Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следи от четири епохи разкриха край село Дърманци

Снимка: РИМ Враца

Останки от 4 епохи са разкрити при спасителни археологически проучвания край мездренското село Дърманци. Разкопките се намират по трасето на скоростния път Е-79 в отсечката Мездра - Ботевград, който се изгражда в момента. За да бъде извлечена цялата информация за археологията, паралелно със спасяването на движимите културни ценности, районът е заснет и триизмерно, каза за Радио ВИДИН ръководителят на разкопките археолог Георги Ганецовски, директор на Регионален исторически музей Враца.


"Вече сме освободили два от участъците, тъй като обекта е с голяма дължина- повече от 700 метра. И за мое съжаление, разкритите структури там ще бъдат налазени от строителната техника, такава е процедурата. Нашата работа е да извлечем цялата информация за археологията в тези сектори, движимите културни ценности. Паралелно с това сме извършили така модерната фотограметрия, която позволява всичко да бъде триизмерно заснето. Така че, каквото и да се случи с намерените структури, унищожени или не, те са документирани със съвременна методика. Епохите са четири. Няколко вкопани структури от периода на ранния неолит. Нещо, което мен много ме зарадва, защото 20-годишни мои търсения, издирвания в района на община Мездра, в търсене на останки на от новокаменната епоха нямах успех. Ето, че при тези спасителни проучвания действително намерихме вкопани структури, подобни на тези, които се откриват в Оходен от периода на ранната новокаменна епоха със съответни инвентар към тях... Другият период е от ранножелязната епоха, това е VI, V век преди Христа. Намерихме ями- обредни, от раннотракийско време, които са използвани със задължително запален огън... съдейки по разрушените опарени мазилки. С подобни ями намираме един много точен паралел съвсем близо до обекта, това е на Калето в Мездра."


На археологическия обект край Дърманци освен от ранен неолит и ранно-желязната епоха са открити следи от ранновизантийската епоха и от късното българско Средновековие, разкри Георги Ганецовски.


"Следващият период е от ранновизантийската епоха V, VI век след Христа. Тук попадаме на тип селски постройки, със съответния инвентар и със съответни отоплителни съоръжения- също неоткривани подобни структури в тези географски ширини, в този район. И най-голямо място заема структурите от късното българско Средновековие, това е XIV, XV век. Намираме както ями с различно предназначение, така и останки от жилищни постройки. Много интересни са отоплителните им съоръжения. Намерихме запазени пещи, с различни функции и предназначение. Лично на мен ми допадна една, която определено е била за печене на хляб, съдейки по нейната форма и височина на купола. Ако успеем да я опаковаме и да я вдигнем, това би било действително постижение... Понастоящем, тъй като разкопките продължават, в последния сектор попадаме на много странни каменни кръгове с диаметър около 4 м., чието предназначение все още не ни е ясно. Защото говорим за  XIV, XV век, късно българско Средновековие. Попадаме на някакви странни структури, които поне на пръв поглед за момента нямат общо с християнството. Така че, разкопките продължават, имаме още около 2 седмици."


Експедицията на спасителните проучвания е мащабна, заместник- ръководител на обекта е археологът д-р Вивиан Митева. Работи се без почивен ден, когато времето позволява, за да може да бъдат спазени сроковете и разкопките да приключат до края на юни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 13 юли 2025 година

Педстои едно интересно събитие, което организират приятелите ми от село Остров . На 2 август ще се проведе 11- то издание на "Фестивал на рибата и рибаря в село Остров-Година на амура 2025" . Повече за фестивала ще научите от Анелия Бенкина , секретар на читалище "Развитие-1903" в селото. Наскоро ни напусна писателят Петър Доневски -..

публикувано на 13.07.25 в 13:23

Ние сами не можем да се справим със злото, но Бог е с нас

Петата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. Днес почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. "И когато стигна на отвъдния бряг, в страната Гергесинскa, срещнаха Го двама, хванати от бяс" (Мат. 8:28)..

публикувано на 13.07.25 в 08:00

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на  "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни.  Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..

публикувано на 11.07.25 в 16:09

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека.  До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала.  Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за..

публикувано на 11.07.25 в 15:05