Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Жулева, ПДИ: Органите на власт трябва да бъдат по-активни в публикуването на информация

Снимка: БГНЕС

И тази година Програма Достъп до информация прегледа и оцени интернет страниците на 563 административни структури на изпълнителната власт на централно, териториално и местно ниво, публичноправни субекти и независими органи на власт и състави традиционния Рейтинг на активната прозрачност на институциите.

Целта на проучването е да се оцени как органите на власт изпълняват задълженията си по Закона да достъп до обществена информация (ЗДОИ) за активно публикуване на информация в интернет, и как отговарят на заявления за достъп по електронен път.

В рамките на проучването са подадени 563 електронни заявления с искане за предоставяне на актуализирания за 2020 г. списък на категориите информация, подлежаща на публикуване в интернет за сферата на дейност на съответната администрация, както и форматите, в които е достъпна. Изготвянето и публикуването на този списък бе създадено като задължение с измененията в ЗДОИ от края на 2015. Тази година лидер в класацията е Община Белоградчик, която е изпълнила почти на 100% изискванията за прозрачност. За сравнение, най-голямата община в региона- Видин, е на 81 място и е сред малкото институции в страната, които не са отговорили на подаденото от екипа на ПДИ заявление за достъп до информация.


"Програма Достъп до информация разработи тази методология, по която наблюдава активната прозрачност на публичните институции в България, преди 10 години. Това, което бихме могли да кажем за резултатите от проучването 2021 година, е, че по всеки един индикатор (те са над 90 за Общините) се наблюдава повишаване на публикуването на документи, които са задължителни за публикуване според Закона за достъп до обществена информация. Задълженията за част от тази информация се създават и от други закони- Закона за публичните финанси, Закона за обществените поръчки, Антикорупционния закон... Особено внимание отделяме на секцията "Достъп до информация", тъй като тя дава обща информация на гражданите, които искат да намерят някакъв документ в страницата на органа на власт- как да го направят, към кого да се обърнат, кой се занимава с това, какви категории информация трябва да бъдат публикувани на страницата. Тази година единственият допълнителен индикатор, който включихме, е информация относно мерките срещу COVID.

Преглеждаме и финансовата, бюджетната прозрачност. Особено за Общините е важно публикуването на датата за обществено обсъждане на проектобюджета или проектоотчета, така че да могат тези, които желаят, да се включат в обсъждането. Следим дали се публикуват декларациите по Антикорупционния закон, гледаме при общините и за Общия устройствен план, Регистъра на разрешителните за строеж. Хубавото е, че въпреки тази сложна и турбулентна политическа обстановка, това, което виждаме като резултати, е в положителна посока. Има подобряване. При някои институции публикуването е останало на същото ниво, каквото е било миналата година, има и леко понижаване на резултатите за някои общини.

В област Видин такова понижаване имаме при Община Димово, при Община Видин, при Община Чупрене, Община Ново село, Община Грамада и Община Бойница. Един от лидерите в рейтинга на активната прозрачност е Община Белоградчик, която подобрява непрекъснато съдържанието на своята страница от гледна точка на това, което е задължително да бъде публикувано, както и Община Ружинци. При Община Кула имаме подобряване, при Община Макреш и Община Брегово също има подобряване. Трябва да се има предвид, че нашият Рейтинг се интересува от съдържанието, т.е. от това дали дадени документи, които са задължителни за публикуване, могат да бъдат намерени на страницата, а не толкова как изглежда самата страница. Що се отнася до териториалните органи, Областна администрация Видин е на 18-о място сред другите областни администрации. Регионалното управление по образованието Видин е на 25-о място, Областна дирекция "Земеделие" е на 8-о място, Областна дирекция на МВР е на 12-о място, Регионалната здравна инспекция е на 11-о място", обясни изпълнителният директор на Програма Достъп до информация Гергана Жулева и добави:

"Време е да се обърне по-голямо внимание на секциите "Достъп до информация", така че те да бъдат от полза на хората, които търсят информация- да има подготвена разяснителна информация в секцията, да има контактната информация, служителят, който отговаря по ЗДОИ. Общо взето, преосмисляне на отношението- тези секции да бъдат наистина полезни за гражданите, а не просто да се качат някакви документи там и в много скрит текст да се съдържа разяснителната информация. Хубаво е и Списъкът на категориите информация, подлежаща на публикуване, да бъде направен така, че да може лесно да се използва, да има линкове в този списък към това, което човек търси."



На какво се дължат пропуските?

"Изпълнението на Закона е сложен и доста продължителен процес. В някои случаи просто няма голямо количество подадени заявления по ЗДОИ и затова администрацията не обръща внимание на това. Но така или иначе, тук не става въпрос за "Връзки с обществеността" или за PR-работата на дадената администрация, а става въпрос за публикуването на задължителни за публикуване документи. Колкото повече информация се публикува, толкова повече хората, които я търсят, само в крайни случаи ще подават заявления по ЗДОИ. Пропуск е, че по ЗДОИ няма координираща институция, т.е. няма орган на власт, който да координира работата по този закон и да дава някакви препоръки и указания. На трето място е, че санкциите са рядкост. В повечето вътрешни правила по ЗДОИ е предвиден контрол върху администрацията за изпълнение на задълженията. Но за всичките тези повече от 20 години от приемането на закона са споменати само 4 наложени санкции в отделни институции. Когато нямаш съвсем ясен контролен механизъм и няма налагане на санкции, то естествено, че администрацията отделя по-малко внимание на това, което е свързано с този закон и изпълненията на задълженията", коментира Гергана Жулева и даде следните препоръки:  

"Призивът е органите на власт да публикуват това, което е задължително, а на второ място- да обръщат по-сериозно внимание на търсенето. Т.е. да правят някакви анализи какво се търси най-много. Информация, която най-много интересува гражданството, да бъде публикувана преди да се подава заявление. В това отношение органите на власт трябва да бъдат по-активни."

В област Враца с най-добри показатели за прозрачност от всички институции е Община Борован, следвана от общините Мездра и Криводол. Най-зле тази година се представят Областната дирекция "Земеделие" и Областната дирекция на МВР. Лидер по прозрачност в област Монтана е Община Бойчиновци, следвана от Областна дирекция "Земеделие" и Регионалната здравна инспекция. С най-лоши показатели са РИОСВ Монтана и Регионалното управление на образованието. Във видинска област с добри позатели са Областната администрация и Община Ружинци, а най-затворените за обществото администрации са общините Ново село, Бойница и Грамада. Община Видин е в златната среда, но пада с пет места надолу в класацията спрямо миналата година. Абсолютен лидер в региона, а и в национален мащаб е Община Белоградчик.


"Стараем се по най-добрия начин, най-прозрачно, да отразяваме всичко, което се случва в общината, да изпълняваме нормативна база и т.н. Стараем се да е действително прозрачно всичко. Убедени сме, че това е единственият правилен път за развитието на местното самоуправление. Дължим го най-вече на заместник-кмета Росен Младенов. Той много сърцато и отговорно следи всичко, занимава се с публикациите на нашия сайт, с контрола на това всичко да е изрядно. Не е нещо кой знае колко сложно, стига обаче човек да иска го прави", обясни кметът на Белоградчик Борис Николов.

"Информация получаваме и от Общината, и от сайта на Общината. Знаем какви проекти и ремонти се изпълняват в Белоградчик", казаха пред Радио ВИДИН жители на Белоградчик.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45