Малките и средни предприятия (МСП) са в основата на икономическия просперитет на Европейския съюз. Неслучайно Европейската комисия, с подкрепата на Европарламента, навсякъде подчертава ролята и значението на МСП и необходимостта те да бъдат максимално добре подкрепени като икономическа среда и като намаляване на тежестта от всякакви административни разпоредби и като реална подкрепа за тяхното възстановяване след кризата, предизвикана от пандемията от COVID -19.
Националният план за възстановяване и устойчивост е предпоставката България да получи допълнителни средства за възстановяване на икономиката след кризата, предизвикана от COVID -19. Европейският съюз отпуска голям финансов пакeт от 750 млрд. евро, които трябва да бъдат достъпни до държавите-членки на база на така изготвените планове. Максималният обем от средства за България са малко над 12 млрд. евро.
Тези средства ще бъдат отпуснати, ако представим адекватен национален план и стратегия, които да отговарят на основните приоритети и политики, заложени в общата европейска перспектива. В началото на 2020 година Европейската комисия взе важно решение - това е бързата нотификация, тоест даване на разрешение да бъдат използвани средства, както от националния бюджет, така и от европейски програми, структурни фондове в подкрепа на МСП, без това да се счита за държавна помощ - обяснява Искра Михайлова, евродепутат от листата на ДПС:
"Какви пари са предвидени за България? Истината е, че са предвидени толкова колкото България поиска и прецени. И ще ви кажа защо. На първо място е тази възможност да бъде освобождаван бюджетен ресурс и ресурс от оперативните програми, тоест всiчки пари, които не са усвоени по проекти по oперативни програми, а ние знаем, че има програми, които изостават като "Околна среда", биха могли да бъдат насочени към подкрепа на малки и средни предприятия. Както казах нотификацията отнема дни, не месеци, а дни... Водеща роля има страната - член."
Оказва се, че европейските средства са единственият източник за финансиране на бизнеса , който беше засегнат от COVID -19. Оценката на въздействието на европейските средства показва, че те са постигнали целите си, защото са помогнали на бизнеса да запази дейността си и част от заетостта, видимо в микропредприятията и там, където има самонаемане - обяснява Мариела Савкова, управител на Областен информационен център - Видин:
"До момента няма декларирани фалити, безработицата в общините включително и Видин, макар че има увеличение, се запазва в приемливи стойности. Но трябва да се отчетат няколко слабости. Първата е свързана със забавянето в оценката на първата покана на процедурата за подкрепа на МСП, което се дължеше на големия брой подадени проектни предложения. Освен това документацията затрудни част от кандидатите... Наложи се да подпомогнем нашите клиенти. Първата обратна връзка по-скоро е противоречива от страна на бизнеса. Бих обобщила, че е необходимо да се върнем към инвестициите за растеж и работни места, определено бизнесът има нужда от подкрепа и финансиране."
"Стефи" ЕООД е фирма, която се занимава с международен транспорт. При нея има спад на работата над 20% , кандидатстват за безвъзмездна помощ, за да бъдат подпомогнати вследствие на пандемията - казва управителят Юлиян Василев:
"Това е безвъзмездна помощ за минал период, единствена по рода си такава, показваш за какво са били изразходвани и за него получаваш, това са заплати и осигуровки, тази помощ евентуално като я вземем, ще ни подпомогне за загубите по време на ковида. Чакахме повече от година."
Помощта за малките и средни предприятия не е достатъчна и трябва да се работи в тази насока, защото подкрепата за тях е много важна - казва евродепутатът Искра Михайлова и добавя:
"Изключително малко е, когато кажем 1200 предприятия кандидатстваха, но това е едно нищо... Те създават работни места, подкрепата за тях е изключително важна. А в Северозапада, необходимо е да се отделят целенасочено пари и те да бъдат насочени целево в райони, в които досега не е насочвана помощ."
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..