Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Ценков: Видинският панаир е историческа традиция, чийто дух не бива да се нарушава

Снимка: Радио Видин


"Духът на този вид събитие не трябва да се нарушава, защото 100-годишната му история го превръща в традиция именно по начина, по който се провежда в момента - това е и начинът, по който видинчани искат да го има", коментира в "Посоките на делника" Огнян Ценков, кмет на Община Видин в периода 2015-2019 година намерението местното изложение да се превърне в Международен панаир по подобие на Пловдивския.

През 2013 година мястото на провеждането на панаира беше преместено от "Нора Пизанти" в пространството до "Баба Вида". Днес Община Видин възнамерява един ден изложението да бъде върнато в парка.

"Не сме обсъждали идеята по мое време панаирът да се върне в "Нора Пизанти". Търсили сме възможности за терен, който да бъде извън града, защото създаването на шум, многото посетители, живеещите в близост негодуват за нарушаване на тишината след 23 часа. Искам да припомня, че това е културно събитие, което е уникално за видинчани. С над 100-годишна история е, възниква като скотовъдно-земеделско изложение до сегашния Колодрум. Впоследствие се превръща в събитие, в среща-народно веселие за видинчани. Спецификата, уникалността на това събитие, е характерна за Община Видин. Видинският панаир е народно веселие, среща между близки".

По какъв начин се изготвя музикалната програма на Видинския панаир?

"Интересът е обществен. Още в началото на мандата аз изясних причините, поради които Общината беше в това тежко състояние - 21 милиона задължения. Една от причините беше провеждането на видинския панаир назад във времето на загуба. Предвидените в бюджета на Общината средства не са се покривали от приходите. Първата стъпка за преодоляване беше увеличението на цената на квадратен метър наем тротоарно право. Беше 1 лев, увеличихме я на 5. Как се определя вечерната програма? Това е цялостен процес, в който се анализират предпочитанията на видинските граждани, характерността на самото събитие. За четирите години, в които бях кмет, винаги панаирът беше на печалба. В началото на годината издавах заповед, в която точно се формулираха и определяха изискванията за участниците. Наемателите на обектите, т.е търговците, не трябваше да имат задължения към общината. Дарения, които бъдат направени от участниците, са един вид преференция при кандидатстването за наемане на територия и обект. Подписваха се договори с желаещите да направят дарения, които възлизаха на около 60-70 000 лева. Това беше фактически бюджетът за осъществяването на вечерната програма. Съгласно Закона за обществените поръчихме правихме избор на фирма, която беше от музикалния бранш, за да води преговорите с изпълнителите. В никакъв случай не мога да потвърдя, че сме се водили от чужди интереси, искам да опровергая мнението, че по мое време е имало други интереси. Интересът беше общ - да се продължи традицията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47