Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силаги Тодоров: Традициите трябва да се спазват

Снимка: Радио Видин

В "Думата имат старейшините" ви срещаме със 68-годишният Силаги Тодоров. Той е родом от видинското село Кутово. От 3 години е в самодейният състав на местното читалище, но народните танци го съпътстват през целия му живот. Работил е над 20 години в завода за помпи във Видин и над 20 към общината. Запалва се по народните танци като ученик в гимназията.

"Завършил съм първо на село. Имаше училища по селата до осми клас. След това гимназия във Видин и дотук ученето. Беше много строго. Много се държеше, учителите бяха строги. Имахме уважение, респект, страх най- вече, че ако нещо се изложиш, бая ще патиш. Само при мисълта като кажат, че те водят до директора, и настръхваш до там. Сега вече не е така. И учителите вече не ги държат строго. При нас беше много строго. След това казарма. 22 години съм работил в завода за помпи. Бях началник склад. След това в община Видин бях оперативен дежурен по община 22 години. По време на трите години в гимназията имахме състав и съм играл към гимназията. После две години в казармата и там сформирахме състав, и там съм играл. Бил съм танцьор. След като се уволних, бях 10 години към Профсъюзния дом тогава. Ама имаше състави - Профсъюзния дом, Ансамбъла беше към общината, имаше Димово, имаше ТИХ-а и бяхме конкурентни. Тогава имаше голяма конкуренция."

Работата в завода за помпи е била тежка и отговорна, сподели още Силаги Тодоров.

"Защото това беше основен склад на завода за помпи. Отговарях за над 2000 вида партиди, но живота беше много по-спокоен. Хората си правеха майтапи навсякъде. Беше весело, свободно. Сега не смееш да си направиш майтап с някой. Ще ти скочи на главата веднага. След това в Общината - оперативен дежурен по Община. Отговаряхме да има ток, вода, комуникации навсякъде. Поддържахме цялата област Видин. Бяха 10 общини и поддържахме връзки с тях. Зимно време пътищата трябва да са проходими. Поддържахме връзка с Пътното, с Енергото, ВиК. Сработвахме и имахме език - тръгваш с майтап и върви. Особено зимно време техниката тръгнала в едната посока, блокирал пътя на друга посока. С лошо не може. Трябваше с добро навсякъде. Много народ имаше преди. От начало като се ожених 6 години живяхме на село и там се почваше с януари месец - Йордановден, февруари - Трифон Зарезан, март - пролетта. 4 групи бяха. Надпревари, кой пръв ще хване салона и се редяхме четирите недели. Като тръгне от януари до март всяка неделя имаше веселба. Е, сега няма. Няма хора."   

Ето какво пожела на слушателите на Радио Видин Силаги Тодоров.

"Най-вече да са живи и здрави и да не изневеряват на традициите. Традициите трябва да се спазват, защото нашите хора са хубави, интересни. Нашите хора́ са автентични. Характерни за нашият край и никъде другаде не се играят. Носиите ни са уникални, така че трябва да имат желание и да спазват традициите."

Припомняме, че преди два месеца ви разказахме за знамето, което направи за самодейците към читалището в село Кутово Силаги Тодоров. Освен това, всяка година прави календари с колажи от изяви за самодейците и те го определят като талисмана на състава. 

Повече за живота на Силаги Тодоров чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..

публикувано на 12.12.24 в 11:13

След сигнали за спукани гуми започна ремонт на пътя Козлодуй-Лом

Шофьори сигнализираха за лошо състояние на пътя Козлодуй - Лом (републикански път II-11). Според водачите, с които разговаряхме, най-лошо е положението между Ковачица и Козлодуй. Допълват, че заради множеството дупки в участъка през последната седмица ежедневно е имало аварирали автомобили, със спукани гуми и повредени джанти.  Людмила Лазарова..

публикувано на 12.12.24 в 10:47

В "Музикална зона" на 12 декември 2024 слушаме група "Плежър"

Групата е създадена през 1972 г. в Портланд, Орегон, след сливането на два вече съществуващи състава. Активни са за десетилетие, след което се разпадат, за да се съберат отново през 2018-та г. Стилът им е синтез от джаз, фънк, соул и рок музика, като доста хип-хоп изпълнители семплират голяма част от музикалния материал на формацията. Песните им..

публикувано на 12.12.24 в 09:00

Консумираме под 50% българско свинско месо

Отдавна отмина времето, в което във всеки двор се отглеждаше поне по едно прасе, което в повечето случаи беше достатъчно за семейството. Затова и с наближаването на Коледа все по-често поглеждаме към витрините със свинско месо. Родните производители задоволяват около 40 % от консумацията на прясно месо, останалото е внос, каза в "Земята, която ни..

публикувано на 11.12.24 в 17:55

Млади художници подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" в Монтана

Нова благотворителна акция стартираха младите художници от студиото по изобразително изкуство "Рени арт" в Монтана . Учениците на Таня Василева подредиха свои творби, за да подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" - 4-годишно момиче , което два пъти седмично пътува за лечение. Произведенията им са експонирани в зала "Кутловица", където снощи..

публикувано на 11.12.24 в 16:03
Бояна Минковска /вляво/, Теа Абрашева и Иоана Христова.

Сцената на видинския куклен театър се превръща в "Коледна градина"

Премиерният спектакъл на Държавен куклен театър-Видин "Коледна градина" ще пренесе публиката на един северен британски остров и ще им разкаже една история за мечтите и приятелството. Автор, сценограф и режисьор е Бояна Минковска. Нейните герои - няколко симпатични животинчета, оживяват с помощта на Теа Абрашева , която освен актриса е и..

публикувано на 11.12.24 в 14:30

Планински водач: Все повече хора се качват в планината

На 11 декември отбелязваме Международния ден на планината . Отбелязва се от 2003 г. с резолюция на Общото събрание на ООН, за да се популяризира значението на планината за живота на хората, на устойчивото развитие на планинските райони и за подкрепа за планинските народи.  Планината е нещо уникално. Тя ни дарява с чист въздух, пречиства..

публикувано на 11.12.24 в 12:55