Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да бъдат ревизирани мерките срещу коронавируса?

Снимка: Радио Видин

През последните дни резултатите от направените тестове срещу COVID-19 показват обнадеждаващи резултати. Днес новите случаи на заразени с COVID 19 пациенти в област Враца са 3, сочат данните от Националния информационен портал. В област Видин новозаразените са също 3-ма, а в област Монтана няма нови случаи. 94 са случаите за страната, при направени общо 11 151 теста. Какво показват тези данни и можем ли да бъдем оптимисти за изход от пандемията? От началото на седмицата страната ни вече е изцяло в зелената зона на комбинираната карта на Европа за коронавируса, става ясно от сайта на Еврокомисията. Картата отчита брой случаи и процент позитивни тестове за последните 14 дни. Съседна Румъния също е в зелено. Големи части от територията на Гърция обаче, са обозначени като рискови. С най-лоши показатели са Нидерландия, както и региони в Испания и Швеция. Коментирайки преместването на България в зелената зона, здравният министър Стойчо Кацаров посочи, че това, че сме в зелената зона не бива да ни успокоява прекалено. "Опасността не е отминала и единственият начин да намалим риска е като се ваксинираме масово. Нека използваме летните месеци и да го направим, за да можем да се върнем към нормалния начин на работа."- призова Стойчо Кацаров в изявление, разпространено от пресцентъра на здравното министерство. Въпреки малкия брой ваксинирани у нас, обаче в сравнение с другите европейски държави в началото на седмицата страната ни официално влезе в зелената зона на пандемията. Какво означава това? Разговаряхме с д-р Елена Борисова, директор на РЗИ Монтана:

"Цифрите са обнадеждаващи, но това не трябва да ни успокоява в никакъв случай. Държавата е в извънредна епидемична обстановка до 31 юли, така че трябва да се съобразяваме с това. След жълтата зона е зелената, т.е. заболеваемостта на 100 000 души е много ниска. Има глътка въздух, но не трябва да се успокояваме прекалено и трябва да сме внимателни в поведението си."- уточни д-р Елена Борисова.

Нивото на колективния имунитет у нас ще стане ясно до месец, обявиха преди ден от здравното министерство. За целта ще се създаде база от данни, която да събере броя преболедували, които са лежали в болница, тези на домашно лечение, както и ваксинираните пациенти. Системата за информация се разработва от софтуерни фирми, занимаващи се с медицински софтуер, обяви здравният министър Стойчо Кацаров. Информацията ще се сортира по ЕГН, по области, общини и адрес. Според неофициално проучване на колективния имунитет, направено от една от големите лаборатории в страната между 25 май и 11 юни, стана ясно че 43% от българите са били инфектирани с COVID-19. 

Собствениците на заведения сякаш поеха глътка въздух след поетапното разхлабване на мерките след 1-ви май. Достатъчно ли е това за тях или все още има доста проблеми за разрешаване? Потърсихме за коментар Наталия Бърборска, собственик на заведение, къща за гости и хотелски комплекс във Вършец и село Спанчевци.

"Още ги е страх хората, много ги е страх и от тази гледна точка ние сме малко зле. Сравнено с по- миналата година оборотите ни са наполовина и не знам изобщо как ще оцелеем. Имаме и друг проблем- с проверяващите, точно нас малките и туризма ни проверяват, нещо страшно се случва при нас. Проверяват ни за трудови договори, графици и за най- малкото пишат актове, няма предписания, а директно пишат актове и глоби и не знам просто как ще оцелеем, ако продължават ... Според мен трябва да отпаднат маските, защото за мен маските са били винаги абсолютно нещо безмислено. Представете си на морето една сервитьорка при 40 градуса с тая маска? Маските трябва да отпаднат- да дишаш с маска в тая жега тоя влажен въздух, тоя мръсен въздух е напълно глупаво."- коментира Наталия Бърборска.

Със затоплянето на времето поканите за културни събития започнаха да се появяват все по- често. Хората на изкуството бяха онази част от обществото ни, която също сравнително трудно понесе наложените мерки и забрани, заради пандемията с COVID-19. Видинският драматичен театър тази година отбелязва 130-годишнина от своето създаване. Как се справя трупата в началото на лятото и трябва ли според директора на институцията Дейвид Славчев да бъдат ревизирани ограничителните мерки?

"Ние искаме да работим, ние имаме нужда от това да работим, защото всички театри пострадаха в тази пандемия. Всички театри се оказаха леко назад финансово. Първо имаше две спирания абсолютно, после имаше ограничение на 30% от капацитета на залата да играем сега стана 50%. Но и в трите случая театърът е ощетен ... Това, което виждам аз е, че хората се радват на това, че могат да посещават театър, вероятно и много други културни събития. Има и хора, които се страхуват. От септември започваме наистина една голяма кампания, по повод 130- годишнината на театъра."- припомни Дейвид Славчев.

До 31 юли бе удължена извънредната ситуация в страната, заради коронавируса. Попитахме видинчани трябва ли да бъдат ревизирани мерките срещу COVID-19:

"Моето мнение е, че всичко е игра, измама. Би следвало да се провери каква е ситуацията, какво е намерението на управляващите ... Маската е до мен, където и да отида маската е на устата ми. Възрастни хора сме ... Трябва да се разхлабят тези мерки, всичко е пресилено. Аз маска не съм носил, няма и да нося."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00