Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени ли се изкуството през изминалата година на пандемия?

Снимка: Фейсбук, Колаж радио Видин

В началото на март светът отбеляза 1 година от началото на пандемията, причинена от коронавируса. Животът се превърна в комплекс от правила, мерки и забрани. Всяка сфера на обществения живот прие по свой собствен начин новите правила и се опита да оцелее с възможно най- малките поражения. Светът на изкуството също бе разклатен от последиците от локдауни, забрани за пътуване и социално дистанцирани изложения, концерти и спектакли. Бизнесът с покупки и продажби на изкуство също се наложи да се адаптира, за да ограничи загубите си. Глобалните продажби на произведения на изкуството са спаднали с 22% през 2020 година, сочат данни от доклада "Пазар на изкуството" на водещи световни издания. Това е и най- значителният пазарен спад след финансовата криза. Светът на изкуството трябваше спешно се адаптира, за да може да оцелее. Как реагираха творците? Какви са темите, които ги провокират днес и как пандемията се отрази върху тяхното творчество? 

Горица Маджарска е поетеса от Враца, преподавател по история в средно училище "Козма Тричков". Член е на Конфедерацията на българските писатели и на литературен клуб "Арфа" в града под Околчица. Преди година от печат излезе първата и книга със стихове, озаглавена "Дяволът си търсеше жена". Чисто психологически човек се разтоварва, четейки поезия, а това е много важно за всеки един от нас, каза за радио Видин Горица Маджарска:

"Не случайно в психологията това нещо се нарича сюблимация, тоест когато има някакво напрежение ние го изразходваме чрез творчеството си. Всеки обича да чете стихове, особено в момент, когато се опитва да се разтовари, така че поезията според мен не просто разтоварва, търсим красивото в живота, тя е нещото, което може да ни изведе извън грозната действителност и да ни прнесе в един много по- красив свят ... Сега изведнъж като ни затвориха, много хора започнаха да пишат на социална тематика, като повечето стихотворения, които съм срещала в социалните мрежи са на хумористична тематика, тоест опитваме са да избягаме от грозното ежедневие, като го осмеем. Не знам доколко успяваме да го направим, защото колкото и да се опитваме да избягаме от цялата ситуация, това е нашето настояще и това ситуацията, в която ще живеем вероятно още дълго време."- обясни Горица Маджарска, поетеса от Враца.

Как работи върху творбите си в условия на пандемия един художник- приложник днес? Даниела Константинова, е автор на редица самостоятелни изложби, а по професия е учител. Родена е в Лом, където и до днес живее, работи и твори. С нея разговаря сътрудникът ни Владимир Недев:

"Аз нямам този проблем, по простата причина, че нашият вид изкуство е доста самостоятелен вариант на създаване. Творецът е съм с творбата си, работи и обикновено не трябва да има публика около него, а да се усамоти в ателие или стая, в която да може да създава нещата си. Пандемията пречи дотолкова, че ограничава на моменти възможността да е сред природата и да пътува, което на мен ми е важно. Въпреки всичко успях да пътувам, на доста места ходих в България, но това е зареждащата част, да излезеш от затвореното пространство и да се заредиш с това, което те заобикаля, като природа, архитектура и неща, създадени от човека и дори да срещнеш нови личности, това допринася. Аз съм от хората, които са в мир със себе си и са в свой свят и са щастливи от това, което правят и намирам начини да го показвам."- сподели Даниела Константинова, художник- приложник от Лом.

Казват, че рок музиката винаги е отправяла своят протест срещу недъзите на обществото. А днес те май са доста ... недъзите. Какво е да си рок музикант в условията на пандемия, липсват ли големите концерти, близостта на публиката и как това се отрази върху творчеството на заетите в жанра. Разговаряхме с Деян Каменов от Видин- фронтмен и вокалист на рок група Д2:

"Всичко липсва от тоя лайвстайл- срещите с хората, клубовете, големи или малки концерти просто контакта с публиката го няма. Това е основния начин да усетиш това което си направил, как хората го възприемат, да видиш фийдбек- обратна връзка отсреща и до усетиш емоциите на хората, Това е всъщност за мен най- ценното нещо от това, което правим ... Всеки може да пише сам в къщи, музика да композира, да се срещаме и да си пращаме онлайн неща и всеки да вижда идеите на другите. Ценното все пак за мен е живата връзка и живото свирене, което го няма от година вече го няма ... Не мисля, че е сериозно да се конкретизират дати за участия, на фона на това, че мерките се менят през две седмици или три."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49