Запазена отпреди 300 години, част от крепостна система на Видин е сред историческите забележителности на града. Паметник е на културата с национално значение.
"Крепостната система на Видин, така наречената "Калето", е може би една от най-модерните за времето си. Тя е строена някъде около 1690-та. Строежът ѝ продължава близо 30 години- до 1720 година. Тя е много добре запазена във Видин. Запазени са почти всички входни врати- капиите"- обясни директорът на Регионалния исторически музей във Видин Десислава Божидарова.
През четири входа на крепостната система се влизало в града откъм Дунав:
"Откъм реката засега са запазени "Топ капия" до "Баба Вида", "Телеграф капия", която всички граждани на Видин, а и много от гостите на Видин познават като едно от местата за забавление. При социализма това беше един много представителен ресторант на "Балкантурист", който е правен по замисъла и по идеята, копирана от Франция, от замъците, които са по река Лоара. Всеки видинчанин с голямо умиление си спомня за "Телеграф капия", но в миналото това е била една от основните входни врати откъм река Дунав."
Запазени са и някои от входовете откъм сушата, заедно с главния "Стамбол капия". Наречен е така, защото от там минавал пътят към Истанбул. Съхранени са поставените строителни надписи на някои от капиите:
"Ние си вадим изводите за това колко време е работено по градежа, кой е майсторът. Това е бил главният архитект на Видин- Мустафа, който е наблюдавал изграждането на стената."
Около крепостната система, ограждала стария град имало ров, който се пълнел с вода от реката:
"Ровът е бил дълбок около 5-6 метра. Широчината му е достигала до 18 метра. Самият ров е запълнен в последствие, тъй като има едно наводнение 1942 година и точно по тези канали бива наводнен Видин, но все пак голяма част от капиите са запазени."
Крепостната стена откъм реката освен от нашествия, пазела града и от наводнения:
"Външната стена е запазила Видин по време на всички нападения срещу Видин. Всъщност Видин никога не е бил превземан в битка, точно заради тази здрава крепостна система, която го е подсигурявала. Той устоява и по време на Сръбско-българската и по време на Междусъюзническата война. Виждате до колко късно се е използвала крепостната система."
По времето на независимия владетел Осман Пазваноглу крепостната система била усъвършенствана:
"Самият Пазваноглу, знаете, че се обявява за самостоятелен владетел и той влага всички усилия, за да изгради тази система, която е строена от френски инженери, италиански фортификатори. Има много чехи, които работят тук, така че точно след големите войни между Австро-Унгария и Турция се вижда значението на Видин и се взема решение този град да бъде много добре укрепен като една отбранителна стена срещу нашествията на Австро- Унгария"- разказва директорът на Регионалния исторически музей Десислава Божидарова.
Обмисля се отделен туристически маршрут за крепостната система, а наскоро беше почистен ровът:
"Сега след като се почисти, самите стени привличат погледа на туристите, защото те са точно на пътя. Неизбежно е туристът да не мине от тук. Може би трябва малко да се осветят и да се поддържат, след като се почистят, защото самият ров беше много обрасъл с растителност. Вътре имаше битови отпадъци. Ние самите , видинчани трябва да го пазим и да показваме тази наша забележителност."
Както всеки паметник на културата Крепостната система се нуждае от реставрация и консервация, но те не са по силите на местния исторически музей. Затова във Видин ще е нужна помощ от държавата.
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..
Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..
Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..
В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..
От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..