Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

850 видинчани вече заявиха смяна на печките на твърдо гориво с по-екологични

Продължава приемът на документи за подмяна на отоплителните уреди във Видин

С най-мръсен въздух са комплексите "Бонония", "Гео Милев" и центърът на Видин

Снимка: Радио Видин

За две седмици около 850 видинчани подадоха документи, с които заявяват желание старите им отоплителни уреди на дърва и въглища да бъдат подменени по проекта "Подобряване на качеството на атмосферния въздух в община Видин". По него могат да бъдат подпомогнати 3400 домакинства, които ще получат безплатно 4152 отоплителни уреда на стойност над 11 500 000  млн. лева. 

Предпочитани от кандидатите са климатиците, както и камините на пелети, с които искат да заменят старите си отоплителни уреди на дърва и въглища, показа анкета на Радио Видин:

"Ние имаме печка с водна риза на дърва и въглища и сега ще сменим само горивната част. Искаме пелети, защото дървата са трудна обработка. Аз живея сама, въобще не мога да ги нося тези дърва и трябва да търся хора да ги режат, да ги цепят. И другото - да не се замърсява околната среда, което е най-важното... Отопляваме се с печка, не знаем сега какво се предлага. Климатик и газ - не. Ще видим какво предлагат. Климатикът си е, нали знаете, въздушно течение. Ние не се отказваме от печката, ако можем да продължаваме, ще продължаваме... Ще сменя кюмбето, имам от тези с ризите, камините. Ползвам въглища и дърва и комшиите се сърдят, че ги опушвам, че ги праша, че това, че онова. И на мен ми е тежко, аз съм вече на 82 години, да изнасям въглища и дърва. Мисля, че с пелетите по-добре ще стане... Отказвам се от парното в полза на климатици. Това е по-удобно и по-екологично... Отоплявам се на камина на твърдо гориво, която е с водна риза, отоплявам целия апартамент. Моето решение е да се отоплявам с климатици като най-чиста енергия и ефективно като вид отопление..."

Според статистическите данни през 2011 година населението на община Видин наброява 62 348 души, а жилищата, отоплявани с дърва и въглища, са 15 835. През 2019 година населението е с близо 10 000 души по-малко, броят на жилищата с отопление на твърдо гориво обаче остава голям - 15 162. Емисиите на фини прахови частици, отделяни в резултат от битовото отопление, са 198 тона годишно, като значителен принос за него има град Видин - над 120 тона. За да се намали количеството на фините прахови частици, по проекта се предлагат алтернативни отоплителни уреди, обясни ръководителят на организацията - изпълнител на първия етап на проекта Цветанка Ценова:

"Това са топловъздушни камини на пелети, от тях 4 варианта - с номинална мощност 6 киловата, 8 киловата, 10 и 12 киловата. За да се достигне до тези 4 варианта, са разгледани множество други, така че въз основа на това кои са икономически най-изгодни - такива варианти, които се предлагат на пазара, не да се върви към едно решение, което примерно няма да има възможност за алтернатива впоследствие за резервни части и т.н. Затова на база многостранен анализ се стигна до тези няколко по-опростени варианта, за които в последствие общината да може да изготви обществената поръчка и да се изберат изпълнители. Освен топловъздушните камини на пелети, вариант, която е изключително много предпочитан, на база и на анкетите, са камини на пелети с водна риза. Тук вариантите са с номинална мощност 12, 16, 18 и 25 киловата. Водогрейни котли на пелети  е следващият вариант. Тук е разгледано доста голямо многообразие - от 12,15,18, 25, 27, 35 и 42 киловата. Следващият вариант това са инверторни климатици. Вариантите са 9000, 12 000, 18 000 BTU. Друг вариант, който сме разгледали, въпреки че тук нямате природен газ, който да е наличен в града, тук сме разгледали вариант пропан-бутан. Това е подмяна на печките, камините и котлите, работещи на твърдо гориво, с конвектори на втечнен газ. Разгледани са газови конвектори 3 и 5 киловата..." 

Приоритет на проекта са младите хора с деца, възрастните хора над 65 години, хората с увреждания. Изготвени са критерии за оценка на кандидатите. Те са екологични, социални, технически и икономически, обясни още Цветанка Ценова:

"На първо място това са екологичните критерии, тоест тук основен акцент е екологията. Първият най-тежък критерий това е приносът за намаляване на фини прахови частици от битово отопление. Разделени са на базата на изследванията, които имаме, отоплителен уред на пелети, на втечнен газ и на електроенергия, въз основа на това кой генерира най-малко фини прахови частици са степенувани. Принос за намаляване на фините прахови частици е следващият във връзка с това кой квартал е най-замърсен, на база на изследванията и на база на замърсяванията, които има в програмата за чистота на атмосферния въздух в града. Изчислени са местата, където има най-голяма тежест и те са дадени с приоритет. С най-високи точки са централната градска част, "Бонония", "Гео Милев", тоест това са местата, където имаме най-голяма концентрация на фини прахови частици... Социалните критерии за подбор - имаме едни изисквания с по-голяма тежест да са местата, където има повече лица в домакинствата - там, където има наличие на възрастни хора, на лице с увреждане, хора над 65 години..."

Срокът за подаване на заявления за подмяна на старите печки с нови отоплителни уреди е 15 май. След проверка на документите ще бъде проведено класиране, но само в случай, че броят на кандидате надхвърли този на общия брой уреди по проекта. Според наблюдения и изчисления на Община Видин желанието на всеки, който кандидатства и отговаря на условията, ще бъде удовлетворено. В резултат от подмяната на отоплителните уреди се очаква фините прахови частици във въздуха на община Видин да намалеят с 68 тона на година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наематели на общински жилища във Видин протестираха пред Общината

Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..

публикувано на 04.12.24 в 17:50

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00