Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да се осъвремени изучаваният материал по литература

Снимка: Радио ВИДИН

"До моето първо либе" на Христо Ботев, "Железният светилник" на Димитър Талев, "Балкански синдром" на Станислав Стратиев, "Ноев ковчег" на Йордан Радичков, "Андрешко" на Елин Пелин са сред произведенията, които влизат в изучавания материал по литература за 11 клас. В момента учениците от 11 клас на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин изучават творбата "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев.

"Тя е много интересна и можем да я разберем по всякакъв начин. Може и да се включат част от някои съвременни автори, обаче да не изключваме и тези. На мен любимият ми автор е Йордан Йовков. Той пише само разкази и смятам, че неговите разкази са прекрасни", каза Марина Петрова- ученичка от 11 клас.

"Иван Вазов за мен е един от любимите ми автори, защото във всичките му произведения винаги има частица патриотизъм, която те кара да помниш своето минало. Според мен е хубаво да има винаги от старите автори", заяви Ванеса Ваньова от 11 клас на видинското училище.

"Класиците със сигурност трябва да останат, но може би може да се осъвремени малко, защото не може години наред да се изучават едни и същи произведения. Малко разнообразие според мен трябва да има", допълни 11-класничката Мария Николова.

За да тръгнеш да надграждаш, трябва да тръгнеш от класика, за да знаеш кои са критериите. Има неща, които наистина са вечни, заяви Анжела Ангелова- учител по български език и литература ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин:

"Откакто промениха системата, вече има два гимназиални етапа, в първия етап се изучава хронологично литературата, а във втория етап се изучава тематично. Разликата е в това, че при хронологичното изучаване достигаме до причинно- следствените връзки. Как след всеки един автор следват другите... Вече, тематичното изучаване, научава децата да търсят връзки между самите произведения. Тук има доста съвременни автори или да не кажем съвременни- хора, които са на моята възраст, например, това са автори, които са доста близки до тях като време. Тук влиза вече Йордан Радичков, влиза Николай Хайтов, влизат поети, които не са изучавани до този момент. Влизат драматурзи като Станислав Стратиев, който не може да се отрече, че е световно известен български драматург. Така че, мисля че обогатяването на програмата доста помага. Влиза Йордан Радичков с един роман, който е "Ноев ковчег". Не знам дали са способни още да разберат "Ноев ковчег", но аз разчитам на това, че един ден те сами ще го потърсят, да го прочетат."

Писателят Владимир Зарев смята, че би могло да се осъвремени учебното съдържания и сред изучаваните автори да влязат и такива като Георги Господинов, Милен Русков, Захари Карабашлиев:

"Би ми се искало повече съвременни автори наистина да влязат в учебниците. Децата да ги изучават, защото това е техният близък свят и този свят е много интересен. Той е различен от това, което те виждат по улиците, което споделят помежду си. Той е по- богат, изпълнен с идеи и разбира се с човешки съдби, които показват съдбата на България. Тъй че наистина никак няма да е лошо, ако този списък от имена се осъвремени и ако там попаднат наистина достойни съвременни автори."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00