Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с цената на тока за бизнеса?

Снимка: БГНЕС

Средната месечна цена на тока в сегмент "Ден напред" през юли на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) достигна почти 186 лева. Това е с 23% повече спрямо предходния месец и със 158% над стойността от юли миналата година. На пазар "В рамките на деня" средната месечна цена е 192 лева, с 43% по-висока спрямо юни и със 138% по-висока в сравнение с юли миналата година. Високите цени на тока рефлектират върху българския бизнес, частното предприемачество и енергоемките производства, защото се отразяват на цената на крайния продукт и го правят потенциално неконкурентоспособен. Това заяви служебният премиер Стефан Янев на среща с представители на работодателските организации. Спешната среща бе заради високите цени на тока на свободния пазар, от където купуват индустриалците. Работодателите настояват за анализ на поведението на Енергийния системен оператор и на Националната електрическа компания и след такъв анализ - логичното е тези ръководства да подадат оставка, подчерта Васил Велев, председател на Асоциацията на българските работодатели. В протестна готовност сме, потвърдиха работодателите. По-рано стана ясно, че ТЕЦ "Марица изток 2" пуска още един енергоблок, с което включените в паралел с електроенергийната система енергоблокове стават общо пет. Останалите три мощности на държавната електроцентрала са в планов ремонт, съобщиха от БЕХ. Ще се справят ли предприемачите в тази ситуация? Преди дни бе проведена среща на Асоциацията на българските работодатели, на която стана ясно, че са поискани оставки в енергетиката. От началото на месеца цената на електроенергията в страната ни е най- високата в целия Европейски съюз, ако не броим Гърция заради спецификата с хилядите острови. Причината затова е некомпетентното управление на енергетиката, заяви Васил Велев, председател на Асоциацията на българските работодатели, чиито членове дават работа на на над 82% от наетите в страната:

"Настояваме за анализ на поведението на ЕСО и на НЕК, и след такъв анализ е логично тези ръководства да подадат оставки. Управлението на предлагането в нашата страна се извършва в ущърб на хората, на индустрията, на икономиката, на тези, които произвеждат, плащат заплати и пълнят бюджета. Това не е само от некадърност, а това е и от зла умисъл, защото нееднократно сме стигали до тук, подавали сме сигнали до прокуратурата, Комисията за защита на конкуренцията. Ние имаме на практика монопол на БЕХ на борсата. Дружествата на БЕХ разполагат и предлагат по- голямото количество от електроенергия на умишлено високи цени, създавайки и допълнително умишлен дефицит."- поясни Васил Велев.

Какво е реалното състояние на енергийните мощности в страната и респективно ТЕЦ "Марица изток 2" и с какво се ангажира енергийното министерство, за да се стопира кризата с цената на тока за промишлеността? Отговорът даде преди дни служебният министър на енергетиката Андрей Живков.

"Нашият екип на Министерството но енергетиката, когато подписваше Заповед за тези 1 млн. мвтч за ТЕЦ "Марица изток 2", се ангажира с това ТЕЦ-а да не остане само с тези 1 млн. мвтч, а да направим така, че при всяка възможна ситуация, която позволява пазара, ТЕЦ-а да може да предлага ликвидност на пазара. През последните две седмици направихме всичко възможно и ТЕЦ "Марица изток 2" работи така, както в близките години не е работила."- подчерта министърът на енергетиката Андрей Живков.

Как коментират ситуацията с цената на тока за индустрията от бранша? Разговаряхме с Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес в България:

"То да беше само тази аномалия щеше да е нищо, с което да справи човекът от малкия бизнес, но проблемът е че сме и в политическа криза, идва и медицинска криза във връзка с новата COVID-19 вълна и положението става с наслагване на поредица от негативни фактори и вземането на решение ще се окаже доста сериозно за много колеги дали изобщо да спрат да работят, дали да увеличават цените и да не може пазарът да ги поеме, което ще ги принуди по естествени причини да спрат и изобщо ситуацията е много тежка."

България вече е само на крачка до обединение на електроенергийния пазар с Румъния, след като 17 юни блокът на Чехия, Унгария, Румъния и Словакия се свърза със системата на общата европейска търговия с електроенергия. Това е много важно за България, тъй като ще позволи на страната ни да се свърже с Румъния в срок до три месеци. В момента обединението между двете държави е само за сегмента "В рамките на деня". Преди месец България и Гърция обединиха пазарните си сегменти "Ден напред". Ще се справи ли бизнесът в Северозападна България с новите цени на тока? Разговаряхме с Диана Върганова, управител на дружество във Враца, занимаващо се с проектиране, производство и асемблиране на електронни изделия:

"Ние хубаво, че бяхме тук от началото на август в отпуск, така че още не сме натрупали загуби. Абсолютно ненормално е за страна като България, която произвежда огромни количества електроенергия да имаме най- високите цени в цяла Европа. Това говори, че ние нито имаме правителство, което да защитава бизнеса, нито имаме въобще хора, които да мислят в някаква перспектива за оцеляването на хората, останали да работят и живеят в България."- коментира Диана Върганова.

Новата седмица започна с цена на тока с ден на доставка понеделник от 204,51 лв. за мвтч. На това ниво приключиха сделките в неделя за базовата електроенергия на платформата "Ден напред". Пускането на блокове в държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" свали цените, които преди седмица, на 9 август, бяха 303,53 лв. за мвтч. Това е намаление с 48,4%. Въпреки че цената за първия ден на седмицата падна с над 100 лв., тя е сред високите в Европа. Балканите плюс Унгария и Италия са с цени над 100 евро, като най-висока е в Италия- 117,35 евро. Най- евтино е във Франция- 47,4 евро.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57