Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жега е! Как да се разхладим?

басейн
Снимка: РАДИО ВИДИН

След частичното разхлаждане от преди две седмици, предизвикано от бурите и градушките, отново температурите се нажежиха и термометрите започнаха да достигат до 37-40 градуса.  Ако се охлаждаме на климатик, не бива разликата между външната температура да е много голяма, съветва д-р Николай Николов, завеждащ отделението по белодробни болести към видинската болница "Света Петка" и работещ към Медицински център "Свети Димитър" като пулмолог. Възрастните и хората с хронични заболявания трябва да избягват да излизат в часовете от 10 до 15 часа. Повече консумиране на течности и по-често, светли дрехи и да се избягва директната слънчева светлина са също сред съветите на доктора:

"Настъпилите по-горещи дни за белодробните заболявания, както и за всички други заболявания, това е стрес за организма. Повече се отразява на сърдечно-съдовата система, но и белият дроб не е пощаден. Като съвет - климатиците нормализират температурата, но не бива разликата да е твърде голяма, т.е. 3-4 градуса може да има разлика. Ако температурата навън е 40 градуса, може да бъде 27-28 максимум, да докараме в помещението. Има значение и самото раздвижване на въздушния поток в помещението. Ако помещението се ползва само от едно семейство, което постоянно са заедно, няма кой знае какъв риск, но ако е в обществена сграда, тогава съществува сериозен риск от пренасяне на въздушно-капкови инфекции, въобще всякакви вирусни инфекции, защото самото раздвижване на въздушните маси създава условие да пренася от човек на човек инфекциозни частици. Препоръчва се да се прави хигиенизация на климатика. Да се почистват редовно филтрите. В най-топлите моменти да не се излиза навън поне във времето от 10 до 15 часа. Хора с по светъл цвят на кожата, предразположени към някакви заболявания, не е желателно да се излагат на този риск, защото има риск от злокачествени заболявания, най-вече като меланома. Хубаво е да се носи шапка, по-светли дрехи, придвижването де е на по-сенчестите места, повече течности задължително и по-начесто."

Вариант за спасение от жегите, освен басейни, реки, езера и всякакви водоизточници, са планините. Симеон Каменов е работил като планински водач над 30 години. Споделя, че за последно е ходил на море преди повече от 40 години: 

"Аз съм ходил само два пъти на море и то заради децата преди 40-50 години. Само балкана. Това е природата, здравето, да не говорим въздуха, водата каква е. На всяка крачка ти се сменя панорамата, което е много важно за емоционалното чувство на човека. Красотите не могат да се опишат, те трябва да се видят. Както е казал поета - за да почувстваш Пирин, трябва да отидеш в Пирин, иначе не става. За туризма няма възраст и сезони, докато за морето има - 2 месеца в сезон. Мога да ви покажа, да стъпите в сняг през юли, август. Преспи посред лято. Той, за да се запази е по-прохладно. Трябват хубави обувки, ако мисли, че ще прави преходи. Обувките да не са нови.  Да са малко носени, за да знае дали няма да го убиват. 2-3 чифта чорапи. Тениски, защото тениските се изпотяват. За високопланинските хижи, при всички случаи ще му трябва една вълнена жилетка, вечер да я облече. Иначе якетата - по-важно е да са тънки, леки, но да пазят от вятъра. Трябва да има и дъждобранче някакво. Задължително шапка, ако ще и бебешка да е. Важно е групата, ако се състои даже от двама, единия се определя за водач и всички го слушат него и се тръгва рано преди всичко, особено за високите върхове."

Повечето видинчани предпочитат басейните, реката или градската градина за разхлаждане, може би защото планините и високите върхове са далеч от крайдунавския град. Някои предпочитат и бирата показва анкета на радио ВИДИН:

"На басейн по ми харесва, защото е чиста водата... Както сега в градината, в къщи, на сянка... На село... Крия се на работа... Пия бира... На басейн, защото е чистичко... Всеки гледа да се спаси от жегите, решихме на басейн да отидем."

*Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50