"Всяка година от 2010 г. насам, точно на Еньовден, се провеждаха здравни беседи, които здравни беседи бяха за пациентите. Тази година обаче, тъй като Еньовден е ден не само на билките, Еньовден е ден и на фармацията и аз реших тази година да поговорим как може да подобрим здравната култура, не само на врачанина, а и на нашият съгражданин, сиреч човека от Северозапада. Тъй като здравната култура по-принцип в национален и в северозападен аспект не е проявена така, както трябва да бъде. Просто едни елементарни същевременно познания фармацевтични могат да станат много актуални и терапевтични и същевременно профилактични във връзка с този сезон. Един най-незначителен симптом да не го пренебрегва, а да обърне внимание диагностично, терапевтично, а ако е необходимо и профилактично, ние можем да помогнем на човека от Северозапада..."
Здравната беседа започва днес (24.06.) от 16 часа в Етнографско-възрожденски комплекс "Свети Софроний Врачански" към Регионалния исторически музей - Враца. Фармацията тръгва от билките и именно това е общото между тях, споделя още Иван Узунов по повод денят, в който отбелязваме празника на билките и Денят на фармацевта:
"Билките всъщност, когато фармация е нямало, но са се използвали билките, те са се използвали и за терапия. Не случайно, на най-различни растения са фактически дори, когато е имало гнойно огнище и навремето се е използвал живовляка. Фармацията тръгва де факто от билките и между другото тенденцията е не случайно сега към насочване повече към лечение с екстракти от билки. И да не забравим и за жълтия кантарион. Преди години се изкореняваше, защото жълтият кантарион действа освен антидепресивно, освен за балсам за лечение на стомаха, той и стимулира и по-леки форми за стимулиране на нарушена еректилна функция. Билките имат значение, преди всичко при много много състояния. Но не можем да кажем, че едно остро състояние ние ще го лекуваме с билки. Не можем да кажем, че примерно една шизофрения ще я лекуваме с билки. Но можем да кажем, че при едно хронично белодробно страдание билките имат помощно действие. Можем да кажем, че билките са помощни лекарства и при лечение на някои по-леки форми на стомашно чревни заболявания. Можем да кажем, че билките имат много голямо стабилизиращо влияние при някои хронично бъбречни инфекции. Но, че билките са панацея - не. Но, че билките комбинирани с медикаментозна терапия, много често водят до един оптимален терапевтичен ефект. Билките имат и превантивна роля."
Как предпочитат да се лекуват видинчани с традиционни лекарства или билки? Отговорите потърсихме в анкета:
"Аз съм повече за традиционните, защото имам много заболявания... Някой път с тези лекарства и билки са противопоказни за някои и не може да пият и едното и другото. Аз съм повече за билките. Не знам така съм предпочела, вярвам, че могат да ми помогнат билките, отколкото лекарствата, но ако не помогнат билките, тогава вече минаваме към нещо по-. Е, дивият кестен с ракия, като се сложи, стои там известно време и после може да се използва за лечение на ставни заболявания. Дори и други болки да имаш освобождава. Жълтия кантарион също, на чай да се вари и с олио цвета да се натопи, след това пак за разни такива болки, дори за болки помага... Не съм много наясно с билките да ви кажа. Обикновено, традиционни лекарства, защото това изписват лекарите... Предпочитам билките, защото е природен продукт, няма химия. В момента се сещам за риган, който съм го ползвала за кашлица на децата, като сироп. При лека настинка, кашлица, хрема спокойно може да се мине с народна медицина. Ако нещата чак се задълбочат, тогава може да се потърси лекарска помощ и съответно химията..."
И все пак при здравословен проблем първо се обърнете към лекар, преди да започне каквито и да е терапии с билки или лекарства.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..