В кметство Делейна се изпълняват социални програми, по които община Брегово работи, това са "Топъл обяд" и "Личен асистент", един човек работи по проекта личен асистент, друга жена обслужва три възрастни жени, на които помага, казва кметският наместник Огнян Тончев:
"Моята съпруга е фелдшер към джипи, което е във Видин, два пъти седмично ходи и до съседното село Косово, тя ги обслужва и с лекарства, обработва им книжките, взима им лекарствата. Аз се опитвам с други неща да им помогна - хранителни продукти, фураж за животните, помагам им за всичко, правил съм го по-рано, правя го и сега."
Като кметски наместник Огнян Тончев се опитва да помогне на своите съселяни , както и да решава техните проблеми. Има един основен проблем, за който споделят хората в Делейна, това е автобусният превоз, който не идва всеки ден, а това е крайно недостатъчно за хората:
"Шефката на транспортната фирма е наша селска, но какви са ѝ работите, аз не мога да ги коментирам, защото не разбирам от това как се осъществява транспорта... Аз се опитвам да им закупя някои неща на хората, но всеки има нужда от това да излезе поне веднъж в месеца до областния град. И това е единственото, което пречи на един човек да стигне до града - липсата на транспорт... Аз ги возя хората с личния си автомобил доколкото мога, двама души мога да ги закарам веднъж в месеца до града, но това не е достатъчно..."
Земята в Делейна е плодородна, има в изобилие извори, в момента големите площи се обработват от арендатори, казва кмeтският наместник:
"Хората са доволни, ако не са доволни от едната фирма се местят в другата. Като цяло хората не са си продали земята. В момента един декар не е повече от 600-700лв... Бъдещето на селото само ясновидците могат да го видят, ще опитаме с нашите връстници да направим нещо, защото намаляваме като население... На всички пожелавам здраве и късмет, дълголетие за да постигнем всички цели.."
Фолклорните традиции съхранява културният институт в селото НЧ "Светлина 1927", в момента в него репетират една певческа и една танцова група - казва Лена Спирова, библиотекар.
Здравко Дамянов е познат на всички в селото, това е първият директор на математическата гимназия във Видин. След пенсионирането си се връща в родното си село. Неговата констатация, която е много тъжна е, че селото загива. Според него най-важното в едно село това е църквата, първата църква е била дървена, изгаря след пожар, през 1684 година се построява каменна, която виждаме и днес. Ето каква е историята ѝ - разказва Здравко Дамянов:
"Тази църква е каменна, стабилна, голяма, много хубаво изписана от Евгени зограф, македонски майстор... Махнахме мазилката, сега се вижда камъка, по-добре е така... Имаше случаи, когато има парче от икона на пътя, вали я, газят я, но тя си стои, какви са били тези бои!... Нямаме наш свещеник, но идва един свещеник от съседното село.."
В селото са останали два оброчни камъка от общо три, които са били край селото. Те са запуснати и не се използват и почитат от местните хора
Йорданка Томова живее в Делейна от 10 години, тъй като съпругът ѝ е от тук, преди да се пенсионират са живели във Видин, взима активно участие в читалищната дейност в певческата и танцовата групи:
"Тук климатът е много добър, особено лятото, винаги е с няколко градуса по-хладно отколкото в града... Много по -приятно се живее тук отколкото в града. Имаме си градинка, произвеждаме си плодове и зеленчуци... Водим активен живот в читалището, включваме се в певческата група, в танцовата група... Транспортът е най-болният проблем на селото, не може само два пъти в седмицата, във вторник и в неделя, да има автобус и то от сутрин до обед... Преди две години имаше всеки ден... Може би това принуди хората да не си идват лятото в селото."
Основен проблем за селото е липсата на транспорт, всъщност два пъти седмично идва автобус, което за селото е недостатъчни, необходимо е да има всеки ден, смятат хората. Това е техният голям проблем, а иначе най-големият проблем е липсата на хора, бавното, но сигурно намаляване на хората
Красимир Петров е роден в село Делейна и живее тук, не вижда добро бъдеще за малките населени места , според него е необходима държавна политика, която да стимулира развитието на селата
Николай Хараламбов направи анкета с местните хора за това как живеят в момента, какво ги вълнува и какво биха искали да се направи за селото:
"Какво да ви кажа, не е лесен животът на село. Няма хора, хората са станали много егоисти, отчуждени...Трудно е, всичко опира до финанси и това да не си сам човек... Ами какво, трудности има на село, малко хора, лоши пътища, доброто ни е, че имаме всеотдайна фелдшерка... Имали сме кокошки и прасета, сега с този свински грип ни убиват прасетата. Сега трябва да имаш пара в джоба, да отидеш да си купиш нещо... Природата е много хубава и чиста... Транспорта да се оправи, имаме и болест по доматите , засъхват и гният..."
На днешния ден спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..
През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..
Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът, и на двете, се..
Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..
Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..
В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици. Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..
Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..