Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професионалното пчеларство стои на здрави основи и всяка трудност ражда нови решения

Снимка: Радио ВИДИН

На 8 юли - Свети Прокопий пчеларите в България  празнуват своя празник. Пчеларите  имат още един празник, той е  през месец февруари и е посветен на Свети Харалампий, който  се смята за защитник на пчелите и пчеларите. Пчеларите имат защита от двама светии - казва Петър Младенов, председател на Видинското пчеларско дружество "Димитър Балев":

"...В момента е най-усиленият пчеларски период и аз се надявам, че всички колеги са по работните си места. Проблемите ни не са един и два... Първото нещо - драстичните промени в климата. Това, което е като климат не отговаря на това, което беше дори преди 10 години, все по-трудно пчелите се адаптират към тези екстремни ситуации. На следващо място, изключително  интензивното земеделие съпроводено с брутално отношение към въпроса за агротехническите мероприятия..."


Всички - и арендаторите, и пчеларите и потребителите на пчелни  продукти са част от една верига, където са взаимно заинтересовани да  предлагат качествен продукт на адекватна цена. Важно значение оказват периодичните срещи на пчеларите с арендаторите и това има положителна тенденция - казва Петър Младенов:

"Никой няма интерес от това  да вреди на другия... Може би влияние оказа и това, че зад пчеларството застана една благотворителна кампания... Има едно раздвижване в сектора, хората разбраха, че медът и пчелните продукти играят важна роля в превенцията и укрепване на имунната  система и това увеличи потреблението. Акациевият мед изключително  рядко се добива и се движи изкупната цена,  на едро, е около 10 лв, на полифлорния мед - около 6 лв... Професионалното пчеларство стои на здрави основи и всяка трудност ражда нови решения.."


Попитахме видинчани дали използват меда в своето ежедневие и в хранителния си режим:


"За козметични цели, от здравословна гледна точка го ползваме... Харесва ми меда, че е направен от пчели и от цветя, хапвам си на филийка и за закуска хапвам меденка... Хапваме си, децата повече... Консумирам, купувам си от мастни производители, на 8 лв, предпочитам с лимонче, водичка и мед на гладно, полезен е... Хубаво е мед да се ползва, оня ден ме заболя стомаха и си взех мед и вода и след половин час ми се успокои стомаха и аз се оправих."


Пчелният мед е лечебно средство, профилактично вещество и пълноценна храна. Свойствата му са доста разнообразни.  Най-важното -  повишава имунната система.  Спомага за обновяването на клетките и кръвообразуването, като се препоръчва за прием от анемични хора. Помага за често срещани заболявания – на стомашно-чревния тракт, чернодробни и сърдечно-съдови проблеми, нервни разстройства. Мед се използва също така и при заболявания на дихателните пътища от алергично или възпалително естество. Благодарение на ценните си съставки, получени от цветния прашец, медът спомага за растежа, жизнеността и активността на организма. Възстановява увредените клетки, разширява артериите, укрепване капилярите.


Някога на днешния ден е съществувала  традиция жените на пчеларите да изпичат по два обредни хляба, за да събират пчелите много мед. Преди да е изгряло слънцето, те занасят хлябовете при пчелните кошери, прекадяват ги с тамян и ги намазват с мед. После всички отиват на тържествена църковна служба, като носят и паничка с мед, която на следващия ден се прибира вкъщи. Смята се, че този мед е много лековит.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00