Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свободен ли е печатът в България





На 3 май честваме Световния ден на свободата на печата. Обявен е с решение на Общото събрание на ООН през 1993 година. В България се отбелязва от 1994 година. В тазгодишната класация на "Репортери без граници" България отстъпва с една позиция по свобода на словото и пада от 111 на 112 място. Какво трябва да се промени в българската журналистика и необходими ли са законови промени за коментар потърсихме Снежана Тодорова Председател на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти (СБЖ).

"За съжаление тази класация, която е направена от уважаваната международна организация "Репортери без граници" отразява истинското положение на нещата в печата. За съжаление, с болка го казвам, такова е състоянието не само в печата - мога да кажа, че и в електронните медии, това което се случва през последните години е срамно за демократичната журналистика и за традициите на демнократичната журналистика в България. Не може медиите да бъдат в услуга на управляващите, да няма реална критика, да бъдат като еднотипни издания и да говорим, че са много свободни. Всъщност тази класация отразява тъжната картина, плачевната картина на състоянието на българската журналистика днес... Журналистите не са виновни, както казваше предишният председател на СБЖ Милен Вълков, светла му памет, журналистиката е в това състояние, в което е и цялото ни общество, но това, разбира се, по никой начин не може да оправдава и да бъде оправдание за една примиренческа политика на журналистиката. В никакъв случай не искам да казвам, че са виновни журналистите, напротив ние имаме много смели и достойни журналисти, които искат и които показват истината. Друг въпрос, е че тази истина невинаги излиза по този начин формулирана на страниците на печатните издания или в електронните медии, просто защото чорбаджията, този работодателя, този от когото зависи - в много случаи - този който плаща, не позволява и не иска това да се случи. Защото истината е доста горчива, защото тя не може да бъде в услуга на управляващите, в много голям процент от случаите... Ние всички казваме, че закон първи в журналистиката е Истината, истината и само истината - дали се съобщават само истини, или предпочитаме да съобщаваме новини, които са удобни на управляващите".

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00