Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Делейна - има си всичко, само автобусите до него са нарядко

11
село Делейна, площадът
Снимка: радио Видин
Пътят до село Делейна не е ремонтиран скоро и по него се пътува бавно. То e разположено  в хълмиста местност. Районът е богат на извори, които са хванати и направени на чешми.  В селото има пет чешми, от които хората си наливат вода. Пристигаме в селото в слънчев юлски ден, току - що е минал съборът и днес то отново живее в обичайния си бавен и спокоен ритъм. На площада  хората пият кафето си, други първото питие за деня. Въпреки силното слънце, полъхва ветрец, свежо е и прохладно. В селото, в момента, живеят около 150 души, преобладават възрастните.  В центъра на селото се намира кметството, читалището, църквата, училището. През 2008 година училището е затворено и в момента сградата се руши. Когато в едно село се затвори училището, умира и селото, казват хората. В центъра на селото е издигнат красив достолепен  паметник на 32-ма жители от селото, които са  загинали през войните от 1912 до 1945 г.

Селото води началото си още от римско време, както и повечето села в област Видин. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското владичество селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си местонахождение. Било е опожарено от черкезите през 1876 г. Още преди Освобождението на България хората от Делейна се преместват 2 км на запад, за да са по-близо до минаващата оттам едноименна река.

Огнян Тончев е кметски наместник от 2019 година, той е родом от селото, винаги е живял и работил в родното си село и знае какви са проблемите на местните хора. Завършил е СПТУ "В. Левски" - град Брегово, специалност "Механизатор-растениевъд":

"Старая се да съм близо до желанията на всички жители, опитвам се да им помагам... Имам някакви желания, но са трудно постижими... Имаше шивашки цех в Делейна и бях поддръжка в този цех, и имах голямото желание да запазим цялата база... и всичко се разформирована.  Моето желание е да направя една малка единица, един шивашки цех, има изисквания. Работна ръка съм сигурен, че ще намеря, има жени, които биха дошли да работят в такъв цех... "


В кметство Делейна се изпълняват социални  програми, по които община Брегово работи, това са "Топъл обяд" и "Личен асистент", един човек работи по проекта личен асистент, друга  жена обслужва три възрастни жени, на които помага, казва  кметският наместник Огнян Тончев:


"Моята съпруга е фелдшер към джипи, което е във Видин, два пъти седмично ходи и до съседното село Косово, тя ги обслужва и с лекарства, обработва им книжките, взима им лекарствата. Аз се опитвам с други неща да им помогна - хранителни продукти, фураж за животните, помагам им за всичко, правил съм го по-рано, правя го и сега."


Като кметски  наместник Огнян Тончев се опитва да помогне на своите съселяни , както  и да решава техните проблеми. Има един основен проблем, за който споделят хората в Делейна, това е автобусният превоз, който не идва всеки ден, а това е крайно недостатъчно за хората:


"Шефката на транспортната фирма е наша селска, но какви са ѝ работите, аз не мога да ги коментирам, защото не разбирам от това как се осъществява транспорта... Аз се опитвам да им закупя някои неща на хората, но всеки има нужда от това да излезе поне веднъж в месеца до областния град. И това е единственото, което пречи на един човек да стигне до града - липсата на транспорт... Аз ги возя хората с личния си автомобил доколкото мога, двама души мога да ги закарам веднъж в месеца до града, но това не е достатъчно..."

Земята в Делейна е плодородна, има в изобилие извори, в момента големите площи се обработват от арендатори, казва кмeтският  наместник:

 
"Хората са доволни, ако не са доволни от едната фирма се местят в другата. Като цяло хората не са си продали земята. В момента един декар не е повече от 600-700лв... Бъдещето на селото само ясновидците могат да го видят, ще опитаме с нашите връстници да направим нещо, защото намаляваме като население... На всички пожелавам здраве и късмет, дълголетие за да постигнем всички цели.."

Фолклорните традиции съхранява културният институт в селото НЧ "Светлина 1927", в момента в него репетират една певческа и една танцова група - казва Лена Спирова, библиотекар.
 

Здравко Дамянов е познат на всички в селото, това е първият директор на математическата  гимназия във Видин
. След пенсионирането си се връща в родното си село. Неговата констатация, която е много тъжна  е, че селото загива. Според него най-важното  в едно село това е църквата, първата църква е била дървена,  изгаря след пожар, през 1684 година се построява каменна, която виждаме и днес.  Ето каква е историята ѝ - разказва Здравко Дамянов: 


"Тази църква е каменна, стабилна, голяма, много хубаво изписана от Евгени зограф, македонски майстор... Махнахме мазилката, сега се вижда камъка, по-добре е така... Имаше случаи, когато има парче от икона на пътя, вали я, газят я, но тя си стои, какви са били тези бои!... Нямаме наш свещеник, но идва един свещеник от съседното село.."


В селото са останали два оброчни камъка от общо три, които са били край селото. Те са запуснати и не се използват и почитат от местните хора

Йорданка Томова  живее в Делейна от 10 години, тъй като съпругът ѝ е от тук, преди да се пенсионират са живели във Видин, взима активно участие в читалищната дейност в певческата и танцовата групи:

"Тук климатът е много добър, особено лятото, винаги е с няколко градуса по-хладно отколкото в града... Много по -приятно се живее тук отколкото в града. Имаме си градинка, произвеждаме си плодове и зеленчуци... Водим активен живот в читалището, включваме се  в певческата група,  в танцовата група... Транспортът е най-болният проблем на селото, не може само два пъти в седмицата, във вторник и в неделя, да има автобус и то от сутрин до обед... Преди две години имаше всеки ден... Може би това принуди хората да не си идват лятото в селото."

Основен проблем за селото е липсата на транспорт, всъщност два пъти седмично идва автобус, което за селото е недостатъчни, необходимо е да има всеки ден, смятат хората. Това е техният голям проблем, а иначе най-големият проблем е липсата на хора, бавното, но сигурно намаляване на хората

Красимир Петров е роден в село Делейна и живее тук, не вижда добро бъдеще за малките населени места , според него е необходима държавна политика, която да стимулира развитието на селата

 
Николай Хараламбов направи анкета с местните хора за това как живеят в момента, какво ги вълнува и какво биха искали да се направи за селото:


"Какво да ви кажа, не е лесен животът на село. Няма хора, хората са станали много егоисти, отчуждени...Трудно е, всичко опира до финанси и това да не си сам човек... 
Ами какво, трудности има на село, малко хора, лоши пътища, доброто ни е, че имаме всеотдайна фелдшерка... Имали сме кокошки и прасета, сега с този свински грип ни убиват прасетата. Сега трябва да имаш пара в джоба, да отидеш да си купиш нещо... Природата е много хубава и чиста... Транспорта да се оправи, имаме и болест по доматите , засъхват и гният..."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00