Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варенето на сапун в Царевец - част от съкровищата на България

Снимка: "Просвета-1928"



Традиционното за мездренското село Царевец варене на сапун ще бъде вписано в националната система "Живи съкровища-България". Занаятът е един от одобрените от Националният съвет за нематериално културно наследство към Министерството на културата. 

Поддържането на системата цели съхраняване на знанията и уменията за културно изразяване, които имат важно културно, историческо и художествено значение за България и тяхното предаване на следващите поколения.

Кандидатурата на местното читалище "Просвета-1928" ще е част от Националната представителна листа на нематериалното културно наследство в раздел "Традиционни занаяти, домашни дейности и поминъци", разказа кметът Маргарита Петкова.

"Не беше случайно. Имахме вече информация, че предстои такъв конкурс, такова записване в "Живи човешки съкровища". Коментирахме, че бихме могли да участваме с варенето на домашен сапун. Срещнахме трудности, защото тази дейност не беше вписана в регионалната листа, а може да се кандидатства само с това, което вече съществува като дейности, умения, занаяти. Говорихме с Министерството на културата, дадоха ни зелена светлина. Така стартирахме. През 2019 година вече бяхме правили такова варене на сапун, имаше огромен интерес. Страхливо тръгнахме първоначално, не знаехме как ще приемат идеята ни. Сега сме удоволетворени".

Преди 2 години в Царевец възстановяват старата българска традиция, а днес вече идеята е за организиране на ежегоден фестивал.

"Почти не останаха къщи, в които се вари домашен сапун. Някога се вареше във всяка къща. Останаха баби, които са майсторки, все още се занимават с този занаят, предават знанията си от поколение на поколение. Именно те са носителите на тези знания и умения, групов носител са Здравка Николова Петрова, Венета Христова Коцева и Бойка Кръстева Цолова. С тях започнахме варенето на сапун, а идеята ни е от следващата година да бъде включен в културния календар на община Мездра. Искаме да каним участници и гости от цялата страна, да популяризираме дейността, да обменим опит с други хора, които варят сапун по други технологии".

За получаването на качествен домашен сапун голямо значение имат характеристиките на използваните мазнини, както и стриктното спазване на стъпките за приготвяне.

"Варенето е специфична технология. Трябва човек да има знания, да знае как да постъпи, какво да направи. Много е важно самият сапун да не се обърка, защото иначе нещата излизат извън контрол. Сапунът се вари през пролетта, рано тогава, когато времето е по-хладно, когато вече останалата мазнина от зимните продукти може да се ползва. За жените варенето на сапун е свещенодействие. Този занаят не се учи, краде се. Повече от 2-3 жени не трябва да участват. Сапунът се прави при пълно мълчание, за да не се урочаса. Самото варене изисква вода, голям казан, до него - кофа със студена вода, да има съд за доливане. Сместта трябва да кипне при непрекъснато бъркане. Когато заври - добавя се натриева основа, но всичко се прави внимателно, за да не прикипи сапунът".

Ако се обърка сапунът, трябва да се хвърли на бунището, обяснява тайната за направата на сапуна баба Бойка.

"Трябва да си много печен, за да знаеш какво да направиш. Процесът може да се сбърка от прекомерното слагане на соде. За да се вдигне сапуна при готовност, се слага готварска сол, за да се отдели сапунът от лугата. Излиза на повърхността, лугата си остава там, изсипваме, правим корините с найлон, изсипваме сапуна, с топла вода и тенджера или тиган пробит взимаме готовия сапун, слагаме го в готовите съдове. Преди да се свали - може да се сложи есенция".

Домашният сапун е прекрасно средство, което може да замести съвременните сапуни, категорична е Маргарита Петкова.

"Освен с качествата, които той притежава, с доказаните свойства, с белотата, която придава на дрехите, с противоалергичните свойства, важно е, че от него, след като се отдели от сапуна, остава течност, наречена луга. Тя е много силна, трябва да се работи с ръкавици. Използва се за миене и избелване на вани, бани и други".

На 28 юли предстои официално да бъдат връчени удостоверенията за вписване в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство. Отличените ще получат и по 2000 лева, за да ги вложат в опазване на елемента на традицията и бита.

Останалите елементи на нематериалното културно наследство, които бяха одобрени за вписване са "Войняговски хора и игри по Гергьовден" на едноименното карловско село, "Селското хоро в Пернишко" на СНС "Локално наследство", "Грее капанска шевица - традиции и съвременност в творчеството на везбарката Николинка Ангелова" на НЧ „Просвета-1883” - с. Гецово, община Разград и "Изработване на българска народна носия от региона на Кюстендил" на НЧ „Градище-1907" - гр. Своге.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Благотворително четене организираха във видинското училище "Цар Симеон Велики"

Четене на откъси от любими произведения, както и на авторски творби събра ученици, родители и преподаватели във видинското училище "Цар Симеон Велики". Събитието е едно от тези, които в навечерието на Рождество Христово организираха с благотворителна цел в училището. Средствата от дарения ще са за изяви на талантливи деца, както и на ученици..

публикувано на 20.12.24 в 17:00

Коледната магия във Видин - ароматно пътешествие с Ивайло Захариев

По това време на годината в почти всеки град се организират  коледни базари - онези приказни места с дървени къщички, украсени със светлинки, където търговци и производители от региона събират магията на празника. На нашия коледен базар във Видин всяка година има едно неизменно присъствие, това на Ивайло Захариев , истински майстор бариста ,..

публикувано на 20.12.24 в 16:20

Торино и Пашата ще зарадват своите фенове във Видин

Днес Видин ще посрещне двама от най-обичаните изпълнители на българската музикална сцена – Торино и Пашата . Латино-регетон дуетът, който за кратко време спечели сърцата на хиляди фенове, ще изнесе концерт на площад "Бдинци" като част от празничната програма на фестивала "Зимна приказка" . Броени часове преди да излязат на сцената, те..

публикувано на 20.12.24 в 16:05

"Православен буквар" издадоха от Клисурския манастир

"Православен буквар" издадоха в навечерието на Рождество Христово монахините от Клисурския манастир . Книгата е възможност за децата да се запознаят с много от думите в православната вяра, каза протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим . "Радваме се, че имаме възможността да представим в..

публикувано на 20.12.24 в 15:44

Романът "Никога не ме лъжи" - психотрилър с неочаквани обрати

Тя е скъпоплатен психиатър, до когото се допитва дори полицията в някои особено тежки случаи. Работи с хора, които могат да бъдат или вече са станали изключително опасни, както и с техните жертви. Тя е стриктна, уверена, методична и изключително интелигентна. Истински професионалист! Пациентите ѝ са готови да плащат високите такси за сеанси в дома..

публикувано на 20.12.24 в 13:00

Поскъпват административни услуги, предлагани от Общината във Видин

Поскъпване на административните услуги гласуваха във Видин с промени в общинската наредба за местните такси и цени на услуги. Сред мотивите за повишението са увеличението на минималната работна заплата от началото на следващата година, както и фактът, че цените не са променяни от години. Поскъпват и услугите, предлагани от общинските предприятия...

публикувано на 19.12.24 в 16:45

Отчетохме най-студения ноември от 2012 година насам

Изминалите есен и месец ноември се нареждат като вторите най-топли в историята на глобалните метеорологични наблюдения, след съответните през 2023 година. Вече е сигурно, че 2024 година ще бъде първата година, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C - над определената граница от Парижкото споразумение за..

публикувано на 19.12.24 в 16:43