Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден без тютюнопушене

Кампания помага на милиони да спрат цигарите

Снимка: Радио ВИДИН

Всяка година по инициатива на Световната здравна организация на 31 май се отбелязва Световният ден без тютюн. През 2021 година темата е "Реши и се откажи". Тази година кампанията има за цел да помогне на около 100 милиона души по света да се откажат от пушенето чрез различни инициативи и дигитални инструменти.

"Световната здравна организация разработва съвременни дигитални приложения, които можем да използваме през телефоните си- бързи и актуални съвети за отказ от цигарите по време на пандемията от COVID-19. Тъй като в условия на пандемия много пушачи в ситуация на изолация вземат това решение да се откажат от тютюнопушенето, тъй като, за съжаление, последиците от COVID-19 засягат здравословното състояние на човека", каза Наталия Милкова- психолог в РЗИ- Видин.

6 на 100 от мъжете и 50 на 100 от жените във възрастовата група от 25 до 44 години са пушачи в България. Това сочат данните на Световната здравна организация  През миналата година в страната са починали около 110 хиляди души, като близо 15% от тях или около 17 хиляди са били болни от някаква форма на рак. Според Евростат у нас през миналата година от рак на белите дробове са починали близо 3300 души. Последните години все повече деца палят цигара.

"Има такава тенденция и тя е особено тревожна, защото има статистики, които сочат, че първото посягане към цигара се случва още на 12-13 години, а във възрастта от 13 до 16 години пушат 42 на сто от момичетата и 31 на сто от момчетата."

За пушачите отказването от този вреден навик е трудно, показа анкета на Радио ВИДИН: 

"Пробвал съм, ама трудна работа... Отказвала съм ги, даже след преболедуван ковид поне три месеца не съм пушила, обаче след това.... Много лош навик е, който сега не мога да махна... 11-годишни пушат. И по-малки. Защото гледат от родителите си или се събират в неправилна компания, или си мислят, че това е хубаво... Като спортува един човек, не му се пуши..."

Има няколко трика за потискане на стимула. Единият от начините е чрез спорт, обясни Наталия Милкова:

"Разходки сред природата, четене на книги, намиране на някакво хоби."

Коалицията "За живот без тютюнев дим" е създадена през 2010 година с една единствена цел- да бъде възстановена отменената пълна забрана за тютюнопушене на закрити обществени места. Събират се над 30 организации от специалисти- медицински, студентски, пациентски. Най- активна е гражданската инициатива "България без дим". След това си поставят други цели. Една от тях е спазване на забраната за пушене в закрити обществени места, като контролът да се осъществява от полицията, инспекторите по безопасност на храните, инспекторите по труда. Рекламите на тютюневи изделия също трябва да се отстранят, каза д-р Гергана Гешанова- председател на Коалицията "За живот без тютюнев дим":

"При нас наскоро завърши едно изследване именно за отношението на младите хора и се оказва, че големият процент, над 80% за тези, които са започнали да пушат преди 18 години. А сега все повече подмладява пропушването. Доскоро беше 14-16 години, сега става 10-14 години. И младите хора, децата казват, че достъпът до цигари е много, за съжаление, улеснен в нашата страна."

Пушенето вреди на цялото тяло:

"Няма орган, няма клетка, която да не бъде засегната от всичките хиляди химически вещества, които идват с тютюневия дим, който поглъщаме. Сега се прави реклама на нови изделия, доскоро се мислеше, че наргилето, понеже минавало през вода, се освобождавало от токсини. Не е така, всичко, което съдържа в себе си никотин, създава зависимост, то те впримчва в една постоянна употреба и тези химически вещества унищожават едно или друго."

 Ако искаме да се откажем от цигарите, е добре да намерим нещо, с което да ги заместим, каза психологът Катя Райчева:

"Много трудно се дава универсална рецепта и обикновено когато дойде при мен човек и заявява, че иска да се откаже да пуши, няма веднага да кажа "Просто спри". При някои хора може да работи. Решава днес и налага волята си. При някои хора може да работи този механизъм. На повечето хора не им действа това изведнъж да се случи."

Психологът може да помогне на човек да намери своята рецепта как да спре да пуши.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14