Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С платно по въздух и вода

Снимка: Чавдар Славчов

Чавдар Славчов има много интересно хоби. Той обича да лети във въздуха с парапланер. Разработен на базата на спортните парашути, парапланерът е крило, което се напълва с въздух от въздушния поток. Това е безмоторно средство за летене, което с помощта на възходящите въздушни течения, или така наречените термики, се издигаш във въздуха и политаш. Екстремния спорт се нарича парапланеризъм. На някои места се среща и терминът параглайдинг. Парапланеризмът е най-простият и достъпен начин на летене. Необходими са: крило, сбруя, т.е. седалка, подходяща термоизолираща екипировка и желание, обясни Чавдар Славчов: 

"Това е един летателен апарат. Крило, което с него може спокойно да прелетиш разстояния над 400 километра. Миналата година българинът Весо Овчаров подобри националния рекорд като премина 530 километра над бразилската амазонска част, което е невероятно. Безмоторно превозно средство изцяло зависимо от вятъра и метеорологичните условия. Парапланеризма е много достъпен в България и има прекрасни условия. Аз лично направих първите си стъпки преди две години." 

По парапланеризма Чавдар се запалва от случайна среща със световно известните братя Веско и Наско Овчарови на тяхна тренировка в планина Витоша. И както повечето парапланеристи карат и кайт сърф, така и той се зарибява и по двата екстремни спорта. 

"Организираха едно мероприятие. Състезание парапланеризъм с кайтсърфинг, което започва от Ново село видинско надолу по течението и реално състезанието е парапланериста срещу кайтсърфиста. От там се запалих и по кайтсърфизъм. Отново използваме вятъра, отново имаме крило и имаме дъска. Практикува се във водна среда, но също така се практикува и зимата на сняг със сноуборд или със ски. Имаме прекрасни условия на Рабиша за кайтсърфинг, на Дунава имам също много добри условия, на морето." 

Добрите пилоти на парапланери могат да прелетят повече от 400 км. и да се издигнат на повече от 7000 метра височина, споделя още Чавдар Славчов: 

"Мои приятели са ми разказвали за полети в Непал. Вече говорим за Хималайте на 7000 метра. Дори са с кислородни маски, защото там знаете въздуха е разреден, така че това е както казах летателен апарат. Във всеки спорт има риск. Безопасността е на първо място. каквато и опасност да има винаги имаме един запасен парашут, който е сейфти. Каквото и да се случи във въздуха винаги имаме план Б, но преди да стигнем до план Б винаги трябва да знаем, какво правим, да запазим самообладание и да реагираме според ситуацията. Колкото и екстеремно да звучи, този спорт при една правилна подготовка е доста безопасен. Повечето хора го свързват с екстремизъм, не това просто е удоволствие. Когато съм във въздуха се чувствам много спокоен. Полетите ми повечето са от Витоша. От Враца, там също има рампа за скачания и съм скачал. В нашия регион съм използвал в радиус от 50-100 километра Чупрене, село Репляна. Там има един реплянски рид, който е около 900 метра. Хубавото на тези двата спорта, е че са напълно екологично чисти. Не ни трябва бензин, масло, не ни трябва да обслужваме нещо. Порсто използваме чиста енергия от вятъра. Нова екипировка за парапланеризъм струва в порядъка на 4000-5000 лева. Може да се намери екипировка и втора ръка, която е, в зависимост от това колко е използвана, между 1000 и 2000 лева. Искам да кажа на всеки, който иска да се занимава с този спорт, е първо да намери добри инструктори и вотрото, което е трябва много добре да се запознае с крилото, с командите. Много време трябва на земята да се играе с крилото, т.нар. кайтене. Просто да му свикне, да види как се управлява, защото това са ситуации, които ще се случат там горе и по-добре да ги отработиме на земята. Да имаме т.нар. моторни навици. Адреналина и това, което изживяваш горе е нещо, което не може да се опише с думи, трябва да се изпита. Там се чувствам свободен. Просто забравяш всичко и се насаждаваш на живота. Точно това нещо търся - освобождаване, връзка с природата. Обуздаване на елементите - вятър, вода, земя, огън от слънцето.

Повече за парапланеризма и кайтсърфинга чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04