Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Петров: Съборът във Видин е синоним на корупция

Снимка: Радио Видин


"Видинският панаир се организира чрез корупционни практики. Ако ще отдаваме панаира на концесия, да има ясни правила - обществено обсъждане, решение на Общинския съвет и го даваме на лицето Х. Сега знаем, че Общината е организатор, а друг ще прибере пари, за които няма яснота колко точно са", коментира в "Посоките на делника" общинският съветник Юлиян Петров.

Според него в момента се наблюдава източване на огромни парични суми.

"Общината и кметът парадират, че организатор е Община Видин. До мен достигна и друга информация - няма как човек ресторантьор да прибира т.нар дарения и наеми на самия панаир. Къде отиват тези пари? Община Видин трябва да каже колко са участниците на панаира. Аз съм сигурен, че са максимум 4 фирми. Аз и вие с две фирми можем да вземем всички площи и места за сергии за 5 лева на квадратен метър. Когато дойде лицето Х - за него цената вече е друга, защото има препродаване на места. Това е корупция".

В момента Видинският панаир е препродажба на места и затъмнение по въпроса, колко струват изпълнителите, посочи още Петров. 

"Драгана Миркович има оферта от 44 000 лева за изпълнението, което ще направи. Кой ще плати? Общината, дарения, за които трябва да договор в Общината, но липсват. Това е същността на Видинския панаир в момента. Стотици хиляди лева ще потънат".

По думите му в организационния процес има конфликт на интереси.

"Самата програма се прави по следния начин: с корупционни практики. Интересувам се от много неща, затова реших да потърся отговор на въпроса, как се организира другото лице на панаира. Знаем, че ще излезе кметът, ще режат ленти, хората ще са доволни, пуши скара, музика навсякъде. По-важно е другото лице, организационният процес. Ако аз организирам от името на Общината, ще си намеря посредник, който да ми даде оферта към цялата програма. Такъв посредник взима между 3 и 5 %, а ако цялата музикална програма струва 100 000 лева, той ще вземе парите за координацията. Нямаме яснота 3 или 5 % е тази комисионна, нямаме яснота коя е фирмата, а до мен достига информация за близък роднина от мъжки пол на един заместник-кмет се е заел с това нещо".

Основно притеснение е следващата COVID вълна:

"От днес имаме 800 заболели, а на панаира ще има десетки посетители. Възниква въпросът, Община Видин взела ли е сериозни мерки, ще носят ли хора маски и ръкавици".

Видинският панаир не може да се превърне в копие на Пловдивския, защото същността му е да бъде селски събор, аргументира се Петров.

"Не смятам, че ще бъде копие на Пловдивския, там идеята е съвсем различно. Преди 30 години на старото място в парка имаше изложби на хора със собствено производство, имаше фабрики и заводи във Видин. Това беше една огромна изложба. Към днешна дата Видинският панаир се превърна в селски събор. Само на селските събори пушат скари, продаваме памук, звучи музика за всеки един. Програмата трябва да бъде балансирана с всеки един вкус, против нея нямам нищо против. Видинският край винаги е бил свързан със Сърбия, логично е да има такива изпълнители. 

Юлиян Петров посочи, че за първи път няма организация за паркиране.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23