Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Кръстев: Историческият компромис е възможен, но с цената на унижение

Снимка: Личен архив


"В България се получава, че когато една формация, един бизнес, не желае да действа според разбиранията на една група хора, на един определен икономически и медиен кръг, веднага формацията е нарочена, че работи с ДПС. Понякога е така, в други пъти - не. Не може да се определя това кой с кого работи задкулисно от това дали се изпълняват желанията и дали се съобразяваме с опита за кадруване на една конкретна партия, един конкретен икономически и медиен кръг. Очевидно Демократична България и Прокопиев с неговите медии се чувстваха добре като предизборни партньори и като част от партиите на протеста с Трифонов. Изведнъж се оказа, че ИТН е маша в ръцете на ДПС, защото са си развалили отношенията с Демократична България", с тези думи в "Посоките на делника" журналистът Михаил Кръстев коментира политическата ситуация в страната.'

Според политическия анализатор Има такъв народ следва обявените си приоритети.

"Има голяма разлика между това, което очакват партньорите - в случая Демократична България и Изправи се! Ние идваме!- и какво желаят и очевидно предлагат Има такъв народ. Когато е подписано едно коалиционно споразумение, ние имаме коалиция. Когато е разписана програма за управление, имаме програмно управление. ИТН предлагат свой кабинет, политически, с експерти, който да управлява като кабинет на малцинството. Това са три различни формули, не разбирам откъде идва неразбирането. Трифонов предлага единственият възможен вариант за управление на политически кабинет на малцинството, който има свои приоритети, затова  при консултации не подписва споразумение - така ще постигне коалиция".

Историческият компромис в парламента не е новост, напомни още Кръстев.

"Някоя от партията ще претърпи голямо унижение, за да се стигне до мнозинство. Първоначално ГЕРБ обявиха, че ще излязат от залата, за да намалят кворума. Ако депутатите от ГЕРБ присъстват, ще е нужен по-висок кворум. За да се подкрепи един такъв кабинет на фона на нападките, на обидите, които си разменят от ИТН и ДБ, трябва да се стигне до комичен вариант, в който някоя от тези формации, заедно с ИБНИ, ще нарушат доста от принципите и говоренето си. Политическата ситуация се мени толкова бързо, че може отново да бъде намерен исторически компромис както неведнъж от различните формации са се изразявали. Такъв имаше по време на кабинета Борисов 2, това бяха думи на Радан Кънев".

По думите му България е страната на неограничените политически възможности.

"За съжаление, наистина е къса паметта. България е страна на неограничените възможности именно в това отношение, в което политици, които би трябвало да бъдат компроментирани исторически и политически, намират отново своя път към парламента. Такъв е Мая Манолова. Оглавява парламентарна група, от нейните гласове зависи дали ще бъде избран следващият кабинет. Доколко всичко ново е по-добро от старото - трябва да разсъждаваме. През 2001 новото нещо беше НДСВ. През 2005-2007 новото беше ГЕРБ, тогава отново всички положително настроени, включително кръгът Капитал. Може би е време да спрем да търсим новото, а да направим качествен и количествен анализ на свършеното, да се изведат положителните неща, които биха могли да дадат посоката на България. Революцията много често е деградивна".

Кръстев коментира и експертизата в кабинета.

"Голяма грешка е да се смята, че министрите трябва да бъдат огромни експерти. По-скоро да бъдат отлични мениджъри. Държавната администрация разполага с достатъчно експерти, които могат да осъществяват чисто техническите експерти. Министърът трябва да бъде говорител и изразител на политиката, която ще провежда даден кабинет".

Интервюто с Михаил Кръстев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Седмица до окончателното "да" за еврото

ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член, съобщава "Политико". По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4 юни -..

публикувано на 29.05.25 в 10:00

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00