Последният полет на български астронавт в Космоса е през далечната 1988г. От полета на Александър Александров със съветския космически кораб "Союз ТМ-5" са изминали доста години, но надеждата отново българин да полети в Космоса е жива. Лидерът на политическа партия "Има такъв народ" Слави Трифонов, заяви наскоро, че ще направят възможно да изпратим, български астронавти в НАСА - американската космическа агенция. Такава идея не е невъзможна за изпълнение, още повече, че постоянно деца от България посещават създадения по модел на NASA и единствен функциониращ учебно-тренировъчен лагер, намиращ се в гр. Измир, Турция. Инициативата Space Camp Turkey може да подпомогне това, да изпратим първите български астронавти в НАСА, коментира за Радио ВИДИН Мирослава Димитрова координатор на програмата в Центъра за творческо обучение.
"Разбира се, че може да подпомогне тази идея, тъй като ние вече имаме над 1000 български деца, които са минали през този лагер. Което дава един огромен избор. Много от тях са продължили да следват своите мечти в сферата на СТЕМ образованието. И не е нужно да е НАСА, макар и лагера в Турция да е по техен модел. В момента космическите изследвания се извършват на международно ниво и ние имаме Европейска космическа агенция тук, локално. Би било много хубаво България най-сетне да стане активен член, защото ние сме сериозна космическа сила или поне имаме такава история, но имаме потенциала да бъдем отново такава... Space Camp Turkey е един учебно-тренировъчен лагер, който е вече на повече от 20 години. 13 години Център за творческо обучение провежда конкурс и си партнира с лагера и изпраща всяко лято български ученици, които да минат през тяхната едноседмична програма. Тази програма включва досег до това как тренират, какво учат и как живеят астронавтите, които се готвят в центровете на НАСА..."
С 3 отборни награди и медал са се върнали българските деца от учебно-тренировъчния лагер проведен в началото на юли месец. Три от децата са от Козлодуй, сподели Мирослава Димитрова:
"...Не е случайно това, че почти винаги българските деца се връщат с отличия и медали. Включително групата, която ни беше първа от 2019 г. насам, в началото на юли, която беше в лагера се върна с три отборни награди и с медала Right stuff, който беше завоюван от една девойка от Велико Търново... Изобщо нашите деца не са случайни, а са изключително специални. Вече над 1000 български деца, повечето от тях вече са възрастни са минали през тази програма. А ни очакват още 2 групи, по около 40 деца да пътуват през август. Децата, които участват в конкурса и които отиват на лагера са от цялата страна. Тази група, която пътува началото на юли имаше деца от Козлодуй, те са ни много активен партньор."
За да достигнат до Space Camp Turkey децата участват в конкурс на Центъра за творческо обучение. Именно през селекцията на такъв е преминала успешно седмокласничката Божана Стойчева от СУ "Св. Св. Кирил и Методий", град Козлодуй. Тя споделя, че от малка се интересува от Космоса и звездите, а лагера в Турция е бил много вълнуващ и полезен.
"В Space Camp Turkey разбрах нови неща за Космоса, как да се отглеждат растения без почва. Също и мисията "Discovery", тя беше също много интересна. Ние я преглеждахме и правихме репетиции към нея... Имахме пилоти, имахме командири, имахме Pilot specialist. Имахме машина за безтегловност, там беше много интересно. Много е странно първоначално, след това свикваш, но нали, да видиш какво е в Космоса... Аз от малка харесвам Космоса, много обичам звездите и особено сега в 7. клас, като започнах да уча физика, имахме като раздел "Астрономия" и аз знаех повечето неща преди да са ни ги предали..."
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години. Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..
В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..
Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията. В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..
Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..
На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..