Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следи от четири епохи разкриха край село Дърманци

Снимка: РИМ Враца

Останки от 4 епохи са разкрити при спасителни археологически проучвания край мездренското село Дърманци. Разкопките се намират по трасето на скоростния път Е-79 в отсечката Мездра - Ботевград, който се изгражда в момента. За да бъде извлечена цялата информация за археологията, паралелно със спасяването на движимите културни ценности, районът е заснет и триизмерно, каза за Радио ВИДИН ръководителят на разкопките археолог Георги Ганецовски, директор на Регионален исторически музей Враца.


"Вече сме освободили два от участъците, тъй като обекта е с голяма дължина- повече от 700 метра. И за мое съжаление, разкритите структури там ще бъдат налазени от строителната техника, такава е процедурата. Нашата работа е да извлечем цялата информация за археологията в тези сектори, движимите културни ценности. Паралелно с това сме извършили така модерната фотограметрия, която позволява всичко да бъде триизмерно заснето. Така че, каквото и да се случи с намерените структури, унищожени или не, те са документирани със съвременна методика. Епохите са четири. Няколко вкопани структури от периода на ранния неолит. Нещо, което мен много ме зарадва, защото 20-годишни мои търсения, издирвания в района на община Мездра, в търсене на останки на от новокаменната епоха нямах успех. Ето, че при тези спасителни проучвания действително намерихме вкопани структури, подобни на тези, които се откриват в Оходен от периода на ранната новокаменна епоха със съответни инвентар към тях... Другият период е от ранножелязната епоха, това е VI, V век преди Христа. Намерихме ями- обредни, от раннотракийско време, които са използвани със задължително запален огън... съдейки по разрушените опарени мазилки. С подобни ями намираме един много точен паралел съвсем близо до обекта, това е на Калето в Мездра."


На археологическия обект край Дърманци освен от ранен неолит и ранно-желязната епоха са открити следи от ранновизантийската епоха и от късното българско Средновековие, разкри Георги Ганецовски.


"Следващият период е от ранновизантийската епоха V, VI век след Христа. Тук попадаме на тип селски постройки, със съответния инвентар и със съответни отоплителни съоръжения- също неоткривани подобни структури в тези географски ширини, в този район. И най-голямо място заема структурите от късното българско Средновековие, това е XIV, XV век. Намираме както ями с различно предназначение, така и останки от жилищни постройки. Много интересни са отоплителните им съоръжения. Намерихме запазени пещи, с различни функции и предназначение. Лично на мен ми допадна една, която определено е била за печене на хляб, съдейки по нейната форма и височина на купола. Ако успеем да я опаковаме и да я вдигнем, това би било действително постижение... Понастоящем, тъй като разкопките продължават, в последния сектор попадаме на много странни каменни кръгове с диаметър около 4 м., чието предназначение все още не ни е ясно. Защото говорим за  XIV, XV век, късно българско Средновековие. Попадаме на някакви странни структури, които поне на пръв поглед за момента нямат общо с християнството. Така че, разкопките продължават, имаме още около 2 седмици."


Експедицията на спасителните проучвания е мащабна, заместник- ръководител на обекта е археологът д-р Вивиан Митева. Работи се без почивен ден, когато времето позволява, за да може да бъдат спазени сроковете и разкопките да приключат до края на юни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00