Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден без тютюнопушене

Кампания помага на милиони да спрат цигарите

Снимка: Радио ВИДИН

Всяка година по инициатива на Световната здравна организация на 31 май се отбелязва Световният ден без тютюн. През 2021 година темата е "Реши и се откажи". Тази година кампанията има за цел да помогне на около 100 милиона души по света да се откажат от пушенето чрез различни инициативи и дигитални инструменти.

"Световната здравна организация разработва съвременни дигитални приложения, които можем да използваме през телефоните си- бързи и актуални съвети за отказ от цигарите по време на пандемията от COVID-19. Тъй като в условия на пандемия много пушачи в ситуация на изолация вземат това решение да се откажат от тютюнопушенето, тъй като, за съжаление, последиците от COVID-19 засягат здравословното състояние на човека", каза Наталия Милкова- психолог в РЗИ- Видин.

6 на 100 от мъжете и 50 на 100 от жените във възрастовата група от 25 до 44 години са пушачи в България. Това сочат данните на Световната здравна организация  През миналата година в страната са починали около 110 хиляди души, като близо 15% от тях или около 17 хиляди са били болни от някаква форма на рак. Според Евростат у нас през миналата година от рак на белите дробове са починали близо 3300 души. Последните години все повече деца палят цигара.

"Има такава тенденция и тя е особено тревожна, защото има статистики, които сочат, че първото посягане към цигара се случва още на 12-13 години, а във възрастта от 13 до 16 години пушат 42 на сто от момичетата и 31 на сто от момчетата."

За пушачите отказването от този вреден навик е трудно, показа анкета на Радио ВИДИН: 

"Пробвал съм, ама трудна работа... Отказвала съм ги, даже след преболедуван ковид поне три месеца не съм пушила, обаче след това.... Много лош навик е, който сега не мога да махна... 11-годишни пушат. И по-малки. Защото гледат от родителите си или се събират в неправилна компания, или си мислят, че това е хубаво... Като спортува един човек, не му се пуши..."

Има няколко трика за потискане на стимула. Единият от начините е чрез спорт, обясни Наталия Милкова:

"Разходки сред природата, четене на книги, намиране на някакво хоби."

Коалицията "За живот без тютюнев дим" е създадена през 2010 година с една единствена цел- да бъде възстановена отменената пълна забрана за тютюнопушене на закрити обществени места. Събират се над 30 организации от специалисти- медицински, студентски, пациентски. Най- активна е гражданската инициатива "България без дим". След това си поставят други цели. Една от тях е спазване на забраната за пушене в закрити обществени места, като контролът да се осъществява от полицията, инспекторите по безопасност на храните, инспекторите по труда. Рекламите на тютюневи изделия също трябва да се отстранят, каза д-р Гергана Гешанова- председател на Коалицията "За живот без тютюнев дим":

"При нас наскоро завърши едно изследване именно за отношението на младите хора и се оказва, че големият процент, над 80% за тези, които са започнали да пушат преди 18 години. А сега все повече подмладява пропушването. Доскоро беше 14-16 години, сега става 10-14 години. И младите хора, децата казват, че достъпът до цигари е много, за съжаление, улеснен в нашата страна."

Пушенето вреди на цялото тяло:

"Няма орган, няма клетка, която да не бъде засегната от всичките хиляди химически вещества, които идват с тютюневия дим, който поглъщаме. Сега се прави реклама на нови изделия, доскоро се мислеше, че наргилето, понеже минавало през вода, се освобождавало от токсини. Не е така, всичко, което съдържа в себе си никотин, създава зависимост, то те впримчва в една постоянна употреба и тези химически вещества унищожават едно или друго."

 Ако искаме да се откажем от цигарите, е добре да намерим нещо, с което да ги заместим, каза психологът Катя Райчева:

"Много трудно се дава универсална рецепта и обикновено когато дойде при мен човек и заявява, че иска да се откаже да пуши, няма веднага да кажа "Просто спри". При някои хора може да работи. Решава днес и налага волята си. При някои хора може да работи този механизъм. На повечето хора не им действа това изведнъж да се случи."

Психологът може да помогне на човек да намери своята рецепта как да спре да пуши.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45