Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лагер в Лопушанския манастир учи деца на християнските ценности

12
Снимка: Радио Видин

Детски православен лагер се провежда за четвърта поредна година в Лопушанския манастир "Св. Йоан Предтеча". В началото на седмицата започна втората смяна, в която участват 17 момчета на възраст от 7 до 16 години. Денят им започва със сутрешната литургия и продължава с беседи, песнопения, ръчен труд и игри. 

"Аз съм от София, но живея във Видин, казвам се Любомир Иванов, на 13 години. За първи път участвам и е супер, аз не очаквах толкова хубаво да бъде - чист въздух, чиста вода. Пеем песни, играем игри навън...
Аз съм от село Гара Орешец, казвам се Теодор, на 9. Много е хубаво, харесва ми тук. Има доста време за игри. Опознахме се...
Аз съм Христо. Баща ми е американец, аз знам английски и български. Тук е много хубаво, тук играем игри. Сега май ще четем молитви. Знам някои...
Ние сме от Брегово, аз съм Емилиян, аз - Боби, на 13 и на 8 години. Много е хубаво в лагера...
Аз съм от Видин, Велислав, на 11 години. Тук  съм за втори път. Миналия път най-много ми хареса, че ни учат на нещата за Бога и на правилната вяра. Затова реших да се запиша отново...
Казвам се Никола, на 12 години съм, от град Белоградчик. Тук съм за втори път, защото миналия път ми хареса да бъда тук - спокойно е, в църквата има богослужение, ядем, учим нещата за Бог. Научихме ценностите - истинската вяра, изповядването, кръщаването, приемането на Свето Причастие...
Аз съм Михаил, на 7 години. Аз съм от София, ще ставам първи клас. Аз не чета, аз следвам след другите. Като порасна, ще стана свещеник, а сега съм иподякон..."

Снимка: Радио Видин

Православният лагер се организира по инициатива на Видинския митрополит Даниил и е безплатен за децата. Всяко от тях получи като подарък от архиерея "Библия за деца". По-големите ще разполагат и със собствено издание на Новия завет. Обучението на момчетата се води от богословите Елза Николова и Благовест Борисов. Ръководител на лагерната смяна е сестра Мария:


"Учим за основните неща и задълбочаваме, където децата имат повече знания за вярата. Също така те играят, имаме и ръчен труд, занимания, и подготвяме една малка пиеска по Евангелие от Матея, Глава 20, от 1 до 16 стих за стопанина и неговите работници, лозари. Научихме и някои молитви - "Отче наш", сега вече всички я знаят, също така Молитва преди хранене, Благодарствената молитва след хранене, също Вечерната молитва я казваме всички заедно, строени преди лягане...Говорим много и за богослужението, защото това са момчета, ние все пак имаме надежда, че някои от тях ще поемат по този път. Всеки ден служим Света литургия и Вечерня, децата участват активно..."


В манастира децата се чувстват като у дома си, каза игуменът архимандрит Нифонт:

"Много добре се вписват в живота на манастира, те като че ли си идват у дома. Нали Господ е казал: "Не пречете на децата да дохождат при мен". Поздравявам тези родители, които намират добра воля да си пуснат децата, да не се страхуват да дойдат в нашия манастир, да се запознаят със своят вяра, в която са кръстени, да направят първата си изповед и да вземат първото си Свето Причастие..."

Снимка: Радио Видин
По време лагера децата ще имат възможност да се запознаят и с други два православни манастира в епархията. Те ще посетят Клисурския и Чипровския манастир и ще се разходят по алеята с чинарите във Вършец. Всичко, което са научили, момчетата ще представят пред своите учители и родители в края на лагерната смяна със специално подготвена програма.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46