Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Какво свърши Европейският парламент от началото на годината и какво предстои до края ѝ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Почти година след началото на пандемията от COVID-19 беше разработена първата ваксина. Европарламентът подкрепи бързото разрешаване на безопасните ваксини, както и съвместното им закупуване за държавите от ЕС. Вирусът промени начинът ни на живот, а ЕС от своя страна отговори подобаващо във всички сфери, които претърпяха промени. Според френският евродепутат Паскал Конфан, Евросъюзът е реагирал своевременно:

"Гордеем се с този европейски процес. Представете си какъв хаос би настъпил при 27 различни договора, 27 различни цени, 27 различни правила за достъп, 27 различни календара за ваксинация."

За подобряване на здравето на европейците и за по-добро справяне с бъдещи здравни кризи евродепутатите одобриха и новата програма "ЕС в подкрепа на здравето" на стойност 5,1 млрд. евро. С ваксините дойде възможността за облекчаване на ограниченията за пътуване между държавите от ЕС. Парламентът ускори одобрението на Цифровото удостоверение на ЕС за COVID за насърчаване на по-безопасно и улеснено пътуване

Евродепутатите също така взеха мерки за борба с изменението на климата, като поеха ангажимент за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г., като подкрепиха отпускането на средства за екологични програми като LIFE, както и целите за биологичното разнообразие и кръговата икономика за 2030 г. След излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз дойде време да се преосмислят отношенията между ЕС и Обединеното кралство. Парламентът ратифицира Споразумението за търговия и сътрудничество. Това според евродепутатът от Австрия Андреъс Шийдър е ход в помощ на бизнеса:

"Това споразумение за периода след Брекзит е най-добрият начин за смекчаване на удара за работещите и фирмите."

Програмата на Европейския парламент през следващите шест месеца ще бъде все така интензивна. По време на втория дебат за състоянието на Съюза Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще очертае целите си за идната година. Членовете на ЕП ще ѝ зададат въпроси, за да се убедят, че Комисията работи за намиране на отговор на опасенията на хората, като изменението на климата и общественото здраве. Като продължение на лятото на дебати и събития на местно равнище, както онлайн, така и офлайн, във всички краища на ЕС, Конференцията за бъдещето на Европа ще бъде в разгара си, което е истинска добра възможност за гражданите на ЕС, смята Фи Ферхорщарт евродепутат от Белгия:

"Гражданите, участващи в панели, всъщност ще дадат начало на Конференцията: първо те ще определят своите желания и ще формулират препоръките си."

Тези препоръки относно бъдещия облик на ЕС ще продължат да се обсъждат през 2021 г. Членовете на ЕП ще гласуват за мащабна реформа на общата селскостопанска политика. Парламентът осигури 10 % от субсидиите за малките и средни предприятия, по-голяма подкрепа за екологичното земеделие и увеличени права на работниците. От членовете на ЕП също така се очаква да изложат своите искания по стратегията "От фермата до трапезата", чиято цел е нашата храна да бъде по-здравословна и по-устойчива. Във връзка с тази стратегия евродепутатът от Италия Хербърт Дорфман казва:

"Смятам, че COVID промени до известна степен мисленето на хората. Разбрахме, че продоволствената сигурност и следователно наличността на храните все още са важни, дори в Европа."

Докато световните лидери се подготвят за срещата на върха по изменението на климата  в Глазгоу през ноември, членовете на ЕП ще гласуват по ключови точки от Зеления пакт, в това число "Подготвени за цел 55" - законодателството, което регламентира намаляването на емисиите на парникови газове с 55 % до 2030 г. Подобряването и осигуряването на онлайн средата за потребителите също ще бъде на дневен ред със законодателния акт за цифровите услуги и законодателния акт за цифровите пазари. А тези актове са много важни смята Крайстъл Шайдемоуз евродепутат от Дания:

"Това, което се надявам да постигнем с тези законодателни актове, е, че това, което е незаконно офлайн, трябва да бъде незаконно и онлайн. Надявам се да предоставим на потребителите на платформи повече права и да успеем да защитим потребителите много повече спрямо сега."

Потърсихме и мнението на граждани на Европейския съюз, които живеят във Видин - "Достатъчно ли е това, което Европейския съюз прави за справянето с COVID кризата?":

"Не бих могъл да преценя, но според мен, проблемът си е тук при нас, а парите, които ще дойдат от Европа са нещо, което би трябвало да помогне, а не да свърши работата - работата трябва да се свърши тука при нас... Според това, което плащаме като вноска - значи да... Ами, предполагам, че е достатъчно, може и повече".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17