Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката

България е шестата страна, изпратила човек в Космоса

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април 1961 година един човек преодолява границата между Земята и Космоса. Този човек - Юрий Алексеевич Гагарин, е военен пилот със скромен произход, който получава невероятния шанс да остане в историята като първия космонавт. За този си полет е награден със званието герой на Съветския съюз и е издигнат в чин майор, а датата 12 април от 1962 година започва да се чества като Международен ден на авиацията и космонавтиката.

Българи имат и важна роля за развитието на космонавтиката. Думите са на проф. д-р Георги Сотиров, научен секретар на Института за космически изследвания и технологии в БАН:

" Ние продължаваме традицията за развитието на космическите изследвания. Например през 2019 година чествахме 100-годшнината от рождението проф. Виден Табаков под егидата на американското посолство... Бих желал да подчертая, че България успешно се развива в тази област и в момента на Международната космическа станция имаме българска апаратура, която измерва радиационната обстановка, както и около орбитата на Марс също за  измерване нивото на радиация... Развитието на космическата наука продължава. Немислими са бъдещи успехи без нейното развитие и в тази връзкание се стараем да поддържаме добри контакти с международните организации, с които имаме сътрудничество и работим в областта на космическите изследвания за благото на страната и на човечеството."  


Днес малко хора знаят или си спомнят, че през 60-те години на миналия век, първият човек излязъл в открития космос - Алексей Леонов, заедно със втория пилот Павел Беляев, посещават Видин, а след това и Враца. Това се случва само два месеца след техния забележителен полет в Космоса. На 26 май Леонов и Беляев посещават Видин и най-голямото тогава предприятие - Държавният машиностроителен завод- ДМЗ "Георги Димитров", основен производител на помпи, голяма част от които тогава изнасяни за бившия СССР.

Във Видинско е роден и бележитият учен- проф. Виден Табаков от НАСА. Той е участвал в наземния екип на първия космически кораб, кацнал на Луната. Почти 50 години ученият от България е бил ключова фигура в реализацията на американската космическа програма.


"Моля те, направи така, че да успеем да се върнем от полета"- това казал космонавтът Нийл Армстронг, който пръв стъпва на Луната, на своя близък приятел българина проф. д-р Виден Табаков. Проф. Табаков умира в Синсинати, САЩ през юни 2015 година на 95-годишна възраст.

Що се отнася до България, тя е шестата страна, изпратила човек в Космоса, след СССР, САЩ, Чехословакия, Полша и ГДР. На 10 април 1979 година в 20:34 часа московско време от космодрума в Байконур е изстрелян космическият кораб "Союз-33", пилотиран от летеца - космонавт на СССР Николай Рукавишников и българския космонавт - изследовател майор Георги Иванов.

В кои области се е специализирала България в сферата на космическите технологии, кои космонавти са посетили страната ни през годините, има ли надежда за българската авиация и кои са перспективните специалности в тази сфера, както и подробности за посещението на Леонов и Беляев във Видин, може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25