Село Малорад е едно от големите села в община Борован, в което живеят около 2500 души. Влизаме в селото по разкопани улици, оказва се, че в момента навсякъде се подменя ВиК мрежата.В центъра пред общината има движение. Хора чакат да си вземат пенсиите, други са седнали на кафе пред местното заведение, а един човек коси тревните площи. Обясняват ни ,че това е кметът Иво Иванов, който поддържа зелените площи в добър вид. Кметът ни вижда, но не спира да коси, докато не приключва с косенето. Все пак работата е преди всичко. Разбираме, че вече година продължава подмяната на водопроводната мрежа, която е остаряла, изградена е била през 60-те години. Кметът ни обяснява, че след ремонта на водопроводната мрежа той по собствена инициатива и със свои средства ще запълни дупките по улиците, реално 4 улици ще бъдат асфалтирани от фирмата, обяснява кметът Иво Иванов:
"Отглеждам животни от 20 години, имам 100 крави, 20 биволици, 20 коня, камили, лами, щрауси, гледам ги за хоби... Не е много добре за животновъдите, защото всичко се вдига, тока и други. Само млякото не се вдига - 50 стотинки е един литър мляко... Животновъдите нямаме никаква сигурност..."
Един от големите проблеми е нежеланието на хората да работят, научени са да взимат помощи и нямат трудови навици и отговорност за спазване на работно време. В село Малорад има много проблеми и задачи за решаване, но има приоритетни, като първата цел е да се намали престъпността. С 90% са намалели кражбите в селото, това е благодарение на Иво Иванов:
"Кандидатирах се за кмет, защото селото като има проблеми идват да се оплакват на мен, да им решават проблемите... Най-болната тема са кражбите. Първата ми работа да предотвратя кражбите, как съм го направил, това си е моя работа. Защото хората затова ме избраха... С 90% са намалени кражбите, попитайте в полицията... Колко пъти ги ловя сега с тези крадени дърва, крадат и не може да им направят нищо..."
Една от много задачи, които кметът си поставя, е почистването на чешмите в селото, които са се превърнали в сметища и да поддържа парка в добър вид.
Всякакви дейности извършва кметът в село Малорад - възстановява и поддържа църквата и църковния двор, прави игрища за децата, бракосъчетава местните хора, вече го викат и за кръстник, оказва се, че личният пример е много важен за хората, казва Иво Иванов:
"Кося, защото няма кой, тази косачка също си е моя, Възстановил съм църквата... Владиката като видя как се грижа за църквата, ми я даде, това беше преди да стана кмет... Направил съм тоалетни, беседка... Вече две сватби съм направил като кмет.Аз ги бракосъчетавам, имам още едно кръщене... Всеки ден отварям църквата... Пазарът ще го преместя долу, защото тук се счупиха плочките, Искам и детска площадка да направя.."
Освен възрастни хора в село Малорад има и много млади семейства с деца, за децата кметът е решил да направи още детски площадки, за да има къде да играят и да се закаляват децата. Работа за младите хора няма, но и работата, която я има, няма кой да я работи, хората са се научили да живеят с приходи от социални помощи и да мързелуват, констатира кметът:
"Сега очаквам да се преасфалтират тези четири главни улици, които съм ги подал, уговорката беше да ми оставят изрезките... и да мина всичките дупки в селото и да ги закърпя... Искам да направя много неща, но нямам подкрепа... Няма да позволя да ми се качват на главата... Преобладава възрастното население и ромите и сме сигурно 2 500 човека... Тук работа няма, ходят по чужбина. Те са ги научили да не работят, а да ходят само на банкомата... Една жена беше направила шивашки цех, 15-20 човека, работници работиха нема и един месец и спряха, мързи ги... Ще ги отуча... Като няма работници, аз си работя..."
В Малорад преди е имало полицейски участък. Сега кметът предлага специална стая за полицейски служител, който да приема жалбите на хората на място. Кметът има и други интереси. Той е създал своеобразен зоокът, където от няколко години отглежда камили, понита и расови коне. Това е негово хоби.
На площада в село Малорад се срещнахме с много хора, които чакат да получат пенсиите си:
"Засега е добре, не се живее много добре, без работа е трудно в едно село, има работа, ама за определени хора, слагат си свои, ходя по чужбина, тук няма избор, как да издържаш без работа... мизерски е тук животът, глад, мизерия голяма, няма какво да ядат хората... Да се вдигнат пенсиите... От известно време позатихнаха кражбите, страх ги е от кмета, той ще оправи селото... Били сме на един малък рът, малка местност и така се е нарекло селото... Много ми е добър животът... За лекарства давам над 100 лева, кметът ни колкото може, работи.."
Сградата на НЧ "Просвета 1919" в Малорад е голяма и красива, представителна. През летните месеци читалищните дейци провеждат дейност, наречена "Здравей, лято", която е предназначена за местните деца - казва библиотекарят Галина Бешовишка:
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..