Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кънчо Стойчев: Започва нов период в историята на България

Снимка: БГНЕС

"45-ото Народно събрание бе опит за начало на промяна в страната". Това коментира в "Посоките на делника" социологът от Галъп интернешънъл Кънчо Стойчев:

- Тази промяна ще тече дълго и бавно с приливи и отливи, но така или иначи виждаме, че приключва със сигурност един 10-12-годишен период в историята на България. Започва нов период, започва трудно. Предстоящите избори едва ли ще доведат до по-лесно съставяне на правителство, но това е начинът и политическите партии, и избирателите да започнат да се ориентират и да започнат да разбират, че гласуването е изключително важно за развитието на страната. Има с какво да се запомни това Народно събрание, не само че е най-късото, но и с опита за начало на реформи и промяна.

Радио ВИДИН: То е и първото, което не излъчи правителство.

- При тези резултати от изборите нямаше възможност за това, не беше реалистично да се излъчи правителство.

Ако се повтори тази ситуация и след 11 юли?

- Малко или повече ще се повтори. Картината няма да бъде коренно различна. Не можем да очакваме, че някой ще вземе абсолютно мнозинство или че лесно две партии ще имат достатъчно, за да направят над 120 гласа. Очаква ни трудно съставяне на правителство, но аз се надявам, че поуката хората са си я направили и като гласуващи, и политиците. Те трябва да престанат да чертаят своите прословути червени линии и да разказват кой с кого колко не може да работи, а да започнат да казват кой с кого какво точно може да направи, т.е. да минат изцяло на една позитивна риторика с оглед това след изборите да може по-бързо голяма част от диалога да е проведен и да се върви към решения.

Какво очаквате да се случи в оставащите до изборите два месеца? Служебното правителство ще повлияе ли по някакъв начин?

- Не считам. Преувеличава се ролята на служебното правителство, тя е точно дефинирана, изборите са приоритет №1 на това правителство.

Какво ще бъде политическото говорене преди изборите?

- Не мисля, че ще се различава коренно от това, което беше преди два месеца. Ще има конкурентна борба, ще има обвинения, надявам се политиците да са се убедили, че много по-важно е не негативното, а позитивното говорене какво и с кого ще се свърши по-най-бързия начин след изборите.

Казахте, че сме навлези в нов период, но това означава ли, че с ГЕРБ е приключено?

- Не, партията има своите гласоподаватели. Приключено е с един етап на управление и доминация на ГЕРБ. Без да доминира оттук нататък, ГЕРБ ще присъства в българския политически живот и в зависимост от това как присъства ще бъде и неговият резултат.

Промените в Изборния кодекс за добро ли са?

- Да, за добро са. Преувеличава се тяхната роля и значение, те не са чак толкова дълбоки. Знам за споровете за машинното гласуване и че в Европа едва ли не никъде не се гласувало машинно, на което винаги отговарям по един и същи начин: "В Европа никъде не се крадат изборни гласове така, както това се прави в България". Очевидно е, че в България това е напълно необходимо да се свърши, тъй като ние минахме през цял цикъл от избори, когато броят на невалидните бюлетини се измерваше със стотици хиляди, даже достигна 300 000. Какви избори правим ние, когато 300 000 гласа не се зачитат?! Това е пълно безобразие! С машини трябва да се гласува, разбира се, за да се избегне това безобразие.

"Случаят Илчовски" как го коментирате и очаквате ли нови подобни разкрития?

- Най-вероятно ще се вързи в тази посока със скандали. Случаят няма да заглъхне. Прокуратурата обяви, че има някакви действия по разследване и всъщност не е безкрайно много времето, в което прокуратурата трябва да даде посока, да каже дали има основание за разследване или няма основание за разследване.

Позитивна ли е посоката, в която се движи българската политическа действителност?

- Аз съм оптимистично настроен. Да, ние влизаме в турбулентно време. Изборите, които ни очакват след два месеца, едва ли ще са последните. Считам, че ще има честа смяна на правителства, но така или иначе България тръгва по линията на промяна на един модел на управление, а тази промяна винаги е търсене на друг модел и това е най-важният въпрос, на който ще ни отговорят резултатите от следващите избори. За определяне на посоката на дадено развитие са необходими минимум две точки, така че ако приемем, че отминалите избори са едната точка, следващите ще са другата. Тогава ще можем да очертаем правата, по която ще се движи България.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43