Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо почти един милион българи не могат да си позволят лятна почивка?

Градският плаж във Видин
Снимка: Радио Видин

28% от европейците не могат да си позволят лятна почивка. Това сочи проучване на Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП), в която членуват КНСБ и конфедерация на труда "Подкрепа". В България това са около един милион души и по този показател страната ни се нарежда на 8-мо място е ЕС. От Европейската конфедерация на профсъюзите посочват като цяло, че почивките са станали по- достъпни през последното десетилетие, но за голяма част от семействата с ниски доходи, те все още продължават да са лукс. Статистиката сочи, че от тези 28% от гражданите на ЕС, които не могат да си позволят едноседмична ваканция извън дома си, близо 60% са с доходи под прага на бедността. Могат ли да си позволят почивка това лято жителите на Северозапада? Страната ни попада в още една класация, в която заема неблагоприятна позиция. В Хърватия, Гърция и у нас ножицата между по- богатите и по- бедните хора е разтворена най- широко, когато става дума за достъп до лятна почивка. Това показват резултатите от изследване на Европейската конфедерация на профсъюзите, което анализира материалното положение на най-бедните европейци именно с оглед на това дали могат да си позволят лятна почивка или не. Повечето семейства с ниски доходи не могат да си позволят лятна почивка- до този извод стига изследването, според което поне 35 милиона души в държавите от ЕС нямат достатъчно пари, за да изкарат дори съвсем кратка лятна отпуска. Става дума, както за работещи, но зле платени европейци, така и за пенсионери, уточняват експертите на синдикалната организация, която защитава правата на 45 милиона синдикални членове в 38 европейски държави. Данните в проучването са получени от Евростат. Потърсихме за коментар Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Това изследване беше направено с оглед на битката, която води Европейската конфедерация на профсъюзите и нашите два големи синдиката на европейско ниво във връзка с искането ни в директивата за минималната работна заплата да бъдат заложени два наистина ключови критерии- тя не може да е по- ниска от 60% от медианната и да не по- ниска от 50% от средната работна заплата. Хората, които работят на ниски доходи не могат да си позволят дори и три дни почивка, защото в крайна сметка с минималната работна заплата е трудно да си платиш битовите сметки, но не и да отделиш средства за неочаквани разходи."

Много жители на други страни в ЕС се ползват от някои социални придобивки, касаещи летните отпуски. Рано ли е да се говори и у нас за подобни бонуси- това попитахме още Ваня Григорова от КТ "Подкрепа":

"Категорично не е рано. В миналото, което незнайно защо ние задраскахме във всичките му аспекти, в училище всички деца имаха възможност да ходят на почивка, независимо от това какви са доходите на родителите. И в днешната ситуация има възможност да се правят подобни корекции и това е напълно приложимо, стига държавата и политиците да имат желанието да го направят."- уточни Ваня Григорова.

Видинчани изказаха противоречиви мнения- някои от тях не могат да си позволят да отидат на почивка, предимно поради финансови причини, а други са ходили даже и по два пъти. Според статистиката най- лоша е ситуацията в Гърция, където близо 89 на сто от хората, живеещи в риск от бедност, не могат да си позволят почивка. На второ място е Румъния с 86,8 процента, за Хърватия- 84.7%, Кипър- 79.2% и Словакия- 76.1%. Страните, в които процентът на тези граждани е най- голям, са Италия, Германия и Франция. Разговаряхме с видинчанка, която е работила дълги години в Италия и докато е била там си е позволявала винаги през лятото да отиде на почивка:

"От долу, от Помпей, том съм ходила, в Батипаля, Салерно, Наполи, всичко съм обходила. Те са малко по- бедни от севера, аз на север бях във Верона. Тръгваме българи с кола в събота и неделя сме почивка и обхождаме. Видяла съм доста места и не мога да се оплача, но бих искала децата да могат да го направят."

Стажант- репортера на радио Видин Виктория Тодорова разговаря с Яна Стоева, която е студент в Германия и освен това и работи като графичен дизайнер:

"Задължително лятото имам една или две почивки. Почивката ми най- често е в България, като бюджета естествено варира. По принцип отделям около 1000 евро- понякога повече, понякога по- малко, в зависимост от това колко пари съм си спестила през годината. Българската почивка ми излиза по- изгодно, предвид на това че моята работна заплата получавам в евро. когато трябва да изхарчиш българската си заплата в България, наистина е малко по- сложно. Бих казала, че почивката наистина е скъпа за средностатистическия българин, предвид това, че съм ходила на почивка със семейството, а те всички работят в България."- сподели Яна Стоева.

Каква е реалната ситуация в бранша у нас? Разговаряхме с Ина Тонина, екскурзовод, родом от Чупрене, която е управител на туроператорска фирма.

"Моите впечатления са директни, в момента се намирам в Албена. Впечатленията ми са, че има доста българи, особено на Южното Черноморие. Съдейки по външния вид и местата на посещение, това са българи от средната класа. Трагедията при нас е, че една огромна част е под тази средна класа. По- скоро хората, които са с едно средно ниво на заплащане в момента са наистина по почивки ... COVID-19 пандемията повлия позитивно на българите още миналата година, когато нямаше възможност да се пътува, когато все още бяха уплашени хората и преоткриха България. Това беше позитивното. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43