"Изкърпване на улици, направа на тротоари направихме. Правим сега нов стадион, съвременен, да се ползва от нашите младежи. Направено е и изкуствено игрище...Има млади хора, които ще се възползват от него, ще има и тенис корт".
В селото започва изграждането на модерен стадион. Съоръжението ще се реконструира по проект "Спортни дейности за млади хора - Бъдеще за всички в трансграничния регион" по програма Interreg България - Сърбия. По проекта Монтана получава 273 578 евро. Още 53 500 евро ще дофинансира общината.
През следващите 18 месеца ще бъде изградена нова поливна система. Предвидено е поставяне на нови трибуни със 180 седалки, реконструкция на съществуващите и изграждане на нови съблекални.
В селото има два отбора в четвърта монтанска дивизия - "Вихър" и "Пъстрина 2012". Стадионът ще може да се ползва от всички възрастови групи на ПФК Монтана, където тренират над 300 деца. Всеки желаещ също ще може да ползва терена, заяви кметът на Монтана Златко Живков при първата копка. В комплекса има и терен с изкуствена настилка. Село Николово се намира на 5 километра от града и това ще улесни всички, които искат да спортуват в комплекса.
През изминалите четири мандата са извършени и много дейности, свързани с благоустрояването на селото, предстои ремонтиране на сградата на читалището и обновяване на централния площад в селото.
"Ремонт на центъра по европейски проект, направа на зелени площи предстоят да се направи. Ще има фонтани, хубаво осветление, надявам се да стане. Селото ни е средно като големина, преобладават възрастните хора..На 5 км сме от Монтана и затова повечето работят в град Монтана..Имаме арендатори, хората си запазиха земята".
Инфраструктурата в село Николово е на добро ниво, всяка година се отделят средства от община Монтана за асфалтиране на улици, обяснява още кметът.
"Инфраструктурата ни е в добро състояние, всяка година се изкърпват..Това лято ще имаме изкърпване на три улици за 40 хил лв. При нас нямаме проблеми с гробищния парк, почистен е".
Кметът Димитър Стоянов си е поставил за цел да организира референдум за да стане село Николово част от Монтана:
"Смятаме да направим референдум в Николово и да станем квартал. По-добре е, защото повече средства идват...И транспорта ще бъде повече, всички неща ще бъдат по-добри...Всеки ще иска по-доброто...Трябва да имаш голяма отговорност, да обичаш хората и да им помагаш, и да ги уважаваш.."
Кметът на село Николово има силата и амбицията да благоустроява родното си село, но има и трудности, най-вече финансови, липса на средства.
Културните и фолклорни традиции съхраняват и предават на поколенията самодейците към читалището, църковният храм "Свети Петър и Павел", самодейците в пенсионерския клуб.
НЧ "Народен будител" село Николово има свой празник в Деня на народните будители, разказва председателят Цецка Тодорова:
"Има активност от младежите и децата, които членуват в читалището, има и пенсионерски клуб със самодейна дейност...Започнаха различни дейности след като се разхлабиха мерките ...Участват в различни фестивали, 1 ноември всяка година се чества...Последната седмица на август месец се отбелязва "Пъстрина пее", отбелязваме го с тържества преди пандемията..
Жителите на село Николово се надяват тази година да бъде направен ремонт на сградата на читалището в селото
Секретар на читалището отскоро е Първолета Петрова, тя с ентусиазъм организира всички дейности и прояви в читалището. Предстои отбелязването на 24 май.
В село Николово функционира пенсионерски клуб, в него членуват 60 хора от третата възраст, които с удоволксствие се събират в новата и модерна сграда на пенсионерския клуб - казва председателят 77 -годишната Босилка Ерденкова:
"Разтури ни се певческата група..Организираме една екскурзия в Гигенски манастир, малко да се поразтоварат хората, да се почувстват по-добре..Обичам да съм сред хората..Направихме си градинка при влизане в селото, насадихме дръвчета, цветя, да му е приятно на човек".
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..