Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени ли се изкуството през изминалата година на пандемия?

Снимка: Фейсбук, Колаж радио Видин

В началото на март светът отбеляза 1 година от началото на пандемията, причинена от коронавируса. Животът се превърна в комплекс от правила, мерки и забрани. Всяка сфера на обществения живот прие по свой собствен начин новите правила и се опита да оцелее с възможно най- малките поражения. Светът на изкуството също бе разклатен от последиците от локдауни, забрани за пътуване и социално дистанцирани изложения, концерти и спектакли. Бизнесът с покупки и продажби на изкуство също се наложи да се адаптира, за да ограничи загубите си. Глобалните продажби на произведения на изкуството са спаднали с 22% през 2020 година, сочат данни от доклада "Пазар на изкуството" на водещи световни издания. Това е и най- значителният пазарен спад след финансовата криза. Светът на изкуството трябваше спешно се адаптира, за да може да оцелее. Как реагираха творците? Какви са темите, които ги провокират днес и как пандемията се отрази върху тяхното творчество? 

Горица Маджарска е поетеса от Враца, преподавател по история в средно училище "Козма Тричков". Член е на Конфедерацията на българските писатели и на литературен клуб "Арфа" в града под Околчица. Преди година от печат излезе първата и книга със стихове, озаглавена "Дяволът си търсеше жена". Чисто психологически човек се разтоварва, четейки поезия, а това е много важно за всеки един от нас, каза за радио Видин Горица Маджарска:

"Не случайно в психологията това нещо се нарича сюблимация, тоест когато има някакво напрежение ние го изразходваме чрез творчеството си. Всеки обича да чете стихове, особено в момент, когато се опитва да се разтовари, така че поезията според мен не просто разтоварва, търсим красивото в живота, тя е нещото, което може да ни изведе извън грозната действителност и да ни прнесе в един много по- красив свят ... Сега изведнъж като ни затвориха, много хора започнаха да пишат на социална тематика, като повечето стихотворения, които съм срещала в социалните мрежи са на хумористична тематика, тоест опитваме са да избягаме от грозното ежедневие, като го осмеем. Не знам доколко успяваме да го направим, защото колкото и да се опитваме да избягаме от цялата ситуация, това е нашето настояще и това ситуацията, в която ще живеем вероятно още дълго време."- обясни Горица Маджарска, поетеса от Враца.

Как работи върху творбите си в условия на пандемия един художник- приложник днес? Даниела Константинова, е автор на редица самостоятелни изложби, а по професия е учител. Родена е в Лом, където и до днес живее, работи и твори. С нея разговаря сътрудникът ни Владимир Недев:

"Аз нямам този проблем, по простата причина, че нашият вид изкуство е доста самостоятелен вариант на създаване. Творецът е съм с творбата си, работи и обикновено не трябва да има публика около него, а да се усамоти в ателие или стая, в която да може да създава нещата си. Пандемията пречи дотолкова, че ограничава на моменти възможността да е сред природата и да пътува, което на мен ми е важно. Въпреки всичко успях да пътувам, на доста места ходих в България, но това е зареждащата част, да излезеш от затвореното пространство и да се заредиш с това, което те заобикаля, като природа, архитектура и неща, създадени от човека и дори да срещнеш нови личности, това допринася. Аз съм от хората, които са в мир със себе си и са в свой свят и са щастливи от това, което правят и намирам начини да го показвам."- сподели Даниела Константинова, художник- приложник от Лом.

Казват, че рок музиката винаги е отправяла своят протест срещу недъзите на обществото. А днес те май са доста ... недъзите. Какво е да си рок музикант в условията на пандемия, липсват ли големите концерти, близостта на публиката и как това се отрази върху творчеството на заетите в жанра. Разговаряхме с Деян Каменов от Видин- фронтмен и вокалист на рок група Д2:

"Всичко липсва от тоя лайвстайл- срещите с хората, клубовете, големи или малки концерти просто контакта с публиката го няма. Това е основния начин да усетиш това което си направил, как хората го възприемат, да видиш фийдбек- обратна връзка отсреща и до усетиш емоциите на хората, Това е всъщност за мен най- ценното нещо от това, което правим ... Всеки може да пише сам в къщи, музика да композира, да се срещаме и да си пращаме онлайн неща и всеки да вижда идеите на другите. Ценното все пак за мен е живата връзка и живото свирене, което го няма от година вече го няма ... Не мисля, че е сериозно да се конкретизират дати за участия, на фона на това, че мерките се менят през две седмици или три."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45