Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователни игри за НАТУРА 2000 за ученици от Белоградчик

4
Снимка: Радио ВИДИН

Информационна кампания за ученици от 8. до 12. клас от Средно училище "Христо Ботев"- Белоградчик се проведе в туристическия посетителски център в село Долни Лом, община Чупрене. На учениците беше представен информационен и образователен пакет, свързан с мрежата НАТУРА 2000 от обучители от дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Събитието е по проект, който изпълнява Община Чупрене, каза Асен Джунински- секретар на Общината и ръководител на проекта:

"Проектът се нарича "Организиране и провеждане на информационна кампания за НАТУРА 2000 зоните на територията на област с административен център Видин". Част от този проект е и днешното обучение към вас - учениците, по отношение на това да ви се разясни какво значи НАТУРА зоните."

Първата образователна игра - еко бинго, водена от Оля Генова - експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан", имаше за цел да се опознаят участниците. Колко важно е биоразнообразието учениците видяха чрез друга игра, която чрез хранителната верига показва колко важни са видовете.

"Колкото ви е по-голямо биоразнообразието, толкова е по- устойчива една система", обясни Оля Генова.

Марио Валериев и Ивана Борянова - ученици от СУ "Христо Ботев" в Белоградчик споделиха, че им е било интересно:

"Почти всичко ми беше интересно. Много неща научих... Караха ни да познаваме животните. Вътре заниманията бяха интересни - за хранителната верига."

Даниела Борисова- експерт по биоразнообразие към Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" показа чрез презентация на учениците каква е разликата между защитени територии и защитени зони, какво представлява НАТУРА 2000, кои са защитените зони в област Видин. 

"За нас е много важно децата да имат информация какво е НАТУРА 2000. Много е важно, като местни, тук в района, тъй като имат много интересни защитени зони на територията на област Видин е хубаво да бъдат познавани тези зони и съответно коя зона защо е в режим на защита, какъв е режима и какво опазваме. Тези зони са определени от специалисти и местообитанията или хабитатите, които опазваме или птиците, са от значение за Европейския съюз. Много е важно да бъдат познавани, да знаем, че ги има. Започнахме с игри, след това преминахме към презентация, след това с новите обучителни методи, навън също бяхме застъпили. Игрите, които правим водят до някакви НАТУРА зона или до местообитание или птици, които опазваме. Прави ми впечатление, че децата доста знаят. Тази култура, която имат към момента е доста добра и смятам, че се справиха с всички възложени задачи, които им дадохме", каза Георги Антонов - координатор в Природозащитен център "НАТУРА".

За Виктория Иванова и Миро Ивков заниманията са интересни:

"В защитените зони съхраняваме животни, които са защитен вид, също така и растения... Не трябва да има бракониери... От дърветата получаваме чиста вода. Не трябва да ги режем, защото животните няма къде да живеят... Заниманията бяха хубави... Смешни, интересни, забавни."

Анелия, Никола и Иванела получиха награди от викторината, изненади имаше и за всички участници, осигурени от община Чупрене. 

Събитието е по проект "Организиране и провеждане на информационна кампания за НАТУРА 2000 зоните на територията на област с административен център Видин". Проектът е финансиран по Оперативна програма "Околна среда" 2014-2020 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05