Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кулинарна дегустация на събора в Слана бара

Автор:
Снимка: Радио Видин

Традиционният ежегоден събор на видинското село Слана бара ще се проведе на 10-ти юни - Спасовден. Тази година с организацията са се заели кметският наместник Толя Йорданова и председателят на Читалище  "Съгласие -1936" с. Слана бара Емилия Върбанова. Празничната програма предвижда кулинарна изложба с дегустация, участие на Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав" и Градският духов оркестър, разказа за Радио ВИДИН Емилия Върбанова:

"Съборът се провежда на Спасовден - такава е традицията, откъм 1900 година е започнало провеждането на събора на тази дата. Предполага се, че е имало жител на селото, който се е казвал Спас, направил си е курбан на тази дата и затова тази дата се отбелязва по този начин. В организацията сме се наели взаимно читалището с кметството - ще участват Ансамбъл за народни песни и танци "Дунав" и градски духов оркестър към Общински културен институт Видин. Програмата ще започне в 17 часа и след тях за настроение на жителите и гостите на селото ще вземе участие Антимовската духова музика".

Програмата включва и кулинарна изложба с дегустация, поясни още Емилия Върбанова:

"Не са местни храни - по желание е, волна програма сме оставили на всички участници. Предимно участие взимат танцьорките от танцов състав "Весели ритми" към читалището и от селото, от читалищното настоятелство. Разлепили сме плакати, гласност сме дали на събитието и който има желание - всеки може да участва. Това нещо ще бъде изложено на площада на селото и всеки ще има възможност да го види и да го опита... Няма предварително записване. В деня на събора ще бъдат подредени маси и всеки ще може да си донесе и да си представи своето кулинарно изкуство". 

Традиционния събор безспорно е празник за село Слана бара, това е и семеен празник казва 84 годишната баба Таска, която от дете, покрай баба си и майка си, участва в подготовката за събора. След това тя сама със съпруга си дядо Митко е подготвяла и посрещала гости, а сега ѝ помагат нейната дъщеря и внуци:


"Ние сме се събирали много през онова време, през дедо Тошовото време, тогава много хора ни гостуваха, ама сега няма така. От Дунавци мой пръв братовчед е идвал с каруцата всяка година... Манджи обезателно - ние сме си имали животни - овци, кози и сме си клали агне, обезателно за събора сме имали печено агне. И сърми сме правили с лозова шума - много хубави. Навремето, когато Митко работеше в Млекоцентрала, тогава много гости имахме, така ни гостуваха по много хора, ама после се намали така... Миналата година се отложи заради тази пандемия и нямаше събор... Сега сме купили агне, на доста добра цена, има си коляч тук, специалист - да го заколи, да го приготвим, да го печем. Ние сме си пекли - тук сме си имали фурна и моя баща тук от махалата е събирал и е пекъл на хората... Обезателно духова музика е имало тук и е имало хоро". 


Празничната програма започва на 10 юни точно в 17 часа на площада пред Читалище  "Съгласие -1936" - Слана бара. 

Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50