Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са във Видинско за предстоящия вот

Снимка: Радио ВИДИН

239 ще са секционните избирателни комисии /СИК/ в област Видин. Броят на избирателите е определен на база предварителните списъци и за област Видин е 86 206. Най-много са избирателите в община Видин - 59 520, а най- малко са в община Бойница - 702. В цялата област ще има 129 машини за гласуване, които ще бъдат в 128 СИК. В една от секциите в село Арчар в община Димово ще има 2 машини, тъй като там на предходните избори са гласували над 500 човека. Единствено в общините Бойница и Чупрене няма да има машини. Там секциите са с по-малко избиратели и ще се гласува само с хартиена бюлетина.

"Моят съвет е към хората да не се притесняват. Няма нищо сложно в машинното гласуване. Ще има указания как да се гласува с машина, така че да не се притесняват, да отидат, става бързо. Съответно, ако нещо се притесняват, секционните избирателни комисии са обучени да им обяснят как преминава самият процес", каза председателят на Районната избирателна комисия във Видин Павел Петков.

При повреда на машината, която не позволява да продължи машинното гласуване, е предвидено гласуването да продължи с хартиени бюлетини. В област Видин ще има 14 подвижни СИК: Видин - 6, Брегово - 3, Ружинци - 2 и общините Ново село, Димово и Макреш по едва. По една избирателна секция ще има в: МБАЛ "Света Петка" във Видин; в Дома за стари хора в село Дреновец, община Ружинци; Дома за стари хора в село Орешец, община Димово и Центъра за настаняване от семеен тип в село Извор, община Димово. Лицата под карантина ще могат да гласуват ако в срок 10 дни до самия изборен ден са подали заявление, с което желаят да гласуват на изборите.

"В случай, че до 3 дни преди изборния ден на територията на дадена община се съберат поне 10 такива заявления, то тогава ще бъде образувана подвижна секционна избирателна комисия, която да проведе гласуването на тези лица. Самите заявления могат да бъдат подавани както на електронните страници на съответните общини, така и на сайта на  ЦИК."

Днес и утре продължават обученията на членовете на СИК по общини, като във Видин ще се проведе и двата дни в Спортната зала.

В Кула са готови за изборите. Днес там гражданите ще могат да направят и пробно гласуване с машината за вота. Около 3100 човека са избирателите. СИК-овете са 13, като в селата има по една избирателна секция, в град Кула има 5 секции. И петте секции в града отговарят на изискванията за машинното гласуване, докато в селата ще се гласува с хартиена бюлетина, тъй като в нито едно село няма над 300 души избиратели по списък.

"Нормално е хората, както навсякъде, когато се въвежда нещо ново да бъдат притеснени. То е непознато, не са гласували досега", каза кметът Владимир Владимиров.

В Кула не е подадено нито едно заявление за гласуване с подвижна секция, затова и няма да има такава. Обучението на СИК е днес, в града ще бъде и една от трите демонстрационни машини. Ще бъде разположена пред Общината. 

И в община Белоградчик върви подготовката за изборите. Няма да има подвижна СИК, няма да има и в местната болница. Избирателите са 5400. Те ще гласуват в 19 СИК-а, от които 8 са в града. 

"Тук трябва да има една машина, да стои 3-4 дена в читалището или пред Общината, да сложим един служител да показва на всички. А така идва за един час и половина с една машина. Ако това е демонстрация и обучение... отбиване на номер. Очаквам много ниска активност. Хората са притеснени от машината. Не че толкова не могат да се справят, колкото им е неудобно да не се изложат. Не вярвам повече от 30% активност да има", заяви кметът Борис Николов.

Във видинското село Капитановци ще има 2 секции. И в двете секции са над 300 избирателите, затова и в двете ще има машинно гласуване. Кметът Десислава Венелинова смята, че то ще е проблем за по-възрастните хора.

"В Капитановци по списък гласуват близо 800 човека иначе селото е с 975 по население, но имаме под 18- годишна възраст, които нямат право на глас. Имаме също около близо 30 заявления, подадени за гласуване по настоящ адрес. Срокът за подаване на заявления беше 26-и, той изтече... И двете секции ще бъдат с машинно гласуване. Тази година нямаме подвижна секция, винаги сме имали преди това. За да се сформира трябва да има минимум 10 заявления, подадени в населеното място. Много хора починаха от тези, които участваха в подвижната секция и не успяхме да сформираме подвижна секция. При нас, по селата, в които ще се гласува машинно ще бъде проблем за по-възрастните хора. Според мен ще бъде по-ниска активността."

Двете секции се намират в сградата на читалището и са една до друга, достъпни са и за хора с увреждания.

В село Ивановци в община Видин секцията ще е една и няма да има машина за гласуване, защото избирателите са под 300.

"Затова и хората не се притесняват. По настоящ адрес са около 25 човека и 55-56 по постоянен адрес. Но сега дали 100 процента ще гласуват не се знае. Горе-долу е висока избирателната активност тук. Почти всички си гласуват. Просто това е събитие и затова, нямаме много разнообразие", каза кметският наместник Миляна Велкова.

Помещението за гласуване ще бъде в салона на кметството.

По общини разпределението на СИК-овете е следното: в Белоградчик са 19, в Бойница - 5, Брегово - 12, Видин - 121, Грамада - 9, Димово - 26, Кула - 13, Макреш - и Ново село - по 7 СИК, Ружинци и Чупрене - по 10 СИК. Предсрочните парламентарни избори са тази неделя - 11 юли, а следващия понеделник ще бъде ясен и изборът на българите. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45