Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Как въвеждането на дистанционна работа помага в битката срещу COVID-19?

Снимка: Радио Видин

Европейският парламент гласува резолюция за създаването на нов европейски закон, чиято цел е да защити правата на дистанционно работещите. Здравната криза, причинена от пандемията, заради  COVID-19, накара правителствата да предприемат безпрецедентна стъпка за затваряне на много работни места, с изключение на тези, които предоставят основни стоки и услуги, за да контролират разпространението на вируса. Всеки работник, който успя да го направи, започна да работи от вкъщи, инициирайки социален експеримент от такъв тип и в мащаб, невиждан досега. През април 2020 година, онлайн проучване сред европейците, установи, че 37% от заетите са започнали работа от вкъщи, заради пандемията. Броят на хората, преминали към работа от разстояние е повече от половината от работещото население в Белгия, Дания, Люксембург и Холандия, а във Финландия той достигна 60%. Парламентът иска свободното време на работниците да бъде защитено от служебни обаждания, съобщения или имейли. Членовете на Европейския парламент призоваха Комисията да изготви правила, които да регулират цифровите работни инструменти и да позволят на служителите да се изключват от работа извън работно време. Пандемията от COVID-19 засили тази нужда още повече. Евродепутатът и докладчик в Европейския парламент на резолюцията, в защита правата на дистанционно работещите- Алекс Аджус Салиба:

"Например, докато готвите в събота сутрин получавате sms или пък имейл, на който трябва да отговорите, когато се наслаждавате на семейството си. Чувствате се длъжни да отговорите. В настоящия момент няма законодателство, което да посочва изрично, че европейските граждани имат правото да се изключват от работа без последствия. В крайна сметка сега сме в ситуация, в която трябва да се има предвид, че законодателството е написано в период, когато цифровизацията не е била толкова важна в живота ни. Тоест, сега е точното време и имаме политическа воля, а също и наблюденията върху проблема, които са по-ясни по време на пандемията. Когато нашите работници  казват, че по време на пандемията, когато работят и от вкъщи, трябва да балансират възможностите си за възстановяване и за семейството, те са с усещането, че работят повече. Европейските проучвания, извършени по времето на ограничителните мерки, показват и дават повече светлина върху проблемите, пред които са изправени работниците през този период. Политическата воля е налице, яснотата на тези проблеми е налице. Следователно сега е подходящият момент да се узакони правото на "откъсване от работа", за да може да е в полза на всеки работник в ЕС."

Предизвикателствата на дистанционната работа коментира доц. д-р Теодора Лазарова, преподавател и експерт по управление на човешките ресурси, лидерство и бизнес психология във Висшето училище по застраховане и финанси: 

"Компаниите бяха изправени пред много голямо предизвикателство да дигитализират целия си бизнес, като разбира се беше по- лесно за компаниите, работещи в IT- сферата, където цялата работа, която се осъществява на компютър много лесно може да бъде пренесена в дистанционна среда."- каза доц. д-р Теодора Лазарова.

През 2020 година повече от един на всеки трима европейци е започнал работа от вкъщи. Това доведе до размиване на границите между професионалния и личния живот. Членовете на ЕП искат да се сложи край на културата "винаги на разположение" и настояват правото на "изключване" да бъде признато за основно право. Чувстват ли се защитени работещите дистанционно у нас? Явор Деспотов от Видин е преподавател по китара в столично читалище, но работи дистанционно вече почти една година:

"Мога да кажа, че чувстваме защитени. Човек е и организиран, и отговорен към тази работа, и към всеки един, който е срещу него, гледайки в монитора, стоейки пред камерата на устройствата, които използваме. Аз като преподавател не мога да се оплача. В началото имаше някои технически въпроси, които трябваше да се отработят, но бързо се синхронизирахме и самите ученици вече бяха с нагласата нещата да се получават по този начин."- обясни Явор Деспотов.

С европейския стълб на социалните права се поставя силен акцент върху справедливите условия на труд и равните възможности за работещите дистанционно. Освен това ЕС непрекъснато публикува  изследвания за дистанционната работа, изготвят се статистически данни, проучвания и доклади за дела на дистанционната работа, секторите и видовете заетост, както и последиците за хората и предприятията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00