" В 14 града провеждаме такива обучителни семинари. Интересът е голям...Учителите се интересуват от гражданското образование...Медийната грамотност е темата, всичко, свързано с четвъртатат власт, медиите..Ние се опитваме на базата на опита на учителите от различни европейски държави да дадем технически умения на учителите, които когато работят със своите ученици какви задачи и модули да включат по темата...Разпознаване на различните жанрове, практически съвети как се търси информация в интернет и как да се прецени достоверността на различни новинарски сайтове..."
Посланието към учителите е да разширят кръгозора на учениците и да се научат да разпознават медиите, което е важно за получаване на достоверна информация. Обученията по медийна грамотност са наистина необходими, смята Цецка Александрова, преподавател по изобразително изкуство:
"Човек се учи докато е жив и съответно този семинар беше изключително полезен от гледна точка на това, че журналист ни говори за медии... ..От първо лице ни обясняват как стоят нещата, как да различаваме достоверна от невярна информация ..Това беше много полезно и съответно да научим децата и тях, особено как получават информация от интернет...За да имат тези умения, те трябва да ги научат от нас ...Вече става по-трудно да се разграничи моментът на мнение и спекулация..."
Проектът КЛАС се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 186 866 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проектa е насърчаването на медийната грамотност и гражданското образование.
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..