Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вътрешните проверки в МВР не са ефективни

Филип Гунев: Днес полицията продължава да бъде дългата ръка на властта

Филип Гунев
Снимка: БГНЕС


"Основният проблем е политизацията. В МВР министри и зам-министри често са бивши полицаи. Това прави трудно и обективно едно разследване, защото няма ефективен граждански контрол над полицията. Министерството на отбраната упражнява граждански контрол върху армията, по подобен начин трябва да има и върху полицията", каза в "Посоките на делника" Филип Гунев, заместник-министър на вътрешните работи в три правителства.

Според него вътрешните проверки в МВР не са ефективен начин да се противодейства на нерегламентираното поведение.

"Кадрите, които видяхме, в тях границите са прекрачени, следва въпросът - какви мерки да вземем? Другият въпрос, който се очертава е, че МВР не трябва и не може да разследва, особено когато има пряка политическа намеса, трудно се разследват обективно такива случаи. В други държави има създадени комисии, които са извън изпълнителната и съдебната власт. Включително и Прокуратурата не може да бъде обективна, тъй като работи с полицията, познават се, много от прокурорите са бивши полицаи. В Белгия има постоянен комитет към парламента, който включва бивши полицаи, правозащитници, съдии, прокурори, т.е смесица от различни гледни точки, подобно е и във Великобритания, така че трябва да почерпим опит от Западна Европа в създаването на такъв орган. Другата необходима мярка са по-ясните наказания както за полицаи, които превишават правомощията, но същото важи и за другата страна, когато граждани проявяват агресия, тъй като не е ясно какво се случва, ако се хвърли яйце към органите на реда".

Полицията не трябва да бъде използвана за политически цели, посочи още експертът.

"Липсата на това разстояние е причината, че в България когато се каже МВР, хората мислят за полиция. В европейските държави, когато се каже министерство и когато се каже полиция - това са две различни неща. Министерството е форма на граждански или политически контрол над полицията, но са на една ръка разстояние. В България са слети, защото е наследство от комунизма, когато полицията е била дългата ръка на Партията, а и до ден днешен използването на полицията за политически цели е лесно, министърът има пряк контрол върху действията на полицията. Директният политически контрол върху полицията продължава да е много силен. Виждаме, че идват партии и първата им работа е да сменят главни секретари и областни дирекции. Това води до политизация. Полицаите пък чакат новото правителство, новите си политически господари, за да видят накъде да се ориентират. Политизацията е в това, че политиците си слагат своите хора. Полицаите пък търсят политическа закрила, защото го виждат, а единственият начин да оцелееш по върховете е с форма на политическа протекция". 

По темата за реформа в системата на МВР Гунев допълни:

"Не съм привърженик на реформата в Грузия. Трябва поредица от стъпки за реалната деполитизация. В Грузия проблемът беше замърсеност в системата на полицията. 97-98 година трябваше да има такава реформа, сега вече е прекалено. По-скоро са нужни малки стъпки, постепенни стъпки. Крайният резултат е да търсим полиция, която не зависи от политическите промени, не изпълнява прищевки на политици, не дава чадър на бизнеси и престъпници".

В петък, 13ти август, на заседанието на парламентарната комисия, която проверява данни за полицейско насилие на миналогодишните антиправителствени протести, бяха показани видеокадри, на които се вижда как полицаи ритат и влачат протестиращи, преди да им поставят белезници. Видеото е без звук и е от камера, разположена на сградата на Министерския съвет. Кадрите, на които униформени с надпис "Полиция", удрят с палки, влачат, ритат и блъскат протестиращи, бяха показани от адвокат Николай Хаджигенов.

Разговорът с Филип Гунев можете да чуете в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40