Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Кръстев: Историческият компромис е възможен, но с цената на унижение

Снимка: Личен архив


"В България се получава, че когато една формация, един бизнес, не желае да действа според разбиранията на една група хора, на един определен икономически и медиен кръг, веднага формацията е нарочена, че работи с ДПС. Понякога е така, в други пъти - не. Не може да се определя това кой с кого работи задкулисно от това дали се изпълняват желанията и дали се съобразяваме с опита за кадруване на една конкретна партия, един конкретен икономически и медиен кръг. Очевидно Демократична България и Прокопиев с неговите медии се чувстваха добре като предизборни партньори и като част от партиите на протеста с Трифонов. Изведнъж се оказа, че ИТН е маша в ръцете на ДПС, защото са си развалили отношенията с Демократична България", с тези думи в "Посоките на делника" журналистът Михаил Кръстев коментира политическата ситуация в страната.'

Според политическия анализатор Има такъв народ следва обявените си приоритети.

"Има голяма разлика между това, което очакват партньорите - в случая Демократична България и Изправи се! Ние идваме!- и какво желаят и очевидно предлагат Има такъв народ. Когато е подписано едно коалиционно споразумение, ние имаме коалиция. Когато е разписана програма за управление, имаме програмно управление. ИТН предлагат свой кабинет, политически, с експерти, който да управлява като кабинет на малцинството. Това са три различни формули, не разбирам откъде идва неразбирането. Трифонов предлага единственият възможен вариант за управление на политически кабинет на малцинството, който има свои приоритети, затова  при консултации не подписва споразумение - така ще постигне коалиция".

Историческият компромис в парламента не е новост, напомни още Кръстев.

"Някоя от партията ще претърпи голямо унижение, за да се стигне до мнозинство. Първоначално ГЕРБ обявиха, че ще излязат от залата, за да намалят кворума. Ако депутатите от ГЕРБ присъстват, ще е нужен по-висок кворум. За да се подкрепи един такъв кабинет на фона на нападките, на обидите, които си разменят от ИТН и ДБ, трябва да се стигне до комичен вариант, в който някоя от тези формации, заедно с ИБНИ, ще нарушат доста от принципите и говоренето си. Политическата ситуация се мени толкова бързо, че може отново да бъде намерен исторически компромис както неведнъж от различните формации са се изразявали. Такъв имаше по време на кабинета Борисов 2, това бяха думи на Радан Кънев".

По думите му България е страната на неограничените политически възможности.

"За съжаление, наистина е къса паметта. България е страна на неограничените възможности именно в това отношение, в което политици, които би трябвало да бъдат компроментирани исторически и политически, намират отново своя път към парламента. Такъв е Мая Манолова. Оглавява парламентарна група, от нейните гласове зависи дали ще бъде избран следващият кабинет. Доколко всичко ново е по-добро от старото - трябва да разсъждаваме. През 2001 новото нещо беше НДСВ. През 2005-2007 новото беше ГЕРБ, тогава отново всички положително настроени, включително кръгът Капитал. Може би е време да спрем да търсим новото, а да направим качествен и количествен анализ на свършеното, да се изведат положителните неща, които биха могли да дадат посоката на България. Революцията много често е деградивна".

Кръстев коментира и експертизата в кабинета.

"Голяма грешка е да се смята, че министрите трябва да бъдат огромни експерти. По-скоро да бъдат отлични мениджъри. Държавната администрация разполага с достатъчно експерти, които могат да осъществяват чисто техническите експерти. Министърът трябва да бъде говорител и изразител на политиката, която ще провежда даден кабинет".

Интервюто с Михаил Кръстев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05