си. Основните потоци на стария континент са към Германия, Гърция и Испания. Пандемията, причинена от COVID-19, обаче допълнително усложни ситуацията, а с това и статута на тези работещи. Поради временния характер на тяхната дейност, те могат лесно да станат жертва на несигурни условия на труд и живот. Въпросът с правата на мобилните работници в ЕС винаги е бил проблемен, обясни Радан Кънев, депутат в Европарламента от Европейската Народна Партия и член на Комисията по заетост и социални въпроси.

"Въпросите не са свързани в никакъв случай само с транспортния бранш, те са свързани преди всичко с трудовите и социални права на мобилните работници. Каква заплата се плаща, дали когато става дума за командировка се търси държавата по произход или следва да се заплаща възнаграждение равно на това, в държавата, в която се полага труда. Къде се начисляват социалните осигуровки и къде се придобиват социално- осигурителните права ... Всичките тези проблеми в началния етап на COVID-19 пандемията много се изостриха, защото се натрупаха нови в голямата си част непознати ситуации. Мога да кажа, че като цяло страните от ЕС не бяха достатъчно подготвени за създадената ситуация."- каза евродепутатът Радан Кънев.

Усещат ли необходимата подкрепа работещите в чужбина българи. Светослав Ставрев, родом от Видин, вече 20 години живее и работи със семейството си в испанската столица Мадрид.

"Емигрантите колкото помагаха толкова и пречат, понеже сега заради COVID-19 сме в еднакво състояние, еднакво се помага и на испанците и на емигрантите. Всеки петък се получават помощи. Всички са с регистрация и се вижда колко членно е семейството и  за толкова души идват помощите. Ако не се докажат доходите и се окаже, че са на бюрото по труда за тях се осигуряват също помощи. Ако нещо се е случило и си загубил работата си не по твоя вина, след 50-годишна възраст до момента на пенсията ти се изплащат помощи от порядъка на 420- 450 евро. От помощи се възползват абсолютно всички."- разказа Светослав Ставрев.

Международните шофьори са категория работещи, върху която ситуацията с коронавируса оказа сериозно въздействие. Какви са условията на труд днес, разказа Мирослав Костадинов от Видин, който от години работи като шофьор на камион в Германия:

"По- скоро се обръща повече внимание на така наречените "гастарбайтери". Като помощи не мога да кажа нищо конкретно, но знам от колеги и приятели, че се обръща внимание. Няма притеснения засега тук, всичко е нормално, по границите се правят тестове за коронавирус, но това са само за гражданите, които не са професионалисти и пътуват с личните си автомобили ... Нещата са спокойни, условията на труд са нормални, почивките се спазват. Може би трябва да се отдели повече внимание на личната хигиена на шофьорите и да има повече работещи душове по паркингите, тъй като се събират много камиони."- обясни Мирослав Костадинов.

Европейската комисия ще продължи и занапред да работи с държавите членки, социалните партньори и европейските институции, в посока защита правата на сезонните работници. Сред тях са проучвания, договори за подизпълнение, както и редица кампании за повишаване осведомеността на работещи и работодатели, относно техните права и задължения при работа зад граница.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30