След едногодишно прекъсване заради COVID – 19 на 26 юни 2021 година отново ще се проведе Фолклорният фестивал “От Тимок до Искър”. Тази година участниците ще се изявяват на сцената на Летен кинотеатър “Гъбите” в Белоградчик.
Целта на фестивала е да се популяризира българския фолклор. Да се опазва и съхранява фолклорните традиции и обичаи. Да се спомогне и насърчава развитието на любителското фолклорно творчество.
Във Фестивала могат да участват любителски колективи и индивидуални изпълнители, представящи автентичен и обработен танцов, песенен и / или словесен и обреден фолклор. Изявата няма конкурсен характер. Няма и възрастово ограничение за участниците. Изпълненията според регламента трябва да са с времетраене до 10 минути, независимо от вида на изпълнението.
Участниците трябва да носят музикалния съпровод на FLASH – памет. А организаторите осигуряват озвучаването и обслужването по време на сценичните изяви.
Разходите за транспорт, храна и нощувки са за сметка на участниците.
При пристигането си участниците трябва да се регистрират в НЧ „Развитие – 1893г.“ гр. Белоградчик и да потвърдят заявеният репертоар. Трябва да бъдат на мястото за участие поне 30 минути преди времето за изява и да предоставят музиката на озвучителите. Организаторите не поемат ангажимент за организиране на хранене и нощувки на участниците.
По време на фестивала посещението на туристическите обекти на територията на общината е безплатно за участниците.
Заявки за участие съгласно приложния образец на официалната страница на Община Белоградчик ще се приемат до 20.06.2021г. на e-mail:chitalishte_bel@abv.bg и timokdoiskar@abv.bg, приложен е телефонът на секретаря на читалището Румяна Джунинска, на който също могат да се правят заявки и да се уточняват подробности. След обобщаване на заявките всички участници ще получат програма за фестивала. Организаторите си запазват правото да правят снимки, да записват изпълненията или части от тях за архива на фестивала и за популяризирането му в различни медии.
Всички участващи колективи и индивидуални изпълнители ще получат грамота за участие и плакет.
Началото на Фестивала ще бъде дадено в 13:00 часа на 26.06.. Мероприятието се организира от Община Белоградчик и Народно читалище “Развитие– 1893” – гр. Белоградчик.
Скален къс е паднал върху кола по пътя през Искърското дефиле, а при инцидента леко е бил ранен човек, съобщиха от полицията. По данни от ОД на МВР във Враца инцидентът е станал в ранния следобед в събота, около 14.30 часа. Лек автомобил, управляван от 49-годишен от село Церово, преминавал през трасето между Своге и Мездра. Заради обилния дъжд, излял..
6 деца и 10 възрастни завършват Школата по грънчарство към видинското читалище "Цвят". В продължение на два месеца те създаваха различни творби от глина, за да финализират своите произведения на изкуството, казва преподавателят им грънчарката Нонка Матеева: "За 2 месеца ето тези неща успяха да изработят моите ученици. Изпекохме ги, след това..
Пиесата "Училище за Добро и Зло" ще представят ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. Постановката е адаптация по няколко произведения, написана от учителя по английски език Василена Тодорова: "Ще играем на видинска сцена, в Драматичния театър, от 18 часа, ден сряда, 4 юни. Постановката е адаптация по няколко произведения...Разглеждаме..
Над 600 участници от страната и чужбина стартираха в традиционната велообиколка на Северозапада. Стартът бе днес от Чипровци. Маршрутът преминава през общините Чупрене, Белоградчик и Димово, обясни Еленко Еленков от организаторите: "Минава се през Митровци, Долни Лом, Чупрене спускат се до Гара Орешец и се прибират до Чипровци, където е финалът...
Край село Кунино ще бъде изградена еко пътека "Николов чукар" , тя ще бъде с дължина 7 км, стойността й е 205 хил. лв. Целта е да се превърне в притегателен туристически маршрут, който разкрива красотите на местната природата, казва кметът Ивайло Георгиев: " На територията на еко пътеката ще бъдат изградени 14 беседки за пикник, 25 маси и..
Две специални машини закупи Професионална гимназия по каменообработване Кунино, казва Валери Ганчев, заместник-директор и преподавател по икономика и предприемачество: " Това са две машини, българско производство, едната е полирна машина, те са за изработка на камък. Едната машина изработва профили , а другата е за гравиране на камък...
Националният фолклорен събор "Де е българското" ще се проведе днес в Туристически комплекс "Дядо Йоцо гледа" край село Очиндол. Организатор на събитието е община Мездра. Съборът започва в 10 часа. Над 260 са участниците тази година, казва Светла Дамяновска, главен експерт Културно наследство и религиозни дейности в община Мездра:..