Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметският наместник на село Ошане: Трябва държавна програма за подпомагане в пограничните райони

Ошане е малко село, встрани от главните пътища и в пограничен район. Какво е усещането тук за принадлежността ни към ЕС? Чувстват ли се хората в Ошане пълноправни жители на Общността или само знамето на ЕС на сградата на кметството над налепените на таблото отдолу некролози подсказва, че и това селце е в границите му? Имат ли същите права тук хората и възможности за живот и развитие, или това ще е поредното угасващо село в Северозапада?

"Нашето село е малко и има доста проблеми за решаване", обяснява кметският наместник Калин Еленков.

"Тук са регистрирани около 39 човека като постоянни жители, от тях 5-6 не живеят в селото. Основният проблем е, че са малко хората и той се отнася за целия район. Виждал съм как живеят хората в други части на ЕС- гледал съм предавания по телевизията, репортажи. Има устроени села и градове, както и такива малки населени места. Доста време и години ще са ни нужни да ги стигнем. Изглежда нещо не е дообмислено, но това зависи от управляващите по-нагоре... Да, за мен би трябвало да има специална държавна програма за пограничните райони в Северозапада, както бе навремето. Би трябвало да се обърне внимание на този въпрос и да се отпуснат някакви средства, за да може да се подпомогнат тези села в нашия пограничен район. Да се направи нещо по-добро за хората, за техния по-добър живот. 
Магазин нямаме от 2 години. Не можем да намерим човек, защото хората тук са малко. Предишният магазинер беше го взел под наем, защото помещението е на бившата кооперация, но се отказа, понеже не може да направи оборот... Говорили сме
с фирмата, която кара хляб да ни зарежда и с хранителни продукти от първа необходимост, но засега нямаме никакъв резултат...

Проблем имаме и с транспорта. Преди пандемията имаше бус, който пътуваше в понеделник, сряда и петък. Сега има само в сряда от Видин и следобед има за връщане от Белоградчик.

За възрастните да живеят тук е добре- на тях им трябва тишина, спокойствие. Има хора, които идват пролетта и есента си заминават. Лошото е, че повечето хора, които искат да купят имот тук, искат да има и магазин и повече разнообразие. Засега това не можем да им подсигурим...Но както казах, тук е тихо, спокойно. Повечето жители са пенсионери, по-малко са младите. За нуждите на възрастните хора има Социален патронаж, чиято кола всеки ден минава и ги обгрижва като им кара храна..."

Двама от тях вече бяха седнали на пейката пред кметството в очакване на храната и на раздумка:


"Седим на пейката и чакаме яденето от Белоградчик. Аз съм тук от 21 години- преселник съм. Така не е било никога преди. Какво е това да нямаш магазин? Аз взимам 54.71 лева. Ако хванеш някое такси, трябва да даваш 10 лева и 10 ти е пътят- станаха 20. За един подпис е същото нещо... Преди години идваха тука и ние се събирахме, тези безработните и се подписвахме. А сега тия 50 лева къде по-напред- дали тока да плащаш, дали вода, дали кабелната... Преди години тук е имало работа- чистехме тротоарите, на училището направихме градинки, садяхме борове. Имахме работа, изкарвахме пари, не сме мизерували. А сега сме на социално ядене... Тук нямаме и магазин. Ако ни трябва олио например, какво правим ние? Да няма в селото магазин. Какво е това...

Навремето тук по 50 човека се събираха на ден- тръгваха по гората да секат дърва, да товарят и ги карат... Мъка. Няма никаква работа. В селото има само 7 овце, моите две кози и три магарета. Изсякоха и цялата гора. Е тук само е останала малко гора. Частни гори вече няма. Хората ги продадоха и тия всичко режат... Нито можем да си пазаруваме, нито нищо. Кибрит да ти потрябва, няма откъде... Едно време имаше хора, имаше и живот. Аз имам 5-6 овце, паса ги, връщам се, доя ги, правя сирене и така...Ами как да живеем- мъка. Работа и това е. Труден е животът, особено тук в Северозапада. Не достигат пари за нищо. Искам да ни увеличат пенсиите и животът да стане по-добър..." 


Защо продължава обезлюдяването на пограничните ни райони, какво може да задържи хората в тях, как виждат те живота си като част от ЕС, как се приготвя най-вкусното месо от глиган и каква ракия варят тук. Пълните интервюта с жители на село Ошане и кметския наместник Калин Еленков- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05