Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

България ще получи 1,3 млрд. евро от Фонда за справедлив преход

тец

Европейският парламент одобри създаването на Фонд за справедлив преход, чрез който да се компенсират действията за постигане на климатична неутралност на икономиката на ЕС до 2050 г. Един от бенефициентите по този фонд е България, която ще получи 1,3 млрд. евро, за да се справи с предизвикателствата от отказа от въглищата като източник на енергия. Фондът за справедлив преход ще бъде ключов инструмент за подкрепа на териториите, които са най-силно засегнати от прехода към неутралност по отношение на климата, както и за предотвратяване на увеличаването на регионалните различия. Основната му цел ще бъде да се смекчи въздействието на прехода чрез финансиране на диверсификация и модернизация на местната икономика и чрез смекчаване на неблагоприятните последици за заетостта. Българският евродепутат Андрей Новаков бе категоричен по време на дебатите, че средствата трябва да бъдат използвани както за запазване на работещите в сектора на енергетика, така и за увеличаване на заплатите им. 

"Средствата, които България ще получи по Фонда за справедлив преход са значителни, нареждани на пето място в Европейския съюз. Това са средства, с които трябва да постигнем две неща. Първо - очевидно е, че Европа, а и цял свят, вървят към това да се намаляват вредните емисии и да се използват екологично чисти производства на електроенергия и въобще производства, а от друга страна да не оставяме хората без работа. Аз мисля, че  двете са абсолютно възможни да се случат едновременно. Затова е важно първо да се внедрят технологии, които да позволят продължаването на работата на ТЕЦ-овете и добива на въглища, които са национално богатство, абсолютно независимо от която и да била друга държава - първо. Второ - да се вземе предвид, че миньорите работят специфична професия, за която преквалификацията и намирането на работа е по-особена, отколкото на други хора. Аз мисля, че с тези 1 милиард и 300 милиона евро, можем да направим така че този преход да бъде съвсем плавен и да не се налага някой да губи работното си място. Това е фонд, който ще се използва от всяка държава членка, това е ефект, който ще бъде за целия Европейски съюз. Аз мисля, че е крачка напред към постигането на по-чиста околна среда и в същото време аз считам, че никой няма право да излезе и да каже на хората "Ние ще сме зелени, но бедни". Аз вярвам, че рамо до рамо с постигането на по-ниски въглеродни емисии трябва да стои запазването на работните места и доходите на всички заети в енергийния сектор в България".

Страната ни към момента е зависима от производството на електроенергия, която идва от въглищните региони. Това е една от причините трите плана, които са разработени да засягат именно Стара Загора, Перник и Кюстендил, разбира се включени са и други региони, но това са трите основни, обясни още Андрей Новаков по време на дискусиите. 

Трябва да мислим стратегически и да насочим ресурсите до най-засегнатите граждани и региони. Необходим е план за обучение и преквалификация на работещите, които ще бъдат пряко засегнати от тези промени, коментира и евродепутатът Цветелина Пенкова.

"Трябва да мислим и най-вече за хората, които са заети в съответните сектори. Нещо, което искам да отбележа - успяхме да постигнем един компромис в рамките на преговорите по този пакет, тоест да могат средствата да се използват и за инвестиции в мощности, които използват природен газ. Това е изключително важно защото преминаването на една въглищна централа изцяло към възобновяеми източници на енергия би било много сложно или почти невъзможно. Тоест преходния източник на енергия, който успяхме да договорим да бъде всъщност включен и да може да бъде финансиран по тези фондове е природния газ. Тук, разбира се, има логиката, че инфраструктурата, която би се използвала за природен газ, след това може да се използва и за енергийния носител, който ние така разглеждаме като енергийния носител на бъдещето - водорода. Това, че успяхме да включим газта като преходен елемент, ще ни даде възможност, както за адекватна преквалификация на служителите, така и малко повече време, за да можем наистина да извършим този преход по най-адекватния начин и в същото време наистина да дадем възможност за преквалификация на работниците".

Потърсихме и мнението на граждани на Видин "Трябва ли да се откажем от въглищата като източник на енергия и защо?":

"50 на 100, защото не могат всички да си плащат тока. По селата хората не могат да си сложат печка на ток, не могат да си сложат климатик, старите хора не могат да боравят със съвременни уреди. Но нататък трябва да се върви - в тази посока, не рязко от днес за утре, в бъдеще - да... От въглищата да, от дървата не, защото се грея на дърва. Греяла съм се на ток, греяла съм се на нафта, винаги съм умирала от студ, откакто се грея на дърва - няма влага и ми е топло... Разбира се, защото замърсяват атмосферата... Изобщо не би трябвало да ги ползваме, но с тези пенсии хората нямат друг избор... Аз съм за предпочитане, че трябва да има въглища, защото хората са с малки пенсии, не могат да идат да си купят пелети, ние отиваме с дърва и въглища... Абсолютно, да. Трябва да се обърнем към други източници".

Като част от Фонда държавите членки ще трябва да се съсредоточат върху най-слабо развитите и най-отдалечените региони на ЕС. По инициатива на Парламента ще бъде въведен "зелен механизъм за отпускане на средства", ако средствата по Фонда бъдат увеличени след 31 декември 2024 г. Тези допълнителни ресурси ще бъдат разпределени между държавите членки, като тези, които успяват да намалят емисиите на парникови газове от промишлеността, ще получат повече финансиране.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00