Малките и средни предприятия (МСП) са в основата на икономическия просперитет на Европейския съюз. Неслучайно Европейската комисия, с подкрепата на Европарламента, навсякъде подчертава ролята и значението на МСП и необходимостта те да бъдат максимално добре подкрепени като икономическа среда и като намаляване на тежестта от всякакви административни разпоредби и като реална подкрепа за тяхното възстановяване след кризата, предизвикана от пандемията от COVID -19.
Националният план за възстановяване и устойчивост е предпоставката България да получи допълнителни средства за възстановяване на икономиката след кризата, предизвикана от COVID -19. Европейският съюз отпуска голям финансов пакeт от 750 млрд. евро, които трябва да бъдат достъпни до държавите-членки на база на така изготвените планове. Максималният обем от средства за България са малко над 12 млрд. евро.
Тези средства ще бъдат отпуснати, ако представим адекватен национален план и стратегия, които да отговарят на основните приоритети и политики, заложени в общата европейска перспектива. В началото на 2020 година Европейската комисия взе важно решение - това е бързата нотификация, тоест даване на разрешение да бъдат използвани средства, както от националния бюджет, така и от европейски програми, структурни фондове в подкрепа на МСП, без това да се счита за държавна помощ - обяснява Искра Михайлова, евродепутат от листата на ДПС:
"Какви пари са предвидени за България? Истината е, че са предвидени толкова колкото България поиска и прецени. И ще ви кажа защо. На първо място е тази възможност да бъде освобождаван бюджетен ресурс и ресурс от оперативните програми, тоест всiчки пари, които не са усвоени по проекти по oперативни програми, а ние знаем, че има програми, които изостават като "Околна среда", биха могли да бъдат насочени към подкрепа на малки и средни предприятия. Както казах нотификацията отнема дни, не месеци, а дни... Водеща роля има страната - член."
Оказва се, че европейските средства са единственият източник за финансиране на бизнеса , който беше засегнат от COVID -19. Оценката на въздействието на европейските средства показва, че те са постигнали целите си, защото са помогнали на бизнеса да запази дейността си и част от заетостта, видимо в микропредприятията и там, където има самонаемане - обяснява Мариела Савкова, управител на Областен информационен център - Видин:
"До момента няма декларирани фалити, безработицата в общините включително и Видин, макар че има увеличение, се запазва в приемливи стойности. Но трябва да се отчетат няколко слабости. Първата е свързана със забавянето в оценката на първата покана на процедурата за подкрепа на МСП, което се дължеше на големия брой подадени проектни предложения. Освен това документацията затрудни част от кандидатите... Наложи се да подпомогнем нашите клиенти. Първата обратна връзка по-скоро е противоречива от страна на бизнеса. Бих обобщила, че е необходимо да се върнем към инвестициите за растеж и работни места, определено бизнесът има нужда от подкрепа и финансиране."
"Стефи" ЕООД е фирма, която се занимава с международен транспорт. При нея има спад на работата над 20% , кандидатстват за безвъзмездна помощ, за да бъдат подпомогнати вследствие на пандемията - казва управителят Юлиян Василев:
"Това е безвъзмездна помощ за минал период, единствена по рода си такава, показваш за какво са били изразходвани и за него получаваш, това са заплати и осигуровки, тази помощ евентуално като я вземем, ще ни подпомогне за загубите по време на ковида. Чакахме повече от година."
Помощта за малките и средни предприятия не е достатъчна и трябва да се работи в тази насока, защото подкрепата за тях е много важна - казва евродепутатът Искра Михайлова и добавя:
"Изключително малко е, когато кажем 1200 предприятия кандидатстваха, но това е едно нищо... Те създават работни места, подкрепата за тях е изключително важна. А в Северозапада, необходимо е да се отделят целенасочено пари и те да бъдат насочени целево в райони, в които досега не е насочвана помощ."
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив, съобразителен,..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..
Днешният ни гост е Владислав Георгиев от Видин , брейк танцьор, който в годините след 2000-та беше един от най-добрите в нашия град. След завършването си, решава да замине за Прага, където живее около три години. Там среща любовта в лицето на екзотична девойка с корени от Мадагаскар, но родена във Франция, където семейството ѝ е емигрирало...
Представата ни за зоопарка често е остаряла- това вече не е място, в което животни се гледат в клетки. В наши дни стратегията на зоологическите градини вече е да се грижат за опазването на видовото разнообразие, да информират хората за екологичните проблеми, засягащи животните, и са обект на науката. Това заяви екологът Павел Василев- автор в..
Атанас Тодоров е от Пловдив, снима вековни дървета и разказва за тях. Започнал да издирва стари вековни круши и така се прехвърлил и на други дървета. Администратор е на фейсбук групата "Вековните дървета в България" . Преди около година и половина видял, че от Асоциацията на парковете в България търсят помощници, които да направят проверка на..
Учители и ученици в ПГ "Васил Левски" Мездра ще могат да учат и да преподават в напълно оборудван и модернизиран учебен център. Така нареченият STEM център предстои да бъде открит официално от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика, обясни..