Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правата ни като потребители в Европейския съюз

Снимка: Picabay

Пазаруването от виртуални магазини в интернет вече е ежедневие. Но какви са правата ни, когато има проблем със стоката? Държавата все по- често актуализира регламентите за пазаруване през интернет у нас и в чужбина, заради повишеното потребление и разнообразните казуси, които възникват в процеса на работа. Соня Спасова е директор на Европейски потребителски център, където често се занимават с различни проблеми, свързани с онлайн пазаруването:

"Важно е да се има предвид и още нещо по отношение на цената на доставката - куриерските услуги. Ако става въпрос за доставка извън България в рамките на Европейския съюз, то тази цена може да бъде по-скъпа, отколкото ако става въпрос за рамките на България. Важно е да проверим и евентуално, ако решим да върнем стоката - колко ще ни струва това. Това също е важно, защото имаме случаи в Европейски потребителски център, когато цените на определени дрехи, да кажем, са изключително ниски, но връщането, като куриерска услуга е дори по-скъпо отколкото цената на съответния продукт. Именно заради това нашата препоръка е потребителите да проверят къде евентуално трябва да върнат тази стока. И освен търговеца, който е отсреща, е хубаво да се проверят и условията, които той предлага за доставка и съответно за връщане. Просто за всеки случай." 

В центъра апелират за ползване на минимално количество хартия, която да се използва от страна на потребителите при нужда от доказателства при възникнал казус. Всичко, което се получава се обработва онлайн и в система, която е единна за целия Европейски съюз. Всички документи на хартиени носители се сканират и така се ползват.     

"Хубаво е, когато потребителите пазаруват, независимо дали офлайн или онлайн, да пазят касови бележки, документи, които са свързани с поръчката и съответно с покупката. Поне за известно време, докато решат и установят, че тази поръчка е точно тяхната и ще ползват продукта. Защото, ако решат да върнат стоката имат 14 дни от доставката, но това трябва да се докаже с товарителница, с поръчка и с други документи, свързани с изплащането. Ако потребител има проблем с търговец в рамките на Европейския съюз, Исландия, Норвегия и на този етап Обединеното кралство, винаги може да се обърне към нас в Европейски потребителски център. Нашите услуги са безплатни. Това държа да го подчертая, защото в някои държави се появиха информации, че хора или по-скоро неизвестни лица злоупотребяват с тази наша услуга и рекламират, че трябва да се превеждат пари към тях", уточнява Соня Спасова. 

Целият разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30