Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката

България е шестата страна, изпратила човек в Космоса

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април 1961 година един човек преодолява границата между Земята и Космоса. Този човек - Юрий Алексеевич Гагарин, е военен пилот със скромен произход, който получава невероятния шанс да остане в историята като първия космонавт. За този си полет е награден със званието герой на Съветския съюз и е издигнат в чин майор, а датата 12 април от 1962 година започва да се чества като Международен ден на авиацията и космонавтиката.

Българи имат и важна роля за развитието на космонавтиката. Думите са на проф. д-р Георги Сотиров, научен секретар на Института за космически изследвания и технологии в БАН:

" Ние продължаваме традицията за развитието на космическите изследвания. Например през 2019 година чествахме 100-годшнината от рождението проф. Виден Табаков под егидата на американското посолство... Бих желал да подчертая, че България успешно се развива в тази област и в момента на Международната космическа станция имаме българска апаратура, която измерва радиационната обстановка, както и около орбитата на Марс също за  измерване нивото на радиация... Развитието на космическата наука продължава. Немислими са бъдещи успехи без нейното развитие и в тази връзкание се стараем да поддържаме добри контакти с международните организации, с които имаме сътрудничество и работим в областта на космическите изследвания за благото на страната и на човечеството."  


Днес малко хора знаят или си спомнят, че през 60-те години на миналия век, първият човек излязъл в открития космос - Алексей Леонов, заедно със втория пилот Павел Беляев, посещават Видин, а след това и Враца. Това се случва само два месеца след техния забележителен полет в Космоса. На 26 май Леонов и Беляев посещават Видин и най-голямото тогава предприятие - Държавният машиностроителен завод- ДМЗ "Георги Димитров", основен производител на помпи, голяма част от които тогава изнасяни за бившия СССР.

Във Видинско е роден и бележитият учен- проф. Виден Табаков от НАСА. Той е участвал в наземния екип на първия космически кораб, кацнал на Луната. Почти 50 години ученият от България е бил ключова фигура в реализацията на американската космическа програма.


"Моля те, направи така, че да успеем да се върнем от полета"- това казал космонавтът Нийл Армстронг, който пръв стъпва на Луната, на своя близък приятел българина проф. д-р Виден Табаков. Проф. Табаков умира в Синсинати, САЩ през юни 2015 година на 95-годишна възраст.

Що се отнася до България, тя е шестата страна, изпратила човек в Космоса, след СССР, САЩ, Чехословакия, Полша и ГДР. На 10 април 1979 година в 20:34 часа московско време от космодрума в Байконур е изстрелян космическият кораб "Союз-33", пилотиран от летеца - космонавт на СССР Николай Рукавишников и българския космонавт - изследовател майор Георги Иванов.

В кои области се е специализирала България в сферата на космическите технологии, кои космонавти са посетили страната ни през годините, има ли надежда за българската авиация и кои са перспективните специалности в тази сфера, както и подробности за посещението на Леонов и Беляев във Видин, може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51