Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Танцово кино на път из България" тръгва от Белоградчик

Автор:
Снимка: Фондация


Нова и непозната досега инициатива, наречена "Танцово кино на път из България" стартира от Белоградчик тази вечер. Зад събитието стои Фондация "Човек с шапка", а то е част от проекта "Фокус Кино Танц", осъществен с подкрепата на Национален Фонд Култура.  "Танцово кино на път из България" е национално турне, което представя безплатно танцовите филми "Поглед от ръба", "CHISEL" и "INNER BLOOM", в градове с понижен достъп до съвременни танцови спектакли и филми. Програмата е естествено продължение на мисията на Фондация “Човек с шапка” да повишава достъпа до танц и танцово кино на общности в неравностойно положение и да популяризира танцовия филм сред нови аудитории. В проекта участват режисьорите Силвия Чернева и Стефани Ханджийска, операторът Никола Гюлмезов и студентите от обучителната програма "Фокус Кино Танц". В сътрудничество с общините и кметствата на избраните градове, Фондацията провежда безплатни прожекции на филмите и провежда дискусии с местното население, обясни за Радио ВИДИН директорът на Фондацията Стефани Ханджийска, която е родом от Враца:

"Основахме Фондацията преди 5 години, през 2016, с идеята да развиваме българското изкуство и в частност съвременния танц и танцовото кино, който е жанр, който не е много познат в България... Тази година имаме една голяма програма, която се казва "Фокус кино танц", подкрепена от Национален фонд култура и в нея правим танцово кино. Имам 26 студенти, които обучаваме и те правят своя собствен първи филм, същевременно с това създаваме три нови танцови български филма и ги разпространяваме безвъзмездно, безплатно из цялата страна... Идеята се роди от това, че главно ние работим в София, като голяма част от танцовите представления, танцовата работа в България и въобще представленията на съвременното изкуство е в София - понякога ходим на турне из страната, но отново това са в големите градове. Всъщност в един момент ние забелязахме, че голяма част от публиката в България, ние не можем да стигнем до нея и така се роди идеята, вместо ние винаги да очакваме, че хората трябва да идват при нас, може би ние трябва да се замислим и да намерим тази друга публика в България. Хората от малките градове, дори хората от селата, хората, които може би нямат достъп до съвременен танц - нещото, което ние правим. Отново с подкрепата на Национален фонд култура решихме да организираме едно турне, което ние заедно с общините показваме танцови филми, които обикновено може само софийската или международната публика да види".

"CHISEL" е кратък поетично-документален филм, който разглежда темата за ученето, търпението и постоянството в процеса на израстване и оформяне на характер. Филмът е заснет в Каменоделното училище в село Кунино и каменната кариера в близост до него. Режисьор на филма е Силвия Чернева - завършила е архитектура в Англия, след което завършва магистратура по съвременен танц. От кино се интересува през последните две години, защото в него открива пресечната точка на всичките си други интереси - от една страна разказване на истории, нещо социално ангажирано, визуално и същевременно чрез движение. Интересува се много от документално кино и има няколко завършени късометражни проекта. Силвия Чернева разказа за Радио ВИДИН каква е идеята на филма и защо е заснет именно в село Кунино и по специално в каменоделното училище там:

"Моята цел беше да създам смесица между документално и танцово кино, да разкажа документална история, чрез ритъма и играта на кадрите и монтажа. Моята тема беше юношеството и се събрахме с моя екип от още един оператор и един композитор - Данчо Михайловски и Тони Хаджииванов се казват. Решихме да тръгнем отнякъде, откъде ще тръгнем по темата за юношеството - решихме да тръгнем от идеята за училището. Тръгнахме да правим проучвания за българските училища и от някъде случайно Данчо чу за Кунино. Обадихме се по телефона, там ни вдигна директорката Яна Орлинова - тя е страхотна, супер точна, супер дейна и много ни вдъхнови, и отидохме там. Всъщност в момента, в който влязохме и го видяхме, нас абсолютно ни плени не само мястото, но и цялата общност в него. Има един много специфичен дух, който ние усетихме в Кунино и специално в каменоделното училище и решихме да направим нашия филм за юношеството за него".

Прожекциите стартират тази вечер (20 юли) от 17 часа в читалището в Белоградчик, на 21 юли от 19 часа - в Каменоделното училище в село Кунино ще е следващата прожекция и след това в останалата част на България. Всички прожекции са с вход свободен и след тях ще има дискусия с екипа. 

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00