Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помързелувайте днес, но не прекалявайте

Снимка: Радио ВИДИН



Клише ли е твърдението, че българинът е мързелив? Отговор на този въпрос потърсихме на днешния 10 август,  Международният ден на мързела.

Традиционна и многовековна народна ценност е трудолюбието, което често намираме в народния фолклор и дори народния хумор.

"Признали сме, че българинът е трудолюбив. Имаме нужда да го вярваме, защото се наблюдава отчуждение от изконните български ценности - отчуждяване от земята, от представата, че семейството трябва да бъде обединено и многочленно, за да обере плодовете на труда, които преди това са засадени. В исторически план възрожденците не са се нуждаели от друг мотив, освен усещането, че принадлежат на този народ и държава, за да правят своите дарения, своите постижения в бизнеса и науката. Затова е важно какво е количеството човечност и мотивация и представа за принадлежност към определена държава и определена страна. Усещането за собствената мисия е това, което ще те направи мързелив или човек с такава мисия. Ако вярваш, че си роден да бъдеш мързелив, да очакваш всичко да дойде готово - тогава е безпредметно да полагаш усилия", каза Мартен Калеев, писател и общественик, почетен гражданин на Монтана, председател на дружеството на писателите в област Монтана и главен редактор на Алманах "Огоста".

"Накарай мързеливия на работа, да те научи на акъл" -  една иронизиращата ленивците поговорка, които поучават как друг да свърши работата вместо тях. Но дали понякога пестенето на усилия не ражда и "полезни" идеи? 

"Обикновено по-интелектуалните личности, които се отдават на простия мързел - такъв със съзерцания, с размисъл, са направили така че са измислили дистанционното, доставката на храните, машините, които замениха физическия труд. Има и нещо хубаво в това човек да бъде мързелив или ленив дори: ако в неговото съзнание има представа, че най-важната работа е работата на неговия мозък, да създава, да постига с разпределение на силите и ясните цели. Съзерцанието и мързелът до един момент са здравословни, стига да не се превърнат в постоянно състояние".

Помързелувайте днес, но не прекалявайте, обърна се към всички Калеев.

"Изборът как да живеем е личностен, той е дълбоко емоционален, вътрешен. Най-хубаво се мързелува с приятели, които имат интелектуалният потенциал да споделят това състояние: дали на чашка, дали на хапка. Можеш да си го позволиш под формата на почивка с хубави хора. Това е предпоставка дори следващият ден да бъде по-продуктивен, креативен. Търсете онзи мързел, който да ви доведе до точката "не мога вече да не правя нищо, трябва да осъществявам идеите си".

Пребориха ли мързела днес видинчани?

"Ние си мързелуваме всеки ден, така че днес е бонус... Всеки, който е работил, има право да почине малко, това не значи, че е мързел... Това е рефлекс от миналото - че българинът е най-работният. Това не е така. Иначе след всяка свършена работа е хубаво човек да помързелува... Да, харесвам да помързелуваме, седим на креслото, четем книга... Любимото ми хоби е, особено с бира легнал на плажа... Нека се отпуснем днес... За да си мързелив, значи че трябва да има какво да работиш, а то вече няма".

А ако чакате своето вдъхновение, докато мързелувате, не забравяйте крилатите думи на Чайковски: вдъхновението е такъв гост, който не обича да посещава мързеливите.
.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13