Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марая Цветкова, политолог: Виждаме подмяна, не промяна

Снимка: Личен архив


С малко над 24 % от гласовете партия "Има такъв народ" печели парламентарните избори, които се проведоха в неделя. Втора политическа сила е ГЕРБ-СДС, за която са гласували 23,51 % от избирателите, следвана от БСП с 13,39 %, Обединение "Демократична България" - 12,64, ДПС - 10,71, а коалицията "Изправи се! Мутри вън! получава 5,01 на сто от гласовете.

Случващото се е подмяна, а не промяна, коментира в "Посоките на делника" политологът Марая Цветкова.

Какъв е изводът от вота, какво показват гласовете на избирателите?

Все пак има разделение между мненията на хората и че този път нямаме еднолична власт, еднолично мнозинство, което да наложи управление така, както се опита да направи Слави, това показват гласовете. Аргументацията в парламента показва, че всяка партия, най-вече партиите от протеста, могат да пласират своите програми и кадри, но въпроса е в това, че Слави Трифонов се опита да наложи еднолично разговора за политиките и кабинета. Това не е демократичен тон

Промяна или подмяна? Как можем да тълкуваме хода на Трифонов с оглед на това, че освен експертизата, която се предлага, има и редица лица с опит в политическия живот?

Реално това е подмяна, не подлежи на дълбок анализ. Всички, които се прехласват по идеята за този кабинет, са свързани с НДСВ по някакъв начин, с ИТН или с Доган лично. Хубаво е да се внимава, когато се говори с такива чутовни хвалебствия по отношение на проектокабинета, защото се забравя за демократичните устои на една демокрация. Няма мнозинство, което да може самоцелно да предложи едно такова правителство, което да има мнозинството да си го гласува от собствената си партия. Това е налагане на кабинет - добре обмислен, но лош ход. Нека не забравяме, че Слави Трифонов има по-малко гласове, отколкото Борисов някога или Царя. Предложението му за премиер се свързва със странни обстоятелства - фирми, програми като ОПК, вкарването на кадри в администрацията, свързани с ДПС.

Ще получи ли необходимата подкрепа проектокабинета и възможно ли е управление, което няма мнозинство в парламента?

Някои от формациите заявиха, че няма да подкрепят този проектокабинет - Изправи се, Демократична България и БСП. Остава да видим дали ГЕРБ и ДПС ще подкрепят този кабинет, ще го обрисуват като продължаване на държавността, продължаване на стабилността, вземане на сложно решение в името на България. Не изключавам такъв вариант.

Представените приоритети и необходимите такива за стабилизиране на държавата:

Рецептата на сегашното управление я написаха хората от площада още миналата година. Гражданите казаха какво искат. Тази тема с изпращане на българин, българка и македонец в космоса е космическа глупост, хвърляне на космически прах в очите. Избегнаха се основните теми, а медиите започнаха да говорят за космонавти, не за за премахването на Гешев, за съдебната реформа. Това е демагогия.

Как можем да оценим дейността на ИТН до този момент?

Сериозен популизъм, това е. Все повече излизат наяве индикациите за задкулисни зависимост. Слави хубаво пише ядосани постове, но зависимостите все повече се виждат. Анализаторите подготвяхме почвата, но този проектокабинет потвърди онова, което малцина си мислехме и казахме.
Очакват ли ни трети парламентарни избори в рамките на тази година?

Конфигурацията е сложна. Не изключвам да се случи. Странно обстоятелство, но картите в момента са в ГЕРБ, Борисов и ДПС. Слави Трифонов не участваше адекватно на протестите, неговите министри не са част от протестите, не са изразявали гражданската позиция, която щеше да ги легитимира повече в публичното пространство, така че Слави е трамплин за ГЕРБ и ДПС - т.е всичко, от което бягаха хората.

Резултатът от изборите има ли значение за предстоящите президентски избори?

На този етап е почти сигурно, че Румен Радев ще ги спечели. Другата връзка е, че не знаем до каква степен ще се преконфигурират в парламента и какво правителство евентуално ще бъде съставено. Зависи, разбира се, какви кадри ще бъдат извадени от другите партии, но е важно той да бъде с добра репутация и запазено достойнство.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по-късно през деня заяви, че партията му няма да подкрепи проектокабинета, предложен от Слави Трифонов.  Борисов обясни, че ако ГЕРБ получат мандата за съставяне на правителство, ще го върнат и няма да предлагат свой състав на кабинет.От "Демократична България" призоваха партия "Има такъв народ" да преосмисли подхода си към съставяне на кабинет.  Председателят на коалицията "Изправи се! Мутри вън!" Мая Манолова предложи служебният кабинет да стане редовен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31