Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правата ни като потребители в Европейския съюз

Снимка: Picabay

Пазаруването от виртуални магазини в интернет вече е ежедневие. Но какви са правата ни, когато има проблем със стоката? Държавата все по- често актуализира регламентите за пазаруване през интернет у нас и в чужбина, заради повишеното потребление и разнообразните казуси, които възникват в процеса на работа. Соня Спасова е директор на Европейски потребителски център, където често се занимават с различни проблеми, свързани с онлайн пазаруването:

"Важно е да се има предвид и още нещо по отношение на цената на доставката - куриерските услуги. Ако става въпрос за доставка извън България в рамките на Европейския съюз, то тази цена може да бъде по-скъпа, отколкото ако става въпрос за рамките на България. Важно е да проверим и евентуално, ако решим да върнем стоката - колко ще ни струва това. Това също е важно, защото имаме случаи в Европейски потребителски център, когато цените на определени дрехи, да кажем, са изключително ниски, но връщането, като куриерска услуга е дори по-скъпо отколкото цената на съответния продукт. Именно заради това нашата препоръка е потребителите да проверят къде евентуално трябва да върнат тази стока. И освен търговеца, който е отсреща, е хубаво да се проверят и условията, които той предлага за доставка и съответно за връщане. Просто за всеки случай." 

В центъра апелират за ползване на минимално количество хартия, която да се използва от страна на потребителите при нужда от доказателства при възникнал казус. Всичко, което се получава се обработва онлайн и в система, която е единна за целия Европейски съюз. Всички документи на хартиени носители се сканират и така се ползват.     

"Хубаво е, когато потребителите пазаруват, независимо дали офлайн или онлайн, да пазят касови бележки, документи, които са свързани с поръчката и съответно с покупката. Поне за известно време, докато решат и установят, че тази поръчка е точно тяхната и ще ползват продукта. Защото, ако решат да върнат стоката имат 14 дни от доставката, но това трябва да се докаже с товарителница, с поръчка и с други документи, свързани с изплащането. Ако потребител има проблем с търговец в рамките на Европейския съюз, Исландия, Норвегия и на този етап Обединеното кралство, винаги може да се обърне към нас в Европейски потребителски център. Нашите услуги са безплатни. Това държа да го подчертая, защото в някои държави се появиха информации, че хора или по-скоро неизвестни лица злоупотребяват с тази наша услуга и рекламират, че трябва да се превеждат пари към тях", уточнява Соня Спасова. 

Целият разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от османско..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си,..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50

Песни за обещанията в „Музикална зона“

  Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..

публикувано на 18.11.24 в 09:00