Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двуцифрен ръст на обявите за работа- съживява ли се икономиката?

Снимка: Архив

Двуцифрен ръст на обявите за работа има във всички сектори, сочи проучване на компания, занимаваща се с кариерно развитие, а в някои сектори той е дори трицифрен. Най- осезаемо е увлечението в ИТ- сектора, където броят на предложенията за работа е нараснал със 110% спрямо юни 2020 г., показват данните. Обявите за работа през юни надхвърлят 50 000, което е увеличение с 67% на годишна база. Спрямо предходния месец май, обаче се наблюдава лек спад от 4%, сочи ежемесечният анализ на пазара на труда на HR компанията. Какво означава това за икономиката ни и положителна ли е тази тенденция? От началото на пандемията ИТ секторът бе сред най-стабилните, като имаше спад на търсенето на нови кадри в него единствено през месеците на втория локдаун- (-ноември и декември 2020 година, когато негативно бяха повлияни и всички останали отрасли. Втори и трети по ръст са секторите "Логистика и транспорт" и "Производство", в които за една година обявите са нараснали почти двойно - с 96% и 91%. Следват секторите "Счетоводство, одит, финанси" (90%), „Хотелиерство и ресторантьорство” (83%),  "Търговия и продажби" (78%), "Маркетинг и реклама", "Административни дейности", "Изкуство", "Строителство" и "Здравеопазване и фармация". Разговаряме с Християн Петков, оперативен мениджър в компанията, извършила въпросното проучване:

"Нещото, което започнахме да правим в началото на пандемията миналата година е да следим малко по- изкъсо динамиката на обявите за работа в онлайн сайтовете в България. Всеки месец предоставяме данни за това какво се случва и всъщност това, което забелязахме през изминалия месец юни е, че нивото на обявите се е покачило с близо 70%." 

Спрямо предходния месец май обаче се наблюдава лек спад от 4%, сочи ежемесечният анализ на пазара на труда на HR компанията, уточни още Християн Петков, оперативен мениджър. Какви бяха ползите от въведената дистанционна работа по време на пандемията и помагат ли днес съвременните технологии на младите хора да намират работа извън родните си места, работейки от дистанция? 

"Когато говорим за млади хора, които тепърва желаят да стартират своето професионално развитие. При всички положения е добре те физически да работят в самата компания сред колегите, с които ще работят, защото том придобиват умения и изобщо навици, които много трудно могат да бъдат придобити при дистанционна работа, било то трудова дисциплина, комуникация със своите колеги, опознаване на екипа, с който ще работят. Това е едно от най- важните неща за всеки един човек, който ще работи в по- голям колектив. От тази гледна точка малко или много е желателно човек да се премести за известно време, за да може да свикне с новата си работа. От там нататък, обаче нещата са много по- улеснени, защото редица компании предоставят възможността да се работи дистанционно."- допълни Християн Петков, оперативен мениджър в компанията, извършила въпросното проучване.

Каква е реалната ситуация в Северозападна България с предлагането и търсенето на свободни работни позиции? Какво казват от Регионалната служба по заетостта в Монтана- сътрудникът ни Любо Андреев разговаря с директора на институцията Светла Узунова.

"Към края на месец май заявените работни места запазват същия обем, както и през предходната година и всъщност най- голям дял имат местата, които са в реалната икономика. Най- много са те в преработващата промишленост- 24%, следвани от държавното управление- 23.5%, селското, горско и рибно стопанство- 16%, търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети- 11%, хотелиерство и ресторантьорство- 8.6% и строителство приблизително 5%. Като най- търсени професии се очертават монтажници, шивачи, селскостопански работници, работници по поддръжка, готвачи, сервитьори и бармани, продавачи, машинни оператори, шофьори, камериери и общи работници, както и специалисти в областта на здравните грижи."- уточни  Светла Узунова, директор на Регионалната служба по заетостта в Монтана.

Излиза ли икономиката ни постепенно от кризата и вярват ли видинчани на въпросното проучване- това проверихме в анкета:

"Аз лично не вярвам, подлагам на съмнение това дали е вярно ... Това е най- вече заради пандемията, хората наемат работници сега ... Не мисля, че излизаме от кризата, може би има някакво минимално увеличение в областта на ИТ сектора, заради пандемията и има много голям възход на тази област ... Икономиката започва да дърпа и не е това, което казват, че била заглъхнала много се жалят. Ние българите обичаме много да се жалим."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45