Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изместват ли съвременните технологии човешкия фактор?

Снимка: Радио Видин

През последните години технологиите неизбежно навлизат във всички сфери на живота ни. В сферата на обслужването вече са налице множество възможности за използване на информационни технологии, които потенциално биха довели до постигане на по- високо качество, по- голям обхват и по- висока скорост на контролните процедури. Технологиите прогресивно завземат работни места и в предприятията и заводите, защото са способни да извършват безупречна работа в огромен обем. В същото време, обаче съвременният човек става все по-чувствителен към фалшиви и лишени от оригиналност неща. Ще успеят ли новите технологии да заличат нуждата от човека, който се вълнува искрено от работата си и как ще се впише Северозапада в съвременните темпове?

Технологиите и човекът могат да работят ръка за ръка и да постигнат невиждани резултати. Има, обаче една тънка линия, която не бива да бъде прекрачена. Това обясни за радио Видин Катя Стайкова, икономист, социолог и политолог, представител на икономически клъстер, един от най- мащабните проекти в България през последните години.

"Реално новите предприятия, които се случват в България, са вече много добре автоматизирани. Все повече предприятията стават "смарт"- "умни фабрики", които използват все по- малък трудов ресурс, все по- малък персонал. За повечето хора понятието "голям завод" означава да наеме 1000- 1500 души персонал, но това не е така. Новата и съвременна индустриализация на производството води до наемане на много по- малко работници. 

Отмина ли времето на големите промишлени гиганти у нас? Защо жителите на Северозапада си спомнят с песимизъм за химическите заводи в които работеха хиляди хора- това попитахме още Катя Стайкова, икономист, социолог и политолог:

"Наистина всичко беше съсипано, предвид състоянието преди 30 години и сега, но истината е, че след съсипията винаги има възраждане. Смятам, че на Северозапада му предстои това възраждане."

Какво казват работодателите от този регион на страната? Потърсихме Диана Върганова, управител на дружество във Враца, занимаващо се с проектиране, производство и асемблиране на електронни изделия. Според нея човешкият фактор и занапред ще остане определящ в предприятията през следващите години:

"Ние непрекъснато въвеждаме нови технологии, но това не замества човешкия фактор, а облекчава дейността на човешкия фактор и съответно към него има и по- големи изисквания относно квалификация и образование, което в никакъв случай не може да се намери на нашия пазар. Това е големият проблем за производителите. Каквото и да се прави, винаги ще има нужда от хора, но тези хора трябва да имат съвсем други умения и съвсем друга квалификация и затова хората трябва да седнат и да се учат, както хората на запад се учат всеки ден, по същия начин, стъпка по стъпка, независимо от това човек на колко години е трябва да усвоява нови умения."- каза Диана Върганова.

От години във Видин работи предприятие за технологични компоненти. То е дъщерна фирма на германска компания и произвежда електроника за битови и индустриални нужди. Как съвременните технологии се вписват днес в производството- разговаряхме с директора Мартин Петров.

"Знаем, че нашият Северозападен регион е силно аграрен. В кръга на шегата, можем да си мислим, че все още сме в първата индустриална революция през XXVIII-ти век, обаче това не е така. Например стопанства, в които навремето са се трудили десетки хиляди хора, сега се оперират от двама, трима или четирима служители, благодарение на тези нови технологии ... Дори и в аграрния сектор имаме пример за едни съвременни технологии. Работните места за сметка на тези, които ще отпаднат и ще станат излишни при една такава следваща вълна на индустриализация, се очаква силен растеж, в заетостта в много от сегашните сектори, както и в нововъзникващи такива. Смятам, че Северозападът успява и ще успее да се справи с предизвикателствата на модерната индустрия."- каза Мартин Петров, директор на предприятие за технологични компоненти във Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с..

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59