Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата "Последвай стъпките" гостува във Видин

Пътуваща изложба, разкриваща богатството на българския танц, ще бъде открита във Видин в рамките на фестивала "Дунавски вълни". Експозицията е озаглавена "Последвай стъпките" и  ще бъде разположена върху защитна дига на река Дунав, от Телеграф капия в посока Художествената галерия. В този участък от дигата ще бъдат поставени 17 платна, върху които има графични изображения на български автентични хора. Идеята за изложбата е на Фондация "Таратанци", която е създадена от 4 дами Екатерина Петрова, Петра Марина, Ива Тодорова, Емануила Живкова и хореографа Николай Корчев. Основната мисия на културната организация е да събужда интереса към българските народни танци, представяйки ги по нов и различен начин, разказа за Радио Видин Екатерина Петрова:

"Това, което ние правим е да изобразяваме графично българските народни хора, чрез фигури от техните стъпки като откритието, до което достигнахме е, че всяко хоро има своя уникална и напълно различна от останалите фигури. Това е един така по-съвременен, по-различен начин, който изважда хорото от традиционната му форма на сценично изкуство и правим една идея по-достъпно за съвременния човек и по-лесно разпространяемо сред други народи..."

Идеята за подобна визуализация се родила съвсем случайно, докато участвали във форум за социално предприемачество, на който получили задачата да създадат идея, която да подпомага по някакъв начин народните танци. Така излезли в близкия парк, начертали стъпките на чичовото хоро и поканили случайни минувачи да опитат да ги изтанцуват. Това се приело добре от хората  и момичетата от "Таратанци" развили идеята до сегашния ѝ вариант. Всяка графична визуализация на хоро е върху фон от цветни ленти, характерни за носиите от съответния фолклорен регион, а броят на лентите показва тактовия размер. Интересен е самия начин на изработване на графиките, допълва Екатерина Петрова:

"Ние работим за целта с професионални хореографи и танцьори, като опъваме едно бяло платно хартия на земята и съответно танцьорът стъпва в боя, с единия крак в един цвят, другият крак - в друг цвят боя и танцува върху бялото платно. След това тази фигура, която се е получила се сканира, дигитализира се. Дизайнера ни я завърта, прави перфектен кръг от нея и по този начин създаваме графиката, кръглото изображение на хорото."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл


Откриването на изложбата във Видин е от 19 часа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01