Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вътрешните проверки в МВР не са ефективни

Филип Гунев: Днес полицията продължава да бъде дългата ръка на властта

Филип Гунев
Снимка: БГНЕС


"Основният проблем е политизацията. В МВР министри и зам-министри често са бивши полицаи. Това прави трудно и обективно едно разследване, защото няма ефективен граждански контрол над полицията. Министерството на отбраната упражнява граждански контрол върху армията, по подобен начин трябва да има и върху полицията", каза в "Посоките на делника" Филип Гунев, заместник-министър на вътрешните работи в три правителства.

Според него вътрешните проверки в МВР не са ефективен начин да се противодейства на нерегламентираното поведение.

"Кадрите, които видяхме, в тях границите са прекрачени, следва въпросът - какви мерки да вземем? Другият въпрос, който се очертава е, че МВР не трябва и не може да разследва, особено когато има пряка политическа намеса, трудно се разследват обективно такива случаи. В други държави има създадени комисии, които са извън изпълнителната и съдебната власт. Включително и Прокуратурата не може да бъде обективна, тъй като работи с полицията, познават се, много от прокурорите са бивши полицаи. В Белгия има постоянен комитет към парламента, който включва бивши полицаи, правозащитници, съдии, прокурори, т.е смесица от различни гледни точки, подобно е и във Великобритания, така че трябва да почерпим опит от Западна Европа в създаването на такъв орган. Другата необходима мярка са по-ясните наказания както за полицаи, които превишават правомощията, но същото важи и за другата страна, когато граждани проявяват агресия, тъй като не е ясно какво се случва, ако се хвърли яйце към органите на реда".

Полицията не трябва да бъде използвана за политически цели, посочи още експертът.

"Липсата на това разстояние е причината, че в България когато се каже МВР, хората мислят за полиция. В европейските държави, когато се каже министерство и когато се каже полиция - това са две различни неща. Министерството е форма на граждански или политически контрол над полицията, но са на една ръка разстояние. В България са слети, защото е наследство от комунизма, когато полицията е била дългата ръка на Партията, а и до ден днешен използването на полицията за политически цели е лесно, министърът има пряк контрол върху действията на полицията. Директният политически контрол върху полицията продължава да е много силен. Виждаме, че идват партии и първата им работа е да сменят главни секретари и областни дирекции. Това води до политизация. Полицаите пък чакат новото правителство, новите си политически господари, за да видят накъде да се ориентират. Политизацията е в това, че политиците си слагат своите хора. Полицаите пък търсят политическа закрила, защото го виждат, а единственият начин да оцелееш по върховете е с форма на политическа протекция". 

По темата за реформа в системата на МВР Гунев допълни:

"Не съм привърженик на реформата в Грузия. Трябва поредица от стъпки за реалната деполитизация. В Грузия проблемът беше замърсеност в системата на полицията. 97-98 година трябваше да има такава реформа, сега вече е прекалено. По-скоро са нужни малки стъпки, постепенни стъпки. Крайният резултат е да търсим полиция, която не зависи от политическите промени, не изпълнява прищевки на политици, не дава чадър на бизнеси и престъпници".

В петък, 13ти август, на заседанието на парламентарната комисия, която проверява данни за полицейско насилие на миналогодишните антиправителствени протести, бяха показани видеокадри, на които се вижда как полицаи ритат и влачат протестиращи, преди да им поставят белезници. Видеото е без звук и е от камера, разположена на сградата на Министерския съвет. Кадрите, на които униформени с надпис "Полиция", удрят с палки, влачат, ритат и блъскат протестиращи, бяха показани от адвокат Николай Хаджигенов.

Разговорът с Филип Гунев можете да чуете в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49