Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново фототипно издание за Христо Ботев

Автор:
2
Снимка: Радио ВИДИН

Излезе от печат уникално фототпино издание на две книги за Христо Ботев. Изданието включва в себе си две автентични книги, които са препечатани почти едно към едно с оригиналите. Става дума за "Спомен. 35- годишен юбилей от преминаването на Христо Ботев и другарите му на козлодуйския бряг" от 1911 година и "Стихотворения" - Пълно събрание стихотворения от 1943 година. Поводът тази книга да се появи точно сега е навършването 145 години от слизането на Ботевата чета на Козлодуйския бряг на 17 май 1876. За идеята да се възродят автентични книги в ново съвременно издание, и къде са открити оригиналите, разказва Трифон Павлов председател на Гражданско сдружение "Епископ Йосип Щросмайер" и секретар на читалище "Епископ Йосип Щросмайер", които издават книгата:

"Една от идеите е да дадем втори живот на тези книги. Ние досега издадохме няколко, даже две представихме във Видин - в Държавния Архив във Видин. Там направихме едно дарение на стари книги. Специално за тази последната книга, която е, съвсем случайно се установи, че на 17 май са 145 години от акостирането на Христо Ботев и четата му с кораба "Радецки" на козлодуйския бряг. Аз много добре работя с едно читалище, което е тук съвсем близо до мен "Георги Раковски 1925" и секретарката на читалището, г-жа Андреева, един ден минавайки покрай нея, тя ми каза "Я виж какво успях да намеря". Тъй като то е, може би, най-голямото като сграден фонд читалище в София, те там водят езикови курсове, танцов състав и така нататък, много неща са - тази учителката, която е по Английски език ѝ донесла и показала две книжки, те две малки книжки, които в изключително окаяно състояние, тъй като те са на много години - госпожата се казва Снежина Стефанова, тези книги са от архива на родителите ѝ. Така от дума на дума решихме да продължим тази традиция с фототипното издаване на такива неща. Ние ги събрахме в една книга, между другото, което малко уголемихме, така за да бъде читаемо - там издателите се постараха много добре, възстановиха почти едно към едно нещата. Първата част от двете книги е издадена през 1911 година... Тук са едни много интересни неща, описания и т.н... Много интересно е друго, тъй като има един списък, пълен списък на четата - тук има едни невероятно интересни имена - под номер 42 е написано Един турски арнаутин от Албания, 44 - едно 17 годишно момче, Лясковец, 51 - Вълчо македонец, Македония, 73 - Един Руски княз... Аз съм изключително радостен, че успяхме да вдъхнем втори живот на тази книга... Втората част - това са стихотворенията на гениалния Христо Ботев".

Една от основните дейности на организация  "Епископ Йосип Щросмайер" е популяризирането на забравените българи и чужденци, и специално чужденци, които имат принос към България. 

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00