Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Подгоре искат да задържат младите хора

12
Снимка: Радио Видин

Основният проблем на Подгоре е, че липсата на работа и лошата инфраструктура са обезлюдили района и сега е много трудно да бъде възстановен нормалният живот в този край. Това обясни  кметът на село Подгоре, община Макреш, Илия Каменов. Според него сега, когато е започнала земеделската работа, всеки си е по градинките и селото съвсем е добило облика на запустяло. 

Илия Каменов не е първи мандат кмет, познава добре живота на хората тук и смята че в граничния със Сърбия район, трябва да има държавна политика за възстановяване на населените места.
 

"Повечето от жителите са стари хора и не е много лесно с тях, защото трябва постоянно да ги обслужваш. Те имат проблеми, а няма кой да им помага. По програмите пък бройките са много малко. Имахме някои по програмата за лични асистенти, но повечето ги съкратиха. Сега по тази програма имаме пет души. Те ходят при възрастните, носят им храна и обслужват около 30 човека в селото.

Иначе тук работа няма. Не е ли по някоя програма от кметството, друго няма. Тук работни места не се откриват, нямаме и предприятия. В земеделието работят 5-6 души, в кравефермата също работят няколко и това са. Тук трябва или да се направи нещо за откриване на работни места, или младите трябва да се задържат по някакъв начин- например чрез програми за обслужване на старите хора.  






Млади хора има в стопанството, там работят в кравефермата. Децата са около 5-6, ходят на училище в Раковица- идва рейсче, взима ги и ги кара, а след заниманията ги прибира.
 

В района има различни животни. Намира се и по някой вълк, но рядко. Като намаляха хората, намаляха и животните. Имаме един животновъд, който се занимава с овцевъдство. Може би над 100 бройки да има овце. Но е само той и кравефермата тук.
 
Имаме много улици в лошо състояние. Пътят до селото също е лош, както и тези до околните села в района. Очакваме нашия път да го оправят по някакви програми. Гледам, че нещо замерват,  може и да го оправят. Говореше се, че ще се прави от Димово до Връшка чука. Но дали ще стане и кога ще стане, не знам.


Уличното осветление в селото е добро. Имаме и поддръжка, идват в месеца един- два пъти. Добре е осветено- имаме над 100 лампи, а населението ни е стотина души...

Предвидили сме уличните чешми в селото, които са изворни, да си ги подновим и оправим. Едната се е запушила и сега се мъчим да открием къде е проблемът, защото от нея идват и от други села да точат вода. Като отпуснат парите, ще се работи по нея...

Иначе нямаме проблеми с общинското ръководство. С институциите се държим нормално. С полицията също. Проблем са само парите. Няма ли пари, няма работа и нищо не може да се направи..." - разказва кметът. 
   
Трябва да ни се помогне, за да можем и ние да си помогнем после сами, смятат масово и жители на селото.

"В този пограничен район хората се изнасят, защото няма къде да се работи. Седят на по 50 лева по програмите към кметството. А вече няма и програми... Тук всеки гледа да се спасява и тръгва нанякъде- я Димово, я Белоградчик, я Видин... Аз отглеждам животни. Имам 17 кози. Почти сама си ги гледам, защото децата са във Видин... 
Аз гледам две баби. На обяд им нося храна и се прибирам. Хората са доволни от храната. Карат ни я от Макреш всеки ден... Аз съм млад човек и искам тук да има например детска площадка или салон, в който да се събираме... Добре живеем- като на село- много работа и малко забавления. Така сме свикнали. Имаме пенсионерски клуб, но аз не членувам в него. Причината не е, че там са само жени. Макар че, то вече и жени няма, само 3-4... Имаме подвижна аптека, която идва всяка събота и ни дават лекарства. И лекар идва по някой път. Нямаме заболели от коронавирус. То ние сме 20 човека, ако ни хване- край..."  


Подробности за живота в малкото погранично село и целите интервюта с жители, председателя на местното читалище Иванка Иванова и кмета на Подгоре, Илия Каменов- в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00