Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българо-румънска работна група ще търси решение на проблемите с трафика на Дунав мост 2

5
Снимка: Радио Видин


Работна група от експерти ще търси решение на проблема с опашките от товарни автомобили на Дунав мост 2. Това стана ясно след среща на българския министър на транспорта Георги Тодоров и държавния секретар в Министерството на транспорта на Румъния Адриан Ковасниану днес във Видин. 

"На първо място ще създадем работна група между двете министерства, която ще включва експерти от различните служби, отговарящи за различните видове контрол, за да можем да стесним времето за изчакване от двете страни на моста. Защото наблюдаваме увеличен трафик, който се дължи на външни фактори, не толкова, че работниците и служителите на двете страни бездействат или работят бавно, по-скоро имаме увеличение на трафика. Имаме новопоявил се албански трафик, имаме пренасочен трафик, който се дължи на увеличаване в двоен размер на магистралните такси в Република Сърбия. Имаме наблюдение за същия период на 2019 година, 15% е увеличен трафикът. В рамките на едно денонощие се работят между 1000 -1200 камиона в посока", каза българският министър.

Решение на проблема с нарасналия трафик ще бъде намерено по най-бързия начин, увери Адриан Ковасниану:

"Имахме много полезна и много конкретна дискусия. В този смисъл се разбрахме да създадем работна техническа група, която ще заработи оперативно в най-скоро време.  Запознахме се с проблемите, които представи българската страна, и ви уверявам, че в най-скоро време ще обсъдим и везем решение как да решим проблемите, които се появяват. Ясно е, че трафикът е нараснал, обаче интересът ни е общ и ще намерим заедно по най-бързия начин решение."
 
Адриан Ковасниану /вляво/ и министър Георги Тодоров разговарят с превозвачи. Снимка: Радио Видин
В момента Дунав мост 2 е най-натовареният граничен пункт по отношение на тежкотоварния трафик. Опашката обаче постепенно намалява, като това е в резултат на съвместните усилия, стана ясно още след срещата. 

От своя страна превозвачите очертаха три проблема, които трябва да бъдат решени. Представиха ги изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев и изпълнителният директор на Камарата на автомобилните превозвачи Димитър Димитров:

"Първите два проблема са свързани с измерването. Когато има проблем с измерването, тоест превозните средства, които са над определеното  тегло, те спират, биват обработвани, налагани са глоби и зад тях опашката не есе движи. Нашето предложение е, когато след измерването бъдат констатирани такива случаи, във вътрешността да бъде обособено място, където тези превозни средства да бъдат отбивани и да заплащат съответните такси. Второто ни предложение е за разделяне на потоците на ЕС и трети страни, тъй като подлежат на различни проверки, на различен контрол. Не на последно място, преснимане на товарителници, на различен вид документи, не сме разбрали необходимостта от това преснимане..."

Въпреки че опашката от товарни автомобили днес се стопи до 3 км, чакащите да преминат шофьори споделиха, че не очакват скоро проблемът да бъде окончателно решен:

"Много време стоим, тук съм от обяд. Кога ще минем, не знаем. Да се махнат тази опашка, да вземат да работят. Последния курс тук стоях два дни... На излизане не минавам оттук, минавам през Сърбия, защото тук няма излизане, по два дни бутане. Проблемът незнайно къде е - дали не работят, никой нищо не казва. Сами виждате, то днес даже няма трафик, това не е никаква опашка. Тук просто трябва да има някакви институции, които да обърнат внимание на тези опашки. За съжаление нямаме такива. По-интересното е, че понякога опашка оттатък от 5 км за няма час време я дърпат. Работата е там, че може, но защо не го правят не знам."

Работната група ще посети и други гранични пунктове между България и Румъния, защото проблемите на всеки от тях са различни, стана ясно още днес.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00